Kedilerde Alerji

Kediciğin kaşınıyor mu? Nedeni alerji olabilir ve kedinin veterinerini ziyaret etmen gerekebilir. İşte kedilerde alerji…

Biz insanlar alerjilerin eğlenceli olmadığını biliyoruz. Peki ya tüylü dostlarımız? Bir kedide alerji olur mu? Hatta iç mekanda olan kedilerde bile alerji olabilir mi? Cevap kesinlikle evet! İnsanlardaki alerji nasıl günlük yaşamı etkilerse, kedilerinde günlük yaşamını etkiler. Kedilerde alerji, üst solunum sisteminden cilde ve gastrointestinal sisteme kadar her şeye zarar verebilir.

Kedilerde Alerji Olur Mu?

Evet ve kedilerde bazı alerjik reaksiyonlar düşündüğünden daha yaygındır. Kedin ister evde ister dışarıda olsun, geniş bir alerjen yelpazesi olduğunu ve kedin en az bir türle temasa geçer. Ayrıca, bir kedinin alerjenlere maruz kalması, evini bir veya iki köpekle paylaşıyorsa artabilir.

Kedilerde Alerji Nedenleri

Ohio Eyalet Üniversitesi Veteriner Fakültesi’nin dediği gibi, “alerji, vücudun doğal savunması alerjen adı verilen yabancı bir maddeye aşırı tepki verdiğinde ortaya çıkan bir reaksiyondur.” Vücut (kedi, insan veya köpek) kötü olarak kaydettiği bir maddeye maruz kaldığında, bağışıklık sistemi histaminleri serbest bırakmak için yüksek vitese geçer.

Histaminler vücutta doğal olarak bulunan kimyasallardır. Ancak bunların çoğu kedinde iltihaplanma, kaşıntı ve şişme şeklinde rahatsızlıklara neden olur. Her yaştan ve cinsten hem erkek hem de dişi kediler yaşamları boyunca alerji geliştirir. Bazı kediler alerjenlere karşı genetik bir yatkınlıkla doğar.

Kedilerde Alerji Türleri

Kedilerdeki alerjileri üç farklı tür olarak düşünebilirsin: çevresel, pire ve gıda alerjileri.

Çevresel Alerjiler

Çevresel alerjenler iç ve dış mekanlarda bulunur. Koku, küf ve toz gibi ev içi tahriş edici maddeler bizlerde ve kedi dostlarımızda alerjik reaksiyonu tetikler. Polen, çimen ve böcekler gibi dış mekan mevsimsel alerjenleri de bir reaksiyonu tetikleyebilir. Kedilerin insan kepeğine bile alerjisi olabilir.

Pire Alerjisi

Kediler (ve birçok insan) pire ısırıklarına ve tükürüklerine karşı alerjik reaksiyon gösterir. Pire alerjileri kedilerde en sık görülen alerji türüdür.

Yiyecek alerjisi

Kedilerde yiyeceklere karşı alerjik reaksiyonlar oldukça nadirdir. Kedin; mısır, karbonhidratlar ve glüten gibi mamalarındaki bazı bileşenlerden dolayı sindirim bozukluğu yaşayabilir. Kedin, bağışıklık sistemine tepkiyi tetikleyen bir şey yediğinde, bu alerjik bir reaksiyondur. Bir gıda alerjisi, tipik olarak sığır veya tavuk gibi gıdaların protein kaynağına verilen bir reaksiyondan kaynaklanır.

Kedilerde Alerji Belirtileri

Alerjen ne olursa olsun, kedilerde alerjik reaksiyonlar aynı semptomların çoğunu paylaşır. Kedilerde alerji belirtileri şunları içerir:

-Kırmızı, tahriş olmuş cilt (vücudun bir bölümünde veya genelleşmiş)

-Cildin kabuklanması

-Kaşıntı veya kızarıklık

-Yüzün sürtünmesi

-Saç dökülmesi (lokalize veya genelleştirilmiş)

-Pençeleri çiğnemek, ısırmak veya yalamak

-Kurdeşen

-Dudak gibi yüz özellikleri dahil şişme

-Hapşırma

Kronik öksürük

-Akan gözler

-İshal

-Kusma

Kedinin soğuk algınlığı veya alerjisi olup olmadığını nasıl bileceğini mi merak ediyorsun? Soğuk algınlığının aksine, alerjisi olan kediler cilt sorunları yaşarken üst solunum yolu enfeksiyonları burun ve gözlerde kalır. Astım söz konusu olduğunda, alerji atağı ile astım atağı arasında ayrım yapmak zordur. Bunun nedeni, bazı astım formlarının bir alerjen tarafından tetiklenmesidir. Ancak astım krizinin ayırt edici özelliği, hırıltılı seslerin eşlik ettiği nefes verme güçlüğüdür.

