Kediler İçin Zararlı Yiyecekler Neler?

İştahlı bir kedin varsa ve her gördüğünün tadına bakmak istiyorsa istenmeyen sonuçlardan kaçınmak için bir dizi önlem almak zorundasın, şimdiden uyaralım istedik. Peki uzak durması gereken besinler hangileri?

KEDİLERE ZARARLI YİYECEKLER

İştahlı bir kedi kilosu obezite sınırlarına varmamak şartıyla normal ve hatta çok sempatik kabul edilir. Hafif tombik, önüne konan yiyeceklere burun kıvırmayan, aksine büyük bir iştahla tadını çıkaran kedileri pek severiz. Fakat bu iştah bazen hiç istemeyeceğimiz, hatta bahsetmekten bile hoşlanmayacağımız birtakım sonuçlar doğurabilir. Bazı yiyecekler kediler için ölümcül boyutta zararlı olabilir, lütfen bunlara dikkat edelim.

Peki kedilerimizi kesinlikle uzak tutmamız gereken bu besinler neler? Hep birlikte bakalım…

KEDİLER İÇİN ZARARLI BESİNLER

Soğan & sarımsak

Soğan ve sarımsağın içerdiği bazı maddeler kedinde kansızlığa yol açabilir. Kansızlık da  vücudunda dolaşan oksijen oranını azaltacağı için kedini çok güçsüz, halsiz ve uyuşuk kılacaktır. Kedilerde kansızlık ölümle dahi sonuçlanabilecek kadar ciddi ve istenmeyen sonuçlara yol açabilir. Çiğ yada pişmiş farketmez, kedini kesinlikle bu iki besinden uzak tutmanı öneririz.

Süt ve süt ürünleri

Sanılanın aksine, kediler bizim gibi inek süt içmemeli. Kediyle süt özdeşleşmiş iki kavram ancak, kedilere faydalı gelen tek süt doğduklarında içtikleri anne sütü. Kedilerin büyük çoğunluğu sütteki laktozu sindiremez. İshal olmalarına yol açabilir ve ishal onların sağlını tehlikeye atar. Eğer öksüz bir yavru kedin varsa hazır süt içirmeye çalışmak yerine uzman bir veterinere danışarak onun yaşına ve sağlık durumuna uygun bir süt tozu tavsiyesi alabilirsin. Hazır sütlerden kaçın lütfen.

Ton balığı konservesi

Şaşırtıcı bir madde daha. Doğru bildiğimiz ne kadar yanlış varmış değil mi? Kediler zararlı yiyecekler konusunda oldukça iştahlı olur. Kedilerin bayıldığı bu yiyecek aslında fersah fersah uzak durmaları gereken bir besin. Bir kap konserve tonbalığı hem ihtiyaç duyduğu tüm vitamin ve mineralleri içermez, hem de yoğun tüketimi civa zehirlenmesine, dolayısıyla kalıcı körlüğe dahi sebep olabilir. Kısacası lütfen kedine ton balığı vermeden önce porsiyonuyla ilgili bir uzman veterinerine danış.

kediler zararlı yiyecekler

Üzüm & kuru üzüm

Şekline ve kokusuna aldanarak oynamaya bayıldıkları üzüm kediler için oldukça zararlı. Masum görünüşlü bu meyve kediler için zararlı yiyecekler arasında. İçerdiği toksinler kedinde kusmaya ve hatta bir süre içerisinde böbrek yetmezliğine dahi yol açabilir. O sebeple kedini üzümden de uzak tutmakta fayda var.

Çiğ yumurta

Bizim için olduğu gibi onlar için de zararlı. Haşlanmış yumurta belki tamam, veterineri de onaylıyorsa  ve sağlık koşulları bunun için elverişliyse yiyebilir  ama çiğ yumurta salmonella bakterisi riski taşır ve bu da maalesef zehirlenmeye yol açar.

Mantar

Kedin mantar tükettiğinde sindirim ve dolaşım sisteminde yanmalar, ağrılar oluşması muhtemel. Bu da tabii kusmaya yol açacaktır. Kedi beslenmesinde tercih edilen bir besin olmadığının altını çizerek uyaralım, özellikle ara ara doğada serbestçe dolaşan bir kedin varsa özellikle çevredeki yaban mantarları konusunda dikkatli olmakta fayda var.

Çiğ hamur

Çiğ hamur, özellikle mayalı çiğ hamur kedinde karın şişliğine ve ağrıya yol açar. Üstelik maya fermantasyonu sırasında ortaya çıkan alkol de alkol zehirlenmesine sebep olabilir.

