Kedi Hapşırması: Kediler Soğuk Alır Mı?

Ah, kedi hapşırması… Duyacağın en şirin seslerden biridir. Peki ama bu bir endişe kaynağı mı? Tıpkı insanları gibi, kediler de soğuk algınlığına yakalanır. Üst solunum yolu ve sinüs enfeksiyonlarından muzdarip olurlar. Bununla birlikte, bu sevimli küçük hapşırmalara yol açan başka koşullar da vardır.

Kedim Neden Hapşırıyor?

Kedi hapşırması çeşitli nedenlerden dolayı olur. Örneğin:

-Basit bir burun gıdıklanması. Hepimiz bunu yaşarız!

-Zararlı kimyasal bir koku

-Toz ve diğer havadaki parçacıklar

-Bir parça tiftik, çimen veya saç gibi yabancı bir nesne

-Solunum yolu enfeksiyonu

-Burun boşluğu ve/veya sinüslerin iltihabı

-Sinüslere drenaja neden olan bir dişin iltihabı veya enfeksiyonu

Kediler Neden Hapşırır? 

Ara sıra hapşırma konusunda endişelenmek için hiçbir neden yoktur. Sadece havada burun geçişini tahriş eden bir şey olabilir. Ara sıra olmaktan daha fazlasıysa, kalıpları arayın: Günün aynı saatinde mi oluyor? Sadece belirli bir odada mı yoksa aile aktiviteleri sırasında mı oluyor? Kalıpları aramak, kedinin toz veya parfüm gibi tahriş edici bir maddeden mi yoksa bir enfeksiyondan mı yoksa altta yatan başka bir durumdan mı hapşırdığını belirlemene yardımcı olacaktır.

Kedinin banyoyu temizlerken veya kendi banyosunda işini yaptıktan sonra daha fazla hapşırdığını fark edersen, temizlik ürünlerindeki bir kimyasala veya çöpteki toza reaksiyon göstermesi olasıdır.

Öte yandan, kedin çok hapşırıyorsa, enerji eksikliği ve iştahsızlık ile birlikte burnunda veya gözlerinde akıntı fark ettiysen, bir sorun var demektir. Diğer semptomların eşlik ettiği hapşırma, kedinin üst solunum yolu enfeksiyonu veya veteriner bakımı gerektirecek diğer altta yatan bir durumdan muzdarip olduğunun bir işaretidir.

Kedini Veterinere Ne Zaman Götürmen Gerekir?

Kedin sadece ara sıra hapşırıyorsa, başka bir semptom veya çok hafif semptomlar yoksa, bir veya iki gün bekle ve herhangi bir değişiklik olup olmadığını izle. Öte yandan yavru kediler, bu tür semptomlardan muzdarip olduğunda her zaman bir veteriner tarafından görülmelidir.

Hapşırma devam ederse veya başka semptomlar eşlik ediyorsa, uygun tanı ve tedavi için büyük olasılıkla veterinere gidilmesi gerekir. Bu, özellikle kedin yemek yemeyi bıraktıysa önemlidir. İştahsızlık, kedilerde koku ve/veya tat kaybının yanı sıra burundan nefes alamama nedeniyle üst solunum yolu rahatsızlıklarının çok yaygın bir belirtisidir. Bazı koşullar da yutma güçlüğüne neden olur.

Yemek yemeden haftalar hatta aylar geçiren insan vücudunun aksine, bir kedinin vücudu sadece 2-3 gün sonra açlık moduna girer. Bu, hepatik lipidoz (veya yağlı karaciğer hastalığı) adı verilen ciddi ve potansiyel olarak ölümcül bir duruma neden olur. Bu durumlarda, acil tedavi için genellikle intravenöz sıvılara ve ek beslenme desteğine ihtiyaç duyulur. Ardından antibiyotikler, bulantı önleyici ilaçlar ve iştah uyarıcılar gibi gerekli reçeteler verilir.

Kedilerde Hapşırma Nedenleri

Üst Solunum Yolu Enfeksiyonları

Hapşırma, kedilerde üst solunum yolu enfeksiyonlarının (URI) yaygın bir belirtisidir. Genellikle “soğuk algınlığı” veya “kedi gribi” olarak adlandırılan üst solunum yolu enfeksiyonları, daha az yaygın olmasına rağmen viral, bakteriyel ve hatta mantar olabilir.

