Kuşlardaki İğne (Kıl) Tüyleri Nedir?

İğne tüyü terimi, tüy dökme sürecinden geçen bir kuşta bulunan yeni büyümüş tüyleri tanımlar. Bir tüy, kuşunun derisinde ilk göründüğünde kısadır. Derisinden çıkar ve tüyleri oluşturan aynı tür keratinle kaplıdır.

İğne Tüyleri Neye Benziyor?

Kıl tüyleri (veya kan tüyleri) deriden çıkan iğnelere benziyor. Bu yüzden muhtemelen bu şekilde adlandırılıyorlar. Bunlar, kuşun tüy döktüğü eski bir tüyün yerini almak için büyüyen kan kaynağına sahip canlı, olgunlaşmamış tüylerdir. Esas olarak proteinden oluşan bu keratin kılıf, bileşim olarak bir hayvan, toynak veya ayak tırnağındaki boynuza çok benzer. Yeni tüyün “açılması” ve düzgün bir şekilde büyümesi için çıkarılması gerekir. Bu keratin kılıf, yeni büyüyen tüyü gelişirken korumak içindir. Tüy büyüdükçe yeni tüyü çevreleyen kılıf uzar. Kuş kendini avlarken, kınından sıyrılmasına yardımcı olur. Bu düzeltme ve ufalanma, tüyün gelişirken genişlemesine ve açılmasına izin verir. Tüyü besleyen aktif bir kan kaynağı vardır. Tüy büyümeye devam ettikçe, kan kaynağı deriye yakın tüy yapısının tabanına geri yerleşir. Bu yeni tüyler, ortaya çıkarken çok hassastır. Bu nedenle kuşunu tutarken dikkatli ol.

Tüylerin Karmaşıklığı

Tüyler aslında oldukça karmaşıktır ve genel yapılarına göre farklı parçaları vardır. Bir kuşun tüylerini oluşturan birkaç tüy türü vardır. Tüylerin farklı bölümleri için farklı isimler var. Her biri, doğası gereği tüyün işlevine oldukça özel bir iş yapmak üzere tasarlanmıştır. Farklı tüylerin yaptığı iş türleri şu özel sınıflandırmalara girer: Yalıtım, su geçirmezlik, teşhir, uçuş ve kamuflaj.

Hint kamışı

Hint kamışı, tüyün merkezi şaftını yukarı doğru hareket ettirirken rachis (telaffuz: ışın öpücüğü) haline gelen tüyün tabanıdır. Rachis, tüyün ana merkezi şaftıdır. Bir kuşun tüylerinin çoğunda, rachis serttir ve şafttan çıkan tüylü dikenleri destekler. Dikenler tüyün ana büyük dallarıdır.

Barbullar

Barbüller tüyün ikincil dallarıdır ve daha küçüktürler. Bu dikenler ve tüyler, kuşun tüylerini “fermuarlamasını” ve tüylerinin vücudunda çok düzenli ve düzgün bir şekilde durmasını sağlamak için onları yumuşatmasını sağlayan küçük kancalara sahiptir. Bu tımarlama, tüylerin uçarken düzgün çalışması ve tüyler ile vücudu arasında havayı hapsederek onu sıcak tutması için gereklidir. Bu fermuar, tüyleri tutturucu olarak kullanarak tüyleri birbirine bağlar. Bir kuş, tüm tüyleri “fermuarlı” olarak uygun şekilde tımar edildiğinde, rüzgar ve nemden koruma oluşturur.

Kontur Tüyleri

Kontur tüyleri, kuşta gördüğünün çoğunluğudur. Kontur tüyleri kuşun şeklini oldukça yakından takip ederek kuşu oldukça akıcı hale getirir. Buna güzel bir örnek, tüylerin birbirine çok yakın olduğu ve vücudunun gerçekte var olan tüylerden çok deriye benzediği penguende görülebilir.

Bir balık veya sürüngen üzerindeki pullara çok benzeyen üst üste binen bir düzende düzenlenmiş, tüylerin uçları ortaya çıkar ve görülebilir. Tüylerin kabarık dipleri, tüyün gövdesinden aşağıya doğru, tüyün dibine kadar katlanır. Çoğu durumda dişilerin aynı türün erkeğinden daha sıkıcı veya düz bir renk olduğunu göreceksiniz. Bu, dişinin yumurtalarının üzerinde otururken veya yavrularını korurken kamufle olmasını kolaylaştırır.

Pürüzsüzleştirme Sırasında Kıl Tüyleri

Kuşlar, tüylerini temizleme sırasında tüylerinin çoğunu çıkarsa da, her zaman tam olarak ulaşamadıkları birkaç tüy vardır (özellikle kafanın üstünde). Vahşi doğada, sürünün diğer üyeleri, doğal tımarlama davranışları sırasında kıl tüylerine yardımcı olur. Ancak kafeste beslediğin bir kuşun, kıllarını çıkararak bu düzeltmeye yardımcı olabilirsin. Bunu, baş parmak ve işaret parmağı arasında hafifçe yuvarlayarak yapabilirsin.

Arkadaşın papağan yeni tüylerle tüy döküyorsa, duş onun daha rahat kalmasına yardımcı olabilir. Su, kaşıntıya yardımcı olabileceğinden, çoğu kuş için duş iyi gelir.

 

Paylaşan heymypet