Çikolata

Kediler neyse ki köpekler kadar çikolataya düşkün değiller. Ama yine de çikolatada yere alan theobromine isimli madde kediler için hayati risk taşıyabilir. Küçücük bir parçası bile baygınlık krizlerine ve hatta ölüme yol açabilir. Kedini çikolatadan lütfen uzak tut.

Zeytin

Zeytinler kediler için toksik değildir ancak içerdikleri sodyum tüylü dostlarımız için tehlike teşkil edebilir. Zeytinleri iyice yıkasan da tamamen tuzunu gidermeye yetmeyecektir. O sebeple hiç riske girmemek için kedini zeytinle çok haşır neşir etmemeni öneririz. Çok zor durumda kalırsan dahi tamamen tuzsuz zeytinleri tercih etmelisin. Tuz oranından daha önemli konu ise çekirdek. Zeytinin çekirdeği kedinin boğazında kalırsa boğazını yırtabilir ya da boğulma riski doğurabilir. Yani kedimizi zeytin sevdasından alıkoyamıyorsak da en tuzsuz olanını tercih edip çekirdeklerini tamamen ayıkladığımızdan emin olmalıyız. Yine de her durumda kedimizi tanıyan ve sağlık geçmişi bilen bir uzman veteriner görüşü almak da önemli.

KEDİLER İÇİN ZARARLI MADDELER

kediler zararlı yiyecekler

Kafein

Kedin kafeini de tam sindiremez ve kafein tüketimi kalp ritminde bozulmalara yol açar. Çay, kahve, gazlı içecekler, çikolata gibi kedilere zararlı yiyecekler yüksek miktarlarda kafein içerirler ve bu içeceklerin tadına bakmak bile kedinde kardiyovasküler problemlere yol açabilir. Onu bunlardan uzak tutmayı unutma.

Ağrı kesiciler

Tıbbi adıyla Nonsteroid antienflamatuar ilaçlar (NSAID),  parasetamol, ibuprofen, aspirin  içeren ilaçlar kedin için çok zararlı. Bu haplar da sindirmekte zorlandıkları maddelerin başında geliyor ve bu da onlarda mide ülserinden tut da böbrek yetmezliğine kadar üzücü sonuçlara yol açıyor. Evde ilaçlarını çocukların ve kedilerin ulaşamayacağı yerlerde saklamakta fayda var.

Alkol

Kediler için zararlı yiyecekler arasında en en en ölümcül maddelerden birisi alkoldür. Kedini tüm alkollü içeceklerden özenle uzak tutmalısın. Sadece tadına bakması bile çok kötü sonuçlar doğurabilir. Alkol zehirlenmesi kedilerde kolaylıkla görülebilecek ve ölümcül sonuçlara yol açabilecek bir durum.

Tuz

Kediler için zararlı besinler tek yiyecekler tek başına düşünülmemeli. Kedinin yediği yemekten ayrı ekstra tuz tüketimi onda elektrolit dengesizliğine  yol açacaktır.  Kalp, beyin, kas ve sindirim sisteminin fonksiyonelliğinde büyük rol oynayan magnezyum, sodyum, fosfat, kalsiyum, klorid, potasyum gibi maddelerin dengesi kritik önem taşır. Fazla tuz tüketim bu dengeyi bozar ve sürekli kusma ile ishal krizlerine yol açar.

Ksilitol

Yapay şeker – tatlandırıcı  grubundaki ksilitol maddesi kediler için çok zararlı. Ancak kazayla tadına bakarlarsa insülin seviyeleri anında tavan yapacağı için büyük zarar görebilirler. Bu maddeyi kullanıyorsanız içeceklerinizi kedinizden uzak tutmaya çalışın.

 

KEDİLER İÇİN ZARARLI BİTKİLER

kediler zararlı yiyecekler

Işgın otu (ravent)

Halk arasında uçkun, ışgın gibi isimlerle bilinen kediler için zararlı bitkiler arasında yer alan, Doğu ve Güneydoğu bölgesinde yayla muzu olarak da anılan ışgın otu, içinde insanlar için kanseri önleyici, besleyici sayısız faydalı madde bulundururken, özellikle kediler için çok zararlı bir asit de bulunduruyor: oxalates. Kedin bu ottan tüketirse ve sindirip idrar yoluyla atamazsa böbrek taşına yol açabilir. Zaten tadını aldığı an ağzındaki acıdan kaynaklı kusmaya başlayacaktır. Mutlaka uzak tutalım.

Zambak ve lilyum

Kediler için zararlı bitkiler arasında yer alan bu bitkiler, hatta vazoları ve suları dahi kediler için zehirli maddeler içeriyor. Yemek borularından midelerine sindirim sistemlerini felç ediyor maalesef. Kedi dostun için evinde daha güvenli çiçekler tercih etmeni öneririz.

Paylaşan heymypet