Sonuç olarak, kedin herhangi bir olağandışı davranış veya işaret gösteriyorsa, kontrol için veterinerini görmelidir.

Kedini Alerjiler İçin Test Etme

Veterinerin ataklar şiddetli olduğunda veya alerjenin ortadan kaldırılması rahatlama sağlamadığında yapacağı birkaç alerji testi vardır.

Kan Testi

Köpeklerde ve insanlarda alerji için yapılan kan testleri gibi, veteriner de alerji testi için küçük bir miktar kan alabilir. Bu, alerji testinin en invaziv olmayan yöntemidir. Ancak sonuçların alınması bir ila iki hafta sürer. Ayrıca alerji kan testleri, cilt alerji testlerinden daha az güvenilirdir.

Deri İçi Deri Testi

Alerjiler için cilt testi en güvenilir yöntemdir. Ancak aynı zamanda en invazivdir. Bu test yöntemi için veteriner kedini sakinleştirecek ve kedinin derisine az miktarda alerjen enjekte edecektir. Veterinerinin herhangi bir cilt reaksiyonunu görmek için muhtemelen bir kürk parçasını tıraş etmesi gerekecek. Ancak sonuçları hemen ortaya çıkacaktır. Bazı veteriner ofisleri ve kedi dermatologları aynı gün alerji tedavisi önerir.

Pire Alerji Testi

Kedin muhtemelen rutin veteriner ziyaretlerinde pire ve pire kiri için fırçalanmıştır. Veteriner pire kanıtı bulursa ve kedin kaşınıyorsa veya cildi tahriş olmuşsa, aylık pire ilacı önerecektir. Pire alerjisi olan veya olmayan kediler için önleyici bir temel.

Gıda Alerji Testi

Ne yazık ki, gıda alerjileri için iyi bir test yok. Bir gıda alerjisi için tek “test”, sıkı bir eliminasyon diyeti denemesinden geçmektir. Eliminasyon diyetleri uzun ve bazen sinir bozucu olacağından, veterinerle birlikte çalışmak en iyisidir.

Kedilerde Alerjiler Nasıl Tedavi Edilir?

Alerjilerin tedavisi, pire için aylık bir önleyici tedaviye başlamak kadar basittir. Bu, kedini keneler ve kalp kurdu gibi diğer parazitlerden de korur. Daha sık süpürmek, hava temizleyici kullanmak ve her açık hava macerasından sonra kedini silmek de alerji ataklarını engeller. Son olarak, temizlik ürünlerinin evcil hayvan dostu olduğundan emin ol.

Evde yapılan değişiklikler kedine rahatlama sağlamadığında, veterinere hangi reçetesiz satılan antihistaminik ilaçların güvenli olduğunu sor.

Veteriner veya kedi dermatoloğu kedin üzerinde bir alerji testi yaptıysa, immünoterapi bir seçenek olabilir. Bu yaklaşım, kedine özel bir serum oluşturmak için kedinin alerji testinin sonuçlarını kullanır. Bu serum az miktarda spesifik alerjen içerir. Başarılı olduğunda, serum enjeksiyonları zamanla kedini alerjenlere karşı duyarsızlaştırır.

Gıda alerjileri söz konusu olduğunda, veterinerin alerji semptomlarını hafifleten ilaçlar reçete edebilir. Ancak en iyi yaklaşım, problemli proteini çıkarmak için veterinerinle birlikte çalışmak ve sınırlı içerikli gıdalar veya reçeteli bir diyet uygulamaktır.

Kedilerdeki alerjiler, kaşınan kedin için olduğu kadar bizim için de sinir bozucudur. Ancak veterinerinin yardımı ve biraz sabrı ile kedini rahat ve semptomsuz tutmak için bir tedavi ve yönetim planı bulabilirsin.

Paylaşan heymypet