Bigudilerle Kuş Kaçakçılığı Derken!? Yok Artık Dedirten Olay!

Bigudilerle kuş kaçakçılığı çılgın bir ifade değil mi? Burada bigudilerin işi ne, kuş kaçaklığı neyin nesi, gerçekten insanın kafasında deli sorular uyandırıyor.

Bigudilerle kuş kaçaklığı çılgınlığı. Fotoğraf:
Bigudilerle kuş kaçaklığı çılgınlığı. Fotoğraf: United States District Court Eastern District Of New York via CNN Newsource)

İspinoz ailesine dahil Saka kuşlarını hiç duydun mu? Muhtemelen duymuşsundur çünkü Sakalar popüler kuşlar. Hem sesi, hem de tüyleri oldukça büyüleyici olunca ilgi odağı olması da kaçınılmaz hale geliyor. Fakat bu yüzden artniyetli ve hayvanseverlikten nasibini almamış insanların eline de düşebiliyorlar. İşte ciddi anlamda suç teşkil eden bigudilerle kuş kaçakçılığı meselesi tam da bu noktada başlıyor.

Günlerden birgün New York polisi ilginç bir ihbarla karşılaştı. İhbar, John F. Kennedy havalimanından geliyordu. Havalimanı görevlileri, Kevin Andre Mckenzie isimli bir adamın üstünü ararken şoka uğradılar! Çünkü adamın ceketine gizlediği bigudileri ve onların içine istiflediği 35 Saka kuşuyla karşı karşıya kaldılar.

CBS’nin haberin göre güvenlik görevlileri bigudilerle kuş kaçakçılığı yapmak gibi tuhaf ve zalimce bir fikre kapılan adamı göz altına aldılar. McKenzie, Saka kuşlarını bir kuş şakıma yarışması için kaçırdığını itiraf etti. Bu kaçakçılıktan toplamda 5000 Dolar kazanacağını da belirtti.

BİGUDİLERLE KUŞ KAÇAKLIĞI ORGANİZE SUÇ KATEGORİSİNDE!

Bigudilerle kuş kaçaklığı çılgınlığı. Fotoğraf: United States District Court Eastern District Of New York via CNN Newsource)
Bigudilerle kuş kaçaklığı çılgınlığı. Fotoğraf: United States District Court Eastern District Of New York via CNN Newsource)

Amerika Balık ve Vahşi Yaşam Hizmeti özel ajanı Kathryn McCabe, duruma açıklık getirecek bir açıklama yaptı. Nitekim McCabe, “Bu tarz yarışmalarla sık sık karşılaşıyoruz. Genellikle bu işin tutkunları, yarışmaları parklarda ve açık alanda düzenliyor. İki Saka kuşunu bir araya getiriyorlar ve kuşlar bir güzel şakıyor. Bundan sonra jürileri daha iyi şakıyan kuşu seçiyorlar ve hatrı sayılır ödüller veriyorlar. Ya da bu yarışmaları kazanan Sakaların piyasa değeri oluyor. Mesela mı? Mesela geçenlerde yarışmayı kazanan bir Saka, 10.000 Dolara satıldı. Resmen canilik. Bu tür yarışmaları daha çok Guyana’dan gelen Sakalar kazanıyor. Anlaşılan o ki burada kaçakçılığı yapılan Sakalar da Guyana sakası.” dedi.

Üstelik bu son zamanlardaki ilk kuş kaçaklığı da değil. Yine aynı havalimanındaki görevliler, geçtiğimiz ay Saka kaçıran iki adam daha yakaladı. Bu kaçakçılar hayvanlara uyguladıkları zulümle orantılı olarak 300 Dolarlık cezadan 2 yıl hapise kadar ceza alıyorlar. Bu hikayedeki suçlu McKenzie ise 25.000 Dolarlık bir ceza ile kısmen paçayı yırttı.

İnsan kırk yıl düşünse aklına bigudilerle kuş kaçakçılığı yapmak gelmez herhalde. İşte bir de dostlarımızın canı yanmasın diye çırpınan hayvanseverler var. Mesela dağ başında ayağı kırık bir patili dostumuzu bulup sırtında kilometrelerce taşıyanlar

Paylaşan heymypet