Köpekler Neden Kedileri Kovalar?

Köpekler neden kedileri kovalar ki? Onlara bir tür garezleri mi var? Yoksa sevgiden mi yapıyorlar… Bu gizemi aydınlatmak için tek yapman gereken yazımızı okumak!

köpekler neden kedileri kovalar

Köpekler ve kediler, o eski efsanevi düşmanlık hikayesi… Aslında patili dostlarımızın arasındaki bu duruma düşmanlık dememeliyiz. Sonuçta dostlarımızın birbirlerini sevmemesi için hiçbir neden yok ki! Bazen birbirlerien düşüyorlar, o kadar. Sonra da başlıyor kovalamaca ve hepimizin aklında aynı soru: Köpekler neden kedileri kovalar?

Bazı açıklamlara göre köpekler, yiyecek ve su gibi kaynaklar söz konusu olduğunda kedilