Kediler Ve Kuşlar Birlikte Yaşayabilir Mi?

Bir kedi ve kuşun birlikte yaşaması güvenli mi? Bir bakalım!

Kediler doğal olarak yırtıcıdır. Kuşlar ise doğal olarak avdır. Bu nedenle bu iki tür evcil hayvanın birlikte yaşaması gerekiyorsa bu sorunlara neden olacaktır. Çizgi filmlerde sıklıkla gösterildiği gibi, bu davranışlar çok içgüdüsel olduğu için sokak kedileri ve hatta ev kedileri kuşları takip edecek, üzerine atlayacaktır. Ancak bu doğal içgüdüler, barış içinde bir arada yaşamaları için evcil kuşlar ve ev kedileri tarafından alt edilebilir mi? Kediler ve kuşlar birlikte mutlu mesut yaşayabilirler mi?

Kedi ve Kuşun Bir Arada Yaşaması

Bir evde bir kedi ve kuş bir arada bulunabilir. Ancak bir kedinin herhangi bir noktada kuşa fiziksel olarak ulaşamaması için bazı önlemler alman gerekecektir. Bir kedinin kuşla atlama, yakalama ve “oynama” konusundaki doğal içgüdüsü, herhangi bir zamanda ortaya çıkabilir ve kuşunun hayatını anında tehlikeye atabilir. Ama elbette her kedi ve her kuş farklıdır. Bazı kediler evcil bir kuşa hiç aldırmazken, diğerleri bir kuşa ulaşmayı yaşam misyonu haline getirecektir. Evcil hayvanlarının kişiliklerini değerlendirmelisin. Aynı zamanda kuş ile kedinin etkileşime girmesine izin verirsen her zaman tetikte olman gerekecektir.

Kedilerin Ve Kuşların Doğal İçgüdüleri

Vahşi doğada kediler, küçük memeliler, sürüngenler, balıklar ve hatta kuşlardan oluşan avlarını avlayacak, takip edecek ve şaşırtacak. Bir kedinin zıplaması ve nesneleri yakalaması, canlı ya da değil eğlencelidir. Kuşlar da istisna değildir. Kedilerin, kuşlarla oynamasının sebebi onları eğlenceli veya yiyecek olarak görmesindendir. Kediler evcil hayvanlarla vahşi olanlar arasında ayrım yapmazlar.

Hem kafesteki hem de vahşi kuşların çoğu, en ufak bir tehdit, en ufak bir irkilme veya gürültü hissettiklerinde bir kedi gözleminde uçup gideceklerdir. Kuş, avcının diğer kuşlarını uyarmak için bir çığlık bile atabilir. Evcil hayvan olarak yetiştirilen kuşlar genellikle kendilerini savunmaya çalıştıklarında bir kediye zarar verecek kadar büyük değildirler. Ancak Amerika papağanı gibi büyük bir kuşa bir kedi yaklaşsa bile, içgüdüsel olarak korkar ve mümkünse savaşmadan önce kaçar.

Kediler Kuşlar İçin Nasıl Tehlikelidir?

Bu açık bir cevap gibi görünebilir. Ancak kediler bir kuşu çok kolay incitebilir veya potansiyel olarak öldürebilir. Keskin pençeleriyle bir kuşa zarar verir veya ciddi yaralara ve ağzındaki bakterilerden enfeksiyon kapmasına neden olabilir. Kediler ayrıca uçuş, denge ve sıcaklık için gerekli olan önemli tüyleri çekip çıkarabilir. Bir saldırıya veya tehdide maruz kalmış bir kuşta ciddi zihinsel travmaya neden olabilir. Hatta kediler küçük kuşları yerler.

Kuşlar Kediler İçin Tehlikeli Olabilir Mi?

Bir kedinin bir kuş için bir kedi için olduğundan kesinlikle daha tehlikeli olmasına rağmen, daha büyük bir kuş, şüphelenmeyen bir kediye yine de biraz zarar verebilir. Büyük papağanların, yakalamaya karar verdikleri her şeye zarar verebilecek güçlü gagaları ve pençeleri vardır. Özellikle kedi korkarsa ve kuşa saldırmaya çalışmıyorsa, bir kediyi yakalayıp ısırabilirler. Bu genellikle utangaç veya meraklı kedilerde ve kendini savunmak için hareket eden korkmuş papağanlarda görülür.

Kedilerin Ve Kuşların Bir Arada Yaşamalarına Yardımcı Olmanın Yolları

Kedilerin doğal olarak evcil kuşları yakalamak ve hatta yemek istemelerine rağmen, bu türlerin evinde barış içinde bir arada yaşamalarına yardımcı olmak için yapabileceğin şeyler vardır.

Kuş Kafesini Güven Altına Alın– Meraklı bir kedin varsa, kuşunun kedinin içine giremeyeceği güvenli bir kafesi veya kuş kafesi olduğundan emin ol. Böylece evde olmadığında onlar için endişelenmene gerek kalmaz. Ayrıca kedinin kuş kafesini deviremeyeceğinden emin ol. Kanaryalar için kullanılanlar gibi küçük kafesler genellikle masalara yerleştirilir ve kolayca devrilebilir. Kafesi bir sehpaya veya sağlam bir masaya sabitle veya kafesin, kedinin itemeyeceği kadar ağır olduğundan emin ol. Son olarak, kedinin kuş kafesi kapılarını açamayacağından emin olmak için kafes kilitleri veya karabinalar kullanın.

Onları Ayrı Odalarda Tutun– Kuş kafesini kedini uzak tutabileceğin bir odaya yerleştirmeyi düşün. Kafesteki bir kuşun kedi tarafından takip edilmesi (parmaklıklar arkasında güvende olsa bile) kuşta gereksiz strese neden olabilir.

Bir Kedinin Kuş Kafesi Veya Herhangi Bir Kafeste Bulunmasına Asla İzin Verme– Kuş olmasa bile, kedinin kafeste vakit geçirmesine izin verme. Kedinin bu alanları kendi yerleri olarak düşünmesini ve herhangi bir sahiplik duygusu veya bölgesel hak iddiası geliştirmesini istemezsin.

Kuşunu Kedine Tanıtmaya Çalış– Bu genellikle çok yavaş bir süreçtir. Kafesteki kuşunla kedinin birbirini uzaktan görmesine izin vererek başlamalısın. Sonunda, ikisinin de rahat ve stresli olmadığından emin olduktan sonra ikisi arasındaki mesafeyi azaltabilirsin. Yırtıcı moda geçme belirtisi göstermeyen kedileri olan bazı kişiler, kuşlarını kafesinden çıkarır ve ikisinin birbirlerini engelsiz görmelerine izin verir. Bunu denemek için kendini rahat hissediyorsan, kuşunun elinden atlamaya çalışma veya kedinin kuşunun üzerine atlamaya çalışması senaryolarını göz önünde bulundurmalısın. Bunu çok dikkatli ve bilinçli bir şekilde yapmalısın.

Paylaşan heymypet