Kedi Yalnız Kalabilir mi ? Kedim Evde Tek Başına: Bensiz 3 Gün

Tüylü dostunu evde yalnız bırakmak zorunda kaldıysan atlamaman gereken bazı önemli noktalar var. Her ne kadar insan dostuna pek eyvallahı olmayan, kendine yeten bir canlı gibi görünse de bakıma muhtaç olduğu bir gerçek. Hatta bağımlılık derecesinde sana düşkün olabilir. Ancak uygun planlama ve hazırlıkla birkaç gün boyunca kendi kendine idare edebileceği ortamı sağlayabilirsin. Yalnız bu ayrılıklar çok sık olmazsa ve 3 günden daha fazla uzamazsa her ikiniz için de iyi olur, uyaralım.

evde tek basina

BENSİZ 3 GÜN

Kedini ilk kez yalnız bırakıyorsan üç günlük bir süre ilk deneme için biraz uzun olacaktır. Bir kedi yalnız kalmaya alıştığından emin olana kadar biraz zamana ihtiyaç duyar; ayrı kaldığınız süreleri kademe kademe artırmak daha kolay alışmasını sağlar. Örneğin başta gözünü korkutmamak için sadece bir günü ayrı geçirin. Bir sonraki hafta 2 gece yalnız bırakmayı deneyin. Baktın iyi idare ediyor, artık 3 gecelik bir ayrılığa da hazır olduğunu varsayabiliriz. 

Bu arada; kedinizle ev keyfiniz bölünmesin, ihtiyaçları GetirÇarşı ile kapınıza kadar gelsin. Mama, kum, oyuncak… Evcil hayvanınızın ihtiyaç duyduğu her şey, semtinizdeki pet shoplardan 30-45 dakikada kapınızda!

Şimdi GetirÇarşı’dan sipariş ver!

 

Çoğu kedi evde yalnız kalmaya kolayca adapte olur ama yine de buna çok bayıldıklarını söyleyemeyiz. O yüzden şikayetçi gibi görünmemesine aldanıp sık sık yalnız bırakırsan küsecektir. Neticede 3 koca gün kirli bir kumla, bayatlamaya yüz tutmuş mama ve suyla başbaşa kaldı. İlgi ve sevgiden yoksun kalışına girmiyoruz bile. Bunu büyük bir hoşgörü ve mutlulukla karşılamasını beklemek haksızlık olur.

Tüm bu riskleri en aza indirmek için bazı önlemler alarak yokluğununu onun için daha katlanılabilir hale getirebilirsin. 


BESLENME

Beslenme rutininin bir anda değişmesini hoş karşılamayacaktır. Bu yüzden ayrılık vaktinden bir süre önce yavaş yavaş değiştirerek alışmasını sağlayabilirsin. Sık sık ıslak mamayla besleniyorsa evde sen yokken 3 gün boyunca kuru mamayla beslenmesi gerekecektir çünkü ıslak mamalar uzun süre açıkta kalınca bakteri üretir. Bu durumda evde yalnız kalmadan önce yavaş yavaş kuru mamayla beslenmeye alıştırmakta fayda var. 3 gün sürecek kuru mama diyetlerine alışması gerekir. Kuru mamayı hiç sevmiyorsa her gün az az yedirip alışmasına yardımcı olabilirsin. Ya da otomatik mama kaplarından satın almak en ideal çözüm olacaktır, çünkü 3 gün yetecek kadar mamanın tamamını bir anda servis edince tümünü ilk günden bitirmeye çalışabilir. Otomatik mama kapları ona günlük porsiyonlar halinde servis edeceğinden bu riski ortadan kaldırır. Açıkta uzun süre bekleyen mamayı hijyenik nedenlerle de tercih etmeyiz. 

kedi yalnız

SU

Kediler de insanlar gibi susuzluğa karşı açlıktan daha az direnç gösterebiliyorlar. Evde olmayacağın tüm süre için evin çeşitli noktalarına birden fazla su kabı yerleştirebilirsin. 

Kedin günde tükettiği kuru mama miktarının 4-5 katı kadar suya ihtiyaç duyar. Bu hesaplamaya göre ne kadar suya ihtiyaç duyacağını belirleyip hazırlığını yapabilirsin. 

Su kabının devrilmesi-dökülmesi gibi kazalara karşın yedek su kabı seçimini dikkatli yapman gerekir. Tüylü dostunun suyun en temizini ve tazesini hakettiğini de göz önünde bulundurarak otomatik bir su çeşmesi edinebilir, bu konudaki tüm problemlere çözüm bulabilirsin.

TUVALET

Sıklıkla temizlenmesi gereken kedi kumları tam 3 gün boyunca temizlenmeyecek… Döndüğünde türlü sürprizlerle karşılaşmak istemiyorsan bu konuya da bir çözüm bulman gerekir. Kumunu sürekli kirli bulunca tuvaletini yapmak için mecburen kendine alternatif yerler arayacaktır. Hatta sana kızıp, terk edişini protesto edebilir ve emin ol bu konuda çok yaratıcı olabilir. 

Bu sorunu çözmenin nispeten kolay bir yolu, evden ayrılırken ona birden fazla temiz tuvalet bırakmak olabilir. Kendi kum kabından başka yere tuvaletini yapmayı hiç tercih etmiyorsa, aynısından bir tane daha edinebilirsin ve gitmeden ona da alışmasını sağlayabilirsin. 

kedi yalnız

 

Ayrılığın en güzel yanı: Sonunda kavuşmak… Eve döndüğünde her şeyi bıraktığın gibi bulacağını umuyoruz. Ufak tefek sürprizler varsa onları da artık görmezden gelmek gerekir, çünkü karşında seni çok özleyen biri var. Şimdi sımsıkı sarılıp ayrı kaldığınız günlerin acısını çıkarma vakti. Tüm günü ona ayırıp en sevdiği oyunları oynayın ve uzun uzun okşayarak hasret giderin. 

Paylaşan heymypet