Köpekler Dondurma Yiyebilir Mi? Köpeğime Dondurma Verebilir Miyim?

Yaz geldi sıcaklar aniden bastırdı. Böyle zamanlarda hem sıcakla mücadele etmek hem de ağzını tatlandırmak için lezzetli bir dondurmadan daha iyisini bulamazsın değil mi? Peki ya köpeğin? Birlikte dışarı çıktığınızda dondurmanı patili dostunla paylaşmalı mısın? İşte köpekler ve dondurma ilişkisi hakkında tüm bilmen gerekenler…

köpekler dondurma yiyebilir mi

“Köpekler dondurma yiyebilir mi?” sorusunun kısa cevabı “Hayır” ama uzun cevap bundan biraz daha çetrefilli. Arada bir vanilyalı dondurmanın ya da vişneli sorbenin tadına bakması çok büyük bir sorun değil ama çok sık ya da büyük miktarlarda dondurma yemenin köpekler için zararlı olduğunu söyleyebiliriz. Peki ama neden?

KÖPEKLER NEDEN DONDURMA YEMEMELİ?

LAKTOZ İNTOLERANSI

Köpeklerin ve daha birçok memeli hayvanın metabolizmaları, sütten kesildikten sonra sütü sindiremeyecek şekilde gelişmiştir. Yavru köpekler annelerinden emdikleri sütü sindirebilecek laktaz enzimini üretebilirler. Ama büyüyüp emmeyi bıraktıklarında vücutlarındaki laktaz üretimi azalır.

Bu da birçok köpeğin laktoz intoleransı olduğu anlamına gelir. Dolayısıyla köpeklere dondurma gibi süt ürünleri yedirmek gaz, akışkan dışkı, ishal, kusma, karın ağrısı gibi birçok mide ve bağırsak sorununa yol açabilir. Hele bir de bu süt ürünlerinin yağ oranı yüksekse, köpeklerde pankreas iltihabı ortaya çıkabilir.

GIDA ALERJİLERİ

Laktozun yanı sıra süt ve süt ürünlerindeki proteinler de köpekler için alerjen olabilir. Süt alerjisi köpeklerde kusma ve ishalin yanı sıra deride kaşıntılı kızarıklıklara yol açabilir.

OBEZİTE

Dondurmanın bir diğer sakıncası da içeriğindeki şeker miktarının fazla olmasıdır. Köpeklere şekerli besinler yedirmek kilo artışına ve obeziteye yol açabilir. Bu da başka sağlık sorunlarının kapısını aralayabilir. Dondurmanın üzerinde “şekersiz” yazıyor olması da seni rahatlatmasın. Şekersiz ürünlerin çoğunda tatlandırıcı olarak ksilitol kullanılır ve bu madde köpekler için fazlasıyla zehirlidir.

TAT VE AROMA VERİCİLER

Zehirlidir demişken, dondurmalarda kullanılan lezzet verici maddelerin bazıları da köpekler için zehirlidir. Örneğin çikolata dondurmaların olmazsa olmazıdır ancak içeriğindeki teobromin ve kafeini köpeklerin sindirmesi imkansızdır. Dolayısıyla çikolata ve çikolatalı dondurma köpekler için toksik etkiye sahiptir.

dondurma

DONDURMA YERİNE ALTERNATİFLER

Eğer köpeğini serinletmek istiyorsan, yağsız yoğurdu şeker vb. bir madde eklemeden dondurarak dondurma benzeri bir atıştırmalık elde edebilirsin. Yoğurt fermente olduğundan içeriğindeki laktoz seviyesi oldukça düşüktür ve köpeğin tarafından daha rahat sindirilebilir. Ancak yoğurdu tolere edemeyen köpekler olduğunu da unutmamalısın.

Bir başka alternatif de muz dondurmasıdır. İki adet olgun muzu blender’dan krema kıvamı alana kadar geçirip dondurduktan sonra köpeğine verebilirsin. Potasyum, B6 ve C vitamini ve lif zengini olan muzlar köpeğin için oldukça sağlıklıdır ancak içeriğinde şeker olduğu için fazlaya kaçmamanda da fayda var.

Bu ev yapımı dondurmaları hazırlarken yoğurt ve muzu karıştırabilir, içine ayrıca fıstık ezmesi, yulaf, elma parçaları gibi sağlıklı ve köpeklere zarar vermeyecek malzemeler koyabilirsin.
Her ne olursa olsun hazırladığın dondurmayı köpeğine azar azar ve alıştıra alıştıra vermen gerektiğini unutmamalısın.

KÖPEĞİM DONDURMA YERSE NE OLUR?

Sen elinden geleni yaptın ama yaramaz dostun bir anlık dalgınlığından faydalanıp dondurmayı midesine indirdi. Peki şimdi ne olacak?

Öncelikle köpeğinin yediği dondurmanın neli olduğunu bulmaya çalış. Çikolata gibi zehirli bir madde değilse muhtemelen çok fazla endişelenmene gerek yok. Ancak bir süre gaz çıkarıp sık sık tuvalete gitmesi gerekeceğinden köpeğini eve sokmak yerine birlikte dışarıda kalmayı tercih etmende fayda var.

Ama yapay tatlandırıcı, makademya fındığı, kahve, çikolata, yaş ve kuru üzüm gibi bir malzemeyi içeren dondurma yediyse köpeğini hemen veterinerinize götürmelisin.

Evcil Hayvanım Kilolu Mu? Araştırmalara Göre İhtimal Yüksek!

Paylaşan heymypet