Kedilerin Sevdiği 8 Şey

Kediler çok akıllı, duygulu yaratıklar olduklarından, uzun bir beğeni listesine (ve belki de eşit derecede uzun bir hoşlanmama listesine sahiptirler!) Çoğu durumda, kedinin sevdiği şeyler senin sevdiğin şeylerle aynıdır. Taze, lezzetli yemekler, sıcacık odanda uzun şekerlemeler ve birçok eğlenceli aktivite bunlardan birkaçıdır. İşte kedilerin sevdiği 8 şey…

Tıpkı biz insanlar gibi, kedilerin sevdiği, ilginç, eğlenceli veya heyecan verici buldukları şeyler yaşlandıkça değişir. Kedin bir gün tüylü oyuncağını sever, ancak ertesi gün sıkıcı bulur. Bir kedicik ebeveyni olarak, kedinin ilgi alanlarının ne zaman değiştiğini fark etmek senin görevindir. Böylece onu mutlu, sağlıklı ve meşgul tutarsın. Beğeniler kediden kediye değişse de, bu 8 kedicik “beğenisi” başlamak için harikadır.

1)Kediler Şekerleme Yapmayı Sever

Kedilerin uyumayı sevdiği bir sır değil. Aslında, ortalama bir kedi yavrusu günde 12 ila 16 saat uyur! Kediler gece yaratıkları oldukları için günün çoğunu ertelerler ve onları kim suçlayabilir? Herkes rahat bir yerde güzel, uzun bir şekerlemeyi sever.

Yavru kedilerin ve yaşlı kedilerin, bir ergen kediden daha fazla uykuya zaman harcayacağını unutma. Ancak kedinin çok fazla veya çok az uyuduğundan endişeleniyorsan, veterinerinle cinsi, yaşı, aktivite düzeyi ve boyutu için neyin normal olduğunu konuş.

2) Kediler Tımarlanmayı Ve Bakımlı Olmayı Sever

Yetişkin kedilerin uyanık oldukları saatlerin yaklaşık yarısını tımarlanmak (tüylerini yalamak) için harcadıklarını biliyor muydun? Açıkçası, tımar bir kedinin hayatının önemli bir parçasıdır!

Kedilerin tımarlanmaya bu kadar çok zaman ayırmasının birkaç nedeni var:

  1. Onları temiz tutar. Tımar, kedilerin tüylerinden kiri temizlemesine yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda yırtıcıların ve avların onları algılamasını engeller. Nasıl mı? Tüylerini yalamak, emdiği kokuları giderir.
  1. Derilerini ve tüylerini sağlıklı tutar. Düzenli bakım, kedinin derisi ve kürkü tarafından doğal olarak üretilen yağları dağıtarak tüylerinin sağlıklı, parlak ve nemli kalmasını sağlar.
  1. Rahatlamış hissetmelerini sağlar. Masajdan daha rahatlatıcı bir şey yok, değil mi? Kediler de aynı şekilde hissediyor! Bir masöz ziyaret etmek yerine, stresi azaltmak ve sakinleşmek için kendilerini tımar ederler.
  1. Diğer kedilerle bağ kurmalarına yardımcı olur. Kediler, bağlarını geliştirmek ve güçlendirmek için birbirlerini ve insanlarını tımarlar. Kedilerin ulaşılması zor yerlerde birbirlerini tımarladığını sık sık görürsün.
  1. Onları soğutur. Dışarısı çok sıcak olduğunda, kediler serinlemek için tüylerini tükürükle ıslatırlar.

Her kedi, sahipleri tarafından tımarlanmayı (tüylerinin taranması) sevmez. Ancak seninki seviyorsa, kürkünü doğal bir kıl veya kauçuk fırça ile fırçalamayı dene. Kürkündeki kalıntıları giderecek ve ayrıca süper rahatlatıcı hissettirecek.

3) Kediler Taze, Besleyici Mamayı Sever

Akşam yemeğinde büyük bir tabakta bozuk yiyeceğe dalmak istemen pek olası değildir. Aynı şey kedin için de geçerli. Bayat yiyeceklerin tadı sadece kötü olmakla kalmaz, küf oluşturur. Salmonella ve Staphylococcus gibi birden fazla bakteri türünü de barındırır.

