Kedin Neden Su Kusuyor?

Evin birkaç bölgesinde ıslaklık gördün ve sonrasında kedini su kusarken mi yakaladın? Kim bilir ne kadar endişelenmişsindir. Acaba kedin neden su kusuyor olabilir ki? Üzülme, tüm detaylarıyla sana yardımcı olacak tüm bilgileri derledik!

 

 

Kediler birçok nedenden dolayı kusarlar ve kustukları şeyler de aynı derecede çeşitli olabilir. Ancak su veya berrak sıvı ciddi bir hastalığın belirtisi olabilir. Kusmanın kendisi, spesifik olmayan bir semptom olarak kabul edilir. Bir dizi sağlık sorunuyla ilişkilendirilebilir. Bunlardan bazıları alerjik reaksiyonlar, iç tıkanıklıklar, pankreatit, sıcak çarpması/hipertermi, hipotermi, parazit enfeksiyonları, karaciğer hastalığı, zehirlenme, stres, depresyon ve hatta anksiyete gibi şeyleri içerebilir. Peki, kedin neden su kusuyor olabilir? Özellikle de şeffaf renkte? 

Su ve şeffaf sıvı arasındaki farkı söylemek zor olur. Şeffaf sıvı kusması, kedinin sindirim sisteminden sıvının yukarı çıktığının bir işaretidir. Bazen, kediniz çok miktarda su içtikten hemen sonra kusuyorsa, az önce içtiği su olan şeffaf sıvıyı da kusar. Bir kedi çok hızlı su içtiğinde midesi su ile dolar, gerilir, genişler ve su kusmasına neden olur. Artan susuzluğa ve dolayısıyla artan su tüketimine neden olabilecek durumlar arasında böbrek hastalığı, hipertiroidizm ve şeker hastalığı bulunur. Bir kedinin su kusmasının diğer nedenleri arasında; araç tutması, tüy yumakları, gastrit ve daha fazlası bulunur.

Kedinizin Şeffaf Sıvı Kusmasının Muhtemel Nedenleri

1. Tüy Yumakları

Kediler doğal olarak titiz ve temiz hayvanlardır. Hatta günlerinin büyük bir bölümünü kendilerini temizleyerek geçirirler. Kedin kendini temizlerken, dillerindeki küçük kanca benzeri yapılar, gevşek ve ölü tüyleri yakalar. Bu yakaladıkları tüy ve deriler de doğal olarak midelerine iner. Tüylerin büyük çoğunluğu sindirim sisteminden sorunsuz bir şekilde geçer, ancak bazen tüy midede kalır ve bir saç yumağı oluşturur.

Genellikle kediler tüy yumağı öncesi berrak sıvıyı kusarlar. Bir kedinin ara sıra tüy yumağı ile berrak sıvı kusması normal bir durum sayılabilir. Böyle bir durumda nadiren karşılaşıyorsan endişelenmene gerek yok. Ancak tüy yumağının; sık, ağrılı olmaması gerektiğini unutmamak önemli. Kedindeki tüy yumaklarını önlemeye yardımcı olmak için çiğneme veya jel formlarında reçetesiz satılan diyet takviyeleri var. Düzenli bir fırçalama programı benimsemek ve kedini fırçalama konusunda rahat ettirmek, tüylerini temizlerken yutabilecekleri tüylerden kurtulmasına da yardımcı olabilir.

2. Gıda ve Beslenme Değişiklikleri

Kedinin beslenme programında bir değişiklik olduğunda, yemeğini kaçırırsa veya normalden daha geç yerse, berrak sıvı kusar. 

Ayrıca, kedinin mamasını çok hızlı değiştirmiş olabilirsin. Kedini yeni bir beslenmeye hazırlarken önerilen; yeni aldığın kedi mamasının miktarını arttırırken kademeli olarak eski mamasının miktarını azaltman. Hatta bu alıştırma süreci hemen değil, 7 gün içerisinde yapılmalı.

Kedin çok hızlı mama yerse de kusabilir. Kedinin bağırsak hassasiyetleri varsa, kısmen sindirilmiş veya sindirilmemiş yiyecekleri kusmalarına neden olabilir. Veterinerin diğer tıbbi sorunları elediyse ve kedinin kustuğu şeyin aslında yemek olduğunu düşünüyorsa, kedinizle hassas kediler için kullanılan mama denemenizi isteyebilir.

Veteriner ayrıca kedin için yiyecek bulmacaları önerebilir. Yiyecek bulmacaları, kedin için hem oyun hem de zenginleştirme için harika bir kaynak olacak. Piyasada, kedinizin hem yırtıcı hem de yiyecek arama içgüdülerini harekete geçiren daha fazla üretilmiş gıda bulmacası bulunmaktadır. Bununla birlikte, yiyeceklerini kronik olarak kusan bir kedi için yiyecek bulmacalarının ek yararı, bir kedinin çok hızlı yiyememesi ve daha sonra hastalanmaması için yemek süresini yavaşlatmasıdır.

kedin neden su3. Hazımsızlık

Tıpkı insanlarda olduğu gibi, bir kedinin midesi, yiyeceklerini sindirmek için çeşitli mide suları ve hidroklorik asit üretir. Bununla birlikte, bir kedi herhangi bir nedenle yemeği atlarsa veya zamanında beslenmezse, bu sıvı ve asit birikimi mideyi tahriş edebilir ve kedinin kusmasına neden olabilir. 

Hazımsızlığı olan kediler berrak sıvı, sarı köpük ve beyaz köpük kusabilir. Sen ve veteriner, kedinin kusmasının hazımsızlıktan kaynaklandığından şüpheleniyorsanız; rahatsızlığı hafifletmek için gün boyunca aynı anda küçük, sık yemek yemeyi deneyebilirsin. 

4. Gastrit 

Kedin yapmaması gereken şeylere bulaşıyorsa, yediği bir şeyle midelerini tahriş etmiş olabilir. Bu olduğunda, kan ve/veya safra kusmanın yanı sıra berrak sıvı kustuğunu görebilirsin. Ayrıca iştahta azalma, depresif bir tutum, uyuşukluk veya dehidrasyon sergiliyor olabilir. Veteriner, kedin gastrit nedeniyle kusarsa ne yapacağını biliyordur.

Diğer bazı nedenler şunları içerebilir:

· Parazitler

· Kabızlık

· Bağırsak yolunda yabancı madde tıkanması

· Bir toksin yutmak

· Diyabet, böbrek hastalığı ve hipertiroidizm gibi metabolik bozukluklar

Kedim Su Kusuyorsa Ne Yapmalıyım?

Bazı kedi sahipleri, kedilerini ‘kusmuk’ olarak tanımlayabilir. Ancak bir kedi için sık kusmanın asla normal olmadığı unutulmamalı. Haftada birden fazla kusma kesinlikle bir problem belirtisi. 

Kedin birkaç kez berrak sıvı veya su kusuyorsa ve/veya iştahsızlık, kilo kaybı, uyuşukluk veya ishal gibi diğer semptomlarla birlikte, hemen veterinerden randevu alman gerek. Veteriner, kedinin yaşamsal belirtilerini kontrol ederek ve karnını elleyerek fiziksel bir muayene ile başlamak isteyecektir. 

Kapsamlı bir muayeneden sonra veteriner kan tahlili ve röntgen gibi bazı testler yapacaktır. Kan tahlili, kedinin organ fonksiyonunu kontrol edecek ve kırmızı kan hücresi ile trombosit düzeylerinin yanı sıra karaciğer hastalığı veya böbrek hastalığı belirtisi olmadığından emin olacaktır. Bir röntgen çalışması, karında potansiyel olarak kan olabilecek herhangi bir sıvı olup olmadığını kontrol edecek ve ayrıca bir tıkanıklığın göstergesi olabilecek bağırsak gaz modellerini de gösterebilir.

Doktorun ne bulduğuna bağlı olarak, kedinin sıvı tedavisi ve destekleyici bakım için hastaneye yatırılması gerekebilir veya sadece ayakta tedavilerle de iyileşebilir. 

Paylaşan heymypet