Bu tür enfeksiyonlar, 7 ila 21 gün arasında herhangi bir yerde sürer ve komplike olmayan vakalar için ortalama süre 7 ila 10 gündür.

Belirtiler

Kedilerde üst solunum yolu enfeksiyonunun yaygın belirtileri şunlardır:

-Birkaç saat veya gün boyunca tekrarlayan hapşırma

-Berrak, sarı, yeşil veya kanlı görünebilen burun veya gözlerden olağandışı akıntı

-Tekrarlayan öksürük veya yutkunma

-Letarji veya ateş

-Dehidrasyon ve/veya iştah azalması

-URI geliştirme riski daha yüksek olan kediler, yavru kedi ve yaşlı kedilerin yanı sıra aşılanmamış ve bağışıklığı baskılanmış kedileri içerir. Bu enfeksiyonlara neden olan virüslerin çoğu oldukça bulaşıcı olduğundan, barınaklar ve çok kedili haneler gibi gruplarda tutulanlar da özellikle aşılanmamışlarsa savunmasızdır.

Tedavi

Üst solunum yolu enfeksiyonlarının tedavisi şiddetine bağlıdır. Genellikle hafif semptomları olan vakalarda, URI’ler birkaç hafta sonra kendi kendine düzelir. Diğer durumlarda, aşağıdakiler gibi ek tedavi gerekir:

-Antiviral ilaçlar veya antibiyotikler

-Göz ve/veya burun damlaları

-Steroidler

-Deri altı sıvıları (dehidratasyon içeren durumlarda)

-Ağır vakalar, IV sıvılar ve beslenme desteği gibi daha yoğun tedavi için hastaneye yatma gerekir. Tedavi edilmediği takdirde üst solunum yolu enfeksiyonları zatürree, kronik solunum sorunları ve hatta körlük gibi diğer ciddi komplikasyonlara yol açar.

Kedinin üst solunum yolu enfeksiyonu olduğundan şüpheleniyorsan, biraz rahatlama sağlamak için uygulayacağın bazı adımlar şunlardır:

-Kedinin burnundan ve yüzünden gelen akıntıları düzenli olarak ılık, nemli pamukla temizle.

-Konserve yiyecekleri ısıtarak kedine yedirmeye çalış.

-Kedinin bol miktarda tatlı suyu olduğundan emin ol.

-Kedinin burun kanallarını nemli tutmaya yardımcı olması için bir nemlendirici sürün.

Burun Ve Sinüs Sorunları

Kediler ayrıca rinit ve sinüzit gibi iltihaplı durumlardan da muzdarip olurlar. Rinit, hepimizin “burun tıkanıklığı” olarak bildiğimiz, burnun mukoza zarının iltihaplanmasıdır. Sinüzit, sinüslerin astarında iltihaplanmadır.

Bu iki durum genellikle kedilerde birlikte görülür ve “rinosinüzit” olarak adlandırılır. Üst solunum yolu enfeksiyonlarının sık görülen komplikasyonlarıdır.

Belirtiler

Sık hapşırmaya ek olarak, kedilerde rinit ve sinüzit belirtileri şunları içerir:

-Hafif vakalarda berrak burun akıntısı

-Şiddetli vakalarda sarı, yeşil veya kanlı burun akıntısı

-Zor nefes alma, horlama ve/veya ağızdan nefes alma

-Gözlerde akıntı

-Ters hapşırma (kısa, hızlı inhalasyonlarla burnu temizlemek)

-Burun köprüsünde bir yumru (mantar ise)

Tedavi

Rinit ve sinüzit teşhisi, kapsamlı bir fizik muayenesi ile birlikte kedinin tıbbi geçmişinin değerlendirilmesini içerir. Nazal yapının daha iyi görüntülenmesi için burun veya ağza küçük bir endoskop yerleştirilmesini içeren bir rinoskopi, numuneleri toplamak için bir burun yıkama ile birlikte gerekli olur.

Tedavi, burun ve sinüs boşluklarını açmak için bir doz steroid ile birlikte bakteriyel enfeksiyonları tedavi etmek veya önlemek için bir burun akıntısı ve geniş spektrumlu antibiyotikleri içerir. Ağır vakalarda intravenöz sıvılar ve beslenme desteği de gerekir.