Kedinin yemeklerini her servis ettiğinde, hem yaş hem de kuru mamaların son kullanma tarihlerini kontrol ettiğinden emin ol. Bu, onu yalnızca taze, besleyici ve güvenli öğünlerle beslemeni sağlayacaktır.

4) Kediler Akan Suyu Sever

Bir kedin varsa, fırsat buldukça akan musluktan su içmeye çalışacaklarını bilirsin. Neyse ki, özellikle kediler için tasarlanmış tonlarca içme suyu çeşmesi var. Bu yüzden her zaman serin, taze, akan su var.

İster inanın ister inanmayın, bazı kedi türleri de suda oynamayı sever. Kedin su sıçratmayı seviyorsa, oyun süresi boyunca küveti veya çocuk havuzunu birkaç santim suyla doldurmayı dene. Bu aktivite, özellikle sıcak günlerde biraz egzersiz yapmasına ve soğumasına yardımcı olacaktır.

5) Kediler Tırmalamayı Sever

Kedilerin temel içgüdülerinden biri, farklı yüzeyleri kaşıyarak ve tırmalayarak pençelerini keskinleştirmektir. Ayrıca bundan bir ton neşe de alıyorlar.

Kaşıma, pençelerini keskinleştirmenin yanı sıra kedilerin rahatlamasına ve gençleşmesine yardımcı olur. Bunu, kasların yorulduğunda veya ağrıdığında güzel, uzun bir esnemenin insan eşdeğeri olarak düşün. Bir kedi ağacına veya tırmalama direğine yapılan hızlı bir tırmalama seansı, yorgun bir kediyi hemen uyandıracaktır.

6) Kediler Günlük Oyun Zamanını Sever

Oyun zamanı, yavru kedilikten yaşlılık yıllarına kadar kediler için ciddi bir iştir. Bir kediyi eğlendirmek için fazla bir şey gerekmez. Tiftikten hileli kedi oyuncaklarına kadar her şeyle oynayacaktır. Ancak bu, sağlıklarının ve gelişiminin hayati bir parçasıdır. Oyun zamanı sadece avlarını takip etmek, avlamak ve yakalamak zorunda kaldıkları vahşi günlerine geri dönmekle kalmaz, aynı zamanda onları meşgul ve mutlu tutar.

Piyasada kelimenin tam anlamıyla yüz binlerce kedi oyuncağı var. Ancak kedin saklambaç gibi oyunlar oynamayı seviyor olabilir. Kedinin oyun seçimi ne olursa olsun, her gün birkaç dakika içinde gizlice hareket etmesi önemlidir.

7) Kediler Kuşları İzlemeyi Sever

Pencere pervazlarına kıvrılmış kedileri görmek nadir değildir. Neden? Niye? Bu, birinci sınıf bir kuş gözlem yeridir! Kediler kuşları av oldukları için mi yoksa sadece hareket dikkatlerini çektiği için mi severler? Bazı kediler her gün kuşları gözlemleyerek saatler geçirir.

Kedin pencerelerde kıvrılmayı seviyorsa, özellikle açık renkli kürkü varsa, cildini güneşin sert ışınlarından koruduğundan emin ol. Güneşin en güçlü olduğu saat 10:00 ile 16:00 arasında pencerenin yanındaki saatlerini sınırlamaya çalış. Kedicik onaylı güneş kremleri hakkında kedinin veterineriyle konuş.

8) Kediler Sahiplerini Sever

Kediler genellikle yalnız hayvanlar olarak tasvir edilseler de, sevgiye, ilgiye ve arkadaşlığa ihtiyaçları vardır. Kedilerin “Seni seviyorum” deme biçimleri biz insanlardan biraz farklıdır.

Kedinin seni sevdiğine dair bazı işaretler arasında mırıldamak veya başını üzerinize koymak, yanında uyumak, miyavlamak, yalamak ve hatta kıçını yüzüne yapıştırmak da sayılır. Evet gerçekten! J

Paylaşan heymypet