En Uzun Yaşayan Kedi Cinsi Hangisi? Uzun Ömürlü 7 Kedi!

Kedilerin ortalama yaşam süresini biliyor musun? Bu ortalamayı yukarıya taşıyan ve seninle kuracağı dostluğun uzun sürme ihtimali oldukça yüksek olan 10 kedi cinsi ile karşındayız. En uzun yaşayan kedi cinsi mi? Hemen aşağıda.

kediyle iletişim kurarken göz kırpmak

İlk olarak, ortalama kedi ömrü ne kadar onu yanıtlayalım. Kediler, sağlıklı ve mutlu bir hayat geçirdikleri takdirde ortalama 15 yaşına kadar yaşarlar. Yani düzgün beslenme, düzgün egzersiz ve düzenli veteriner kontrolü ile 15 yaş hayal değil. Ancak bazı cinsler var ki, 20’ye kadar merdiven dayayabiliyor. Gel en uzun yaşayan kedi cinsi ve onun tahtına aday cinsleri birlikte öğrenelim.

1. SİYAM KEDİSİ

Geveze mi geveze, dünyalar şekeri ve mistik bir görüntüye sahip Siyam ile başlayalım. Siyamların metabolizması ve bünyesi genel olarak oldukça kuvvetli. Arada bir diş sorunları çekseler de düzenli fırçalama ile bunun önüne geçebiliriz. Ortalama 12-20 yıl arasında yaşayarak Siyam, en uzun yaşayan kedi cinsi olma özelliğini taşıyor.

en uzun yaşayan kedi cinsi

2. BİRMAN KEDİSİ

Birman kedilerinin kökenini biliyor musun? Bu büyülü cins, Burma cinsi ile Siyam kırması şeklinde türüyor ve hayatlarımıza giriyor. Oyuncu, sosyal ve maceracı bir karakteri var. Bir iki kafatası hastalığı ve glokom dışında da turp gibi bir cins. Bir yanı Siyam zaten, ne bekleyebiliriz ki? Bu patili dostumuz ortalama 16-18 yıl kadar yaşıyor.

3. SAVANA KEDİSİ

Savana kedileri ilginç bir cins. Literatürde yarı-evcil yarı-vahşi olarak geçiyorlar. Eh, isimleri de bunu destekler nitelikte. Yine de vahşi dediğimize bakma, arkadaş canlısı bir cins elbette. Sadece deneyimli kedi ebeveynleri için ideal diyelim. En az Siyamlar kadar da uzun yaşıyorlar: 12-20 yıl kadar!

4. MISIR MAUSU

Antik Mısır’da sanat eserlerine konu olacak kadar güzel bu patili dostumuz, benekli kürkü ile göz alıyor. İnsanlarla da arası iyi ve kendini bir aile ferdi olarak kabul ettiriyor. En uzun yaşayan kedi cinsi değil belki, ama ortalama yaşam süresi fena değil: 15-16 yıl.

en uzun yaşayan kedi cinsi

5. BALİ KEDİSİ

Yine bir Siyam kedisi kuzeni, Bali kedisi de uzun ömürlü bir patili dostumuz. Nitekim onları Siyam’ların biraz daha uzun tüylü ve daha başına buyruk bir karaktere sahip hali olarak kabul edebiliriz. Tabi bu arkadaş canlısı ve konuşkan doğalarını geride bıraktılar anlamına gelmiyor. Kuzenleri gibi onlar da 12-20 yıl arası yaşayan cinslerden.

6. BOMBAY

Minyatür panter Bombay! O gizemli ve yırtıcı görüntülerine rağmen oldukça arkadaş canlısı ve sevgi dolu bir cins. Oyun oynamaktan da, sevdikleri insanın kucağına kıvrılmaktan da büyük keyif alırlar. Bazen solunum sorunları yaşasalar da, 13-16 yaşa kadar rahatlıkla yaşarlar.

7. AMERİKAN SHORTHAİR

Çocuklarla iletişimi çok kuvvetli olan bu cins, ailelerin sahiplenmeye en yatkın olduğu kedilerden biri. Hem kendi başlarına vakit geçirip hem de insanlarla oynamayı seven bu türler, canımızın içi. Aynı zamanda, en uzun yaşayan kedi cinsi olmak için Siyam’ların tahtına aday! Kalp hastalıklarından muzdarip olsa da, 15-20 yıl gibi uzun bir yaşam süreleri var.

en uzun yaşayan kedi cinsi

Böylelikle bu konuyu biraz daha netleştirdik diye umuyoruz. Bu patili dostlarımız, bizi kısa sürede bırakıp gidecek cinste değil. Bu konuda hassasiyet gösteren herkese duyrulur! Yalnız, kedi sağlığı için çok önemli bir şey var. O da patili dostlarımızın beslenme biçimi! Bu beslenme biçimini iyi öğrenip ona dikkat etmezsek, dostlarımızın ömrünü dahi kısaltabiliriz. O yüzden bu yazımızı herkese tavsiye ederiz!

Paylaşan heymypet