Kronik Üst Solunum Hastalıkları

Kedilerde sık ve tekrarlayan hapşırma, kronik solunum rahatsızlıklarından da kaynaklanır. Kronik rinit en yaygın olanıdır. Genellikle bağışıklık sistemi ve burun pasajlarında kalıcı hasarın sonucudur.

Belirtiler

Kedilerde kronik üst solunum yolu rahatsızlıklarının semptomları üst solunum yolu enfeksiyonlarına ve iltihaplanmaya benzer. Ancak haftalar, aylar veya birkaç haftalık aralıklarla devam eder. Kronik rinit gibi durumlar; semptomları kötüleştiren, tekrarlayan bakteriyel enfeksiyonlara da yol açar.

Bu belirtiler şunları içerir:

-Hapşırma

-Burun akıntısı

-Kalın, sarı burun akıntısı

-İştah kaybı

-Salya akması ve yutma güçlüğü

-Bir veya iki gözden akıntı

Feline calicivirus ve feline herpesvirus gibi şiddetli akut viral enfeksiyonlardan zaten iyileşmiş kediler, semptomları sürekli veya aralıklı olarak devam eden kronik üst solunum yolu rahatsızlıklarına daha duyarlıdır. Ayrıca stres, hastalık veya immünosupresyon nedeniyle virüs reaktivasyonundan muzdarip olmaları daha olasıdır.

Tedavi Seçenekleri

Kronik durumlarda, aşağıdakiler dahil altta yatan nedenleri belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır:

-Virüsleri, diğer bulaşıcı hastalıkları tespit etmek için kan ve idrar testleri

-Burun, farenks ve göğsün röntgeni (CT veya MRI)

-Burun içindeki yapıların daha iyi görüntülenmesi için rinoskopi

-Herhangi bir organizmanın mevcut olup olmadığını belirlemek için burundan küçük biyopsiler

Ne yazık ki, kedilerde kronik üst solunum yolu rahatsızlıklarının tedavisi yoktur. Bu nedenle tedavi genellikle semptomların sık veteriner bakımı ve ilaçlarla yönetilmesini içerir.

Alerjiler

İnsanların aksine, alerjiler kedilerde hapşırmanın yaygın bir nedeni değildir. Bunun yerine semptomlar genellikle lezyonlar, kaşıntı ve saç dökülmesi gibi cilt tahrişleri şeklinde ortaya çıkar. Bununla birlikte, bazı kediler, özellikle astımlı kedilerde, öksürük, hapşırma ve hırıltı ile birlikte kaşıntılı ve sulu gözler gibi başka semptomlardan muzdarip olurlar.

İnsanlarda “saman nezlesi” olarak bilinen bu duruma alerjik rinit denir. Polen gibi açık hava alerjenleri nedeniyle mevsimsel olarak veya toz ve küf gibi kapalı alerjenler nedeniyle yıl boyunca semptomlar ortaya çıkar.

Tedavi Seçenekleri

Ne yazık ki, kedilerde alerji tedavisi yoktur. Bununla birlikte, semptomlar, birincil veteriner hekimi veya veteriner dermatoloji uzmanı tarafından geliştirilen özel bir tedavi planı ile yönetilir. Bu, özel bir diyetle birlikte özelleştirilmiş aşıları ve diğer ilaçları içerecektir.

Aşılar

Üst solunum yolu enfeksiyonlarını önlemek için kullanılanlar gibi bazı aşılar da kedilerde hapşırmaya neden olur. Bununla birlikte, semptomlar genellikle birkaç gün içinde kendi kendine düzelir.

Soğuk algınlığı Olmadan Önce Mücadele Edin

Tabii ki, önleme her zaman tedaviden daha iyidir. Birkaç ekstra adım atarak kedini sağlıklı tutabilirsin.

Bazı virüsleri önlemenin en iyi yollarından biri, kedini aile veterinerinin önerdiği programa göre aşılatmaktır. Kedinin sağlığının herhangi bir yönünden emin değilsen, aile veterinerini ara. Veterinerler bunun için var!

Paylaşan heymypet