Yaz Aylarında Sokak Hayvanları İçin Neler Yapabiliriz?

Sıcak havalar geldi çattı ve özellikle gündüz saatleri hepimiz için yeterince çekilmez hal almaya başladı. Peki bu sıcak havalarda sokaktaki dostlarımız için yapabileceğimiz neler olabilir?

kedilerde susuzluk

Yaz aylarında sokak hayvanları için neler yapabiliriz? Haziran ayından itibaren hava sıcaklıklarının katlanarak artmasıyla biz hayvan dostları için huzursuz günler başladı. Bizler bile türlü imkanlara sahip olmamıza rağmen sıcak havalara zor katlanıyoruz. Bir de sokaklarda yaşayan dostlarımızı düşünelim… Onlar için ne kadar zor olmalı…

Delici ve yakıcı güneş ışınlarından kaçacak yer arıyorlar. Git gide kuraklaşan şehirlerimizde onların sığınabilecekleri serin bir ağaç gölgesi bulmak oldukça zor. Haydi şans eseri bir ağaç gölgesi buldular diyelim… Yiyecek biraz mama, daha da önemlisi birkaç yudum temiz su bulmaları çok daha da zor.

O yüzden bu sıcak havalarda onları hiç unutmamamız hayati önem taşıyor.

Peki yaz aylarında sokak hayvanları için neler yapabiliriz?

SOKAK HAYVANLARI İÇİN BİR KAP SU

Bunaltıcı yaz sıcakları sokak hayvanları için su ve barınma sıkıntısı çekme dönemi. İçmek için temiz su bulmaktan büyük güçlük çekiyorlar. Bu yüzden özellikle sosyal medyada sürekli “Bir Kap Su” kampanyaları düzenlendiğine tanık oluyoruz. Sokaklara, bahçelere, kapı önlerine koyduğumuz bir kap su, hayati önem taşıyor. Bu suları günlük olarak değiştirmemiz de öyle. Ancak suyu metal kaba koymamamız da oldukça önemli. Unutmayalım ki metal kap güneş altında kolay ısındığından, suyun da ısınmasına neden olur. Bu sebeple plastik ya da cam kaplar tercih edebiliriz. Su kaplarını gölgelik alanlara yerleştirmeye de dikkat edersek tadından yenmez.

yaz aylarında sokak hayvanları için neler yapabiliriz

SOKAK HAYVANLARI İÇİN MAMA KABI

Sıcak havalarda hayvanların bulmakta zorlandıkları tek şey su değil. Yiyecek bulmakta da çok zorlanıyorlar. Bu sebeple onlar için koyduğumuz temiz su kaplarının yanına bir de mama kabı iliştirebilirsek, kim bilir kaç sokak canının hayatını kurtarmış oluruz…

KUŞLARI DA UNUTMAYALIM

Sıcak havalarda kuşlar da su sıkıntısı çekiyor. Kedi ve köpekler için koyduğumuz su kapları, kuşlara uygun olmayacaktır. Onlar için çok daha sığ ve minik kaplar tercih etmeliyiz. Üstelik bunları kedi ve köpeklerin ulaşamayacakları yerlere yerleştirmeliyiz. Pencelerimizin önleri, balkonlar, bu iş için biçilmiş kaftan. Hatta biraz büyük kaplarda da su koyabilirsek rahatlıkla banyo yapıp serinleyebilirler. Bulgur taneleri, ekmek kırıntıları da onlar için ideal mamalar sayılacaktır.

GÖLGE BARINAKLARI

Şehirlerimizde parklar, bahçeler git gide azaldığından, bulabildiğimiz her kuytuya gölgelikli bir barınak yaparsak kediler ve köpekler için harika yuvalar yaratmış oluruz. Çok sıcakladıklarında sere serpe uyuyup dinlenebilirler böylelikle.

İşte bu kadar! Yaz aylarında sokaklardaki dostlarımızı kurtarmak işte bu kadar kolay…

Ülkemizde sokak hayvanları için yapılan çalışmalara göz atıp mutlu olmak ister misin?

Paylaşan heymypet