Bir Sokak Kedisinin Hikayesi: Stray

Hangimiz kendisini kedilerin yerine koymak istemez ki? Hele bir de dünyayı onun gözleriyle göreceksek! Distopik bir evrende tek başına gezinen ‘Stray’ adlı oyunla artık bu mümkün. Nasıl mı?

 

Bu zamana kadar çeşitli rivayetler oldu. Yok efendim köpekler dünyayı gri renkte görürmüş, yok efendim kedilerin dokuz canı varmış bla bla bla…Dünyayı tam olarak sevdiğimiz hayvanların gözünden göremesek de en azından artık kedilerin gözünden bir nebze de olsa görme fırsatı yakaladık.  Daha önce bir anne tilkinin gözünden ‘Endling-Extinction is Forever’ oyunu ile 3 minik yavrusu ile insanların mahvettiği dünyada hayatta kalmaya çalışan anne tilkiyle gördük. Çok da başarılı bir örnekti. Şimdi ise hayatımızın en büyük sevgi ihtiyacını karşılayan ve distopik bir evrende yapayalnız dolaşan bir sokak kedisini anlatan Stray oyunu ile göreceğiz. Birazcık buruk gerçeklikleri yansıtsa da bu oyunun kedi severlerin gündeminde olduğunu düşünüyoruz. E haydi başlayalım!

Stray, çürüyen bir siber şehrin ayrıntılı, neon ışıklı sokakları ve köhne göbeğinin karanlık ortamları arasında geçen üçüncü şahıs bir kedi macera oyunu. Bu oyunda yalnız ve ailesinden ayrılan bir sokak kedisi unutulmuş bir şehirden kaçmak ve eski bir gizemi çözmek zorunda. Ayrıca maalesef bulunduğu yer tamamen insansı robotların elinde. 

stray

Dünyayı bir kedinin gözünden görürken eğlenceli bir şekilde distopik dünyanın garip sakinlerine karşı stratejiler geliştirmen gerekiyor. Hatta öyle stratejiler geliştir ki senin zekana gıcık olsunlar! Haha! 

Stray’de miyavlayabileceğini söylemiş miydik? Hayır şaka yapmıyoruz. En ilgi çeken özelliklerinden biri ‘miyavlama’ seçeceği. Sırf bu sesi duymak için bile indirilir bu oyun. Bizden söylemesi!

Oyunda sana yol boyunca eşlik eden B-12 olarak da bilinen küçük bir uçan drone ile arkadaş olacaksın. Buna mecbursun çünkü sadece onun sayesinde çıkış yolunu bulabilirsin. 

İlgini çektiğimize göre, bu ilgi çekici şahane oyunun yaratıcılarından bahsedelim. Stray, Fransa’nın güneyinde, çoğunlukla kedilerden ve bir avuç insandan oluşan küçük bir ekip olan BlueTwelve Studio tarafından geliştirildi. Oyunun yaratıcısı ise Annapurna Interactive. Eskiden HK_Project olarak bilinen oyun 19 Temmuz itibariyle ‘Stray’ adıyla yeniden çıkış yaptı. Şu anda PlayStation 5,
PlayStation 4 ve Steam’de indirilebiliyor. Ek olarak Türkçe altyazı seçeceği de var.

Hep güzelliklerden bahsettik biraz da eleştirileri senin için paylaşalım. Oyunun süresi en çok tartışılan konulardan biri. Çünkü kullanıcıların çoğu sürenin çok kısa olduğunu dile getirmiş. Aslında bize kalırsa tamamen senin nasıl oynadığınla alakalı. Sadece oyunun hikayesini deneyimlemek istiyorsan Stray’i tamamlaman yaklaşık 6 saatini alır. Ancak tüm kupaları toplamak ve tüm yan görevleri tamamlamak istiyorsan, 7-11 saat arasında uğraş vermen gerek. ‘Kısa süre bu mu?’ dediğini duyar gibiyiz. Oyunlara gönül verenler için bu süre ne ki? Haha!

strayStray’in Görevleri Neler?

1.Siber Şehri Keşfet: Bu bölümde çevreyi detaylı bir şekilde dolaşıp görünmez tehditlere karşı kendini savunman şart. Şehrin kediden yani senden başka tek sakinleri sessiz robotlar ve tehlikeli yaratıklar olduğu için bu yerin gizemini çözeceksin.

2. Gizli Kal: Sana yabancı gelen bu distopik dünyanın en tuhaf sakinlerine karşı çevik, stratejik ve sinir bozucu olman gerek. Sinir bozucu dedik çünkü geliştireceğin stratejiler karşındakilerin tahmin edemeyeceği kadar mükemmel olmalı.

3. B-12 Dronu ile Arkadaş Ol: Bu oyunda seni yalnız bırakanlar oldu ama B-12 donu yolculuğun sırasında sana çıkış yolunu bulman için destek olacak. Dostuna bizim de selamımızı söylersin artık! Haha! 

BlueTwelwe Studio ekibinin kendi sahiplendikleri kedilerden ilham alarak yarattığı bu oyunda yer alan tüm kediler gerçek. Yani ekibin gerçekten sahiplenip baktığı kediler. Duygu seli yaşıyoruz! Tabii ki ekibe ilham veren kahraman kedileri de es geçemezdik!

stray

Sen de bizim gibi Stray’i duyunca heyecanlandın mı? Seninle paylaşmak için öyle sabırsızlandık ki! Biz bir fırsatını bulur bulmaz minik kedilerimizin gözünden dünyayı nasıl gördüklerini deneyimleyeceğiz. Sen bizden hızlı davranırsan bizlerle birkaç taktik paylaşır mısın? Sonuçta hiçbir kedi oyunda da olsa böyle bir dünyada yalnız kalmamalı. Yazımıza verdiğin ilgi için teşekkürler!

Paylaşan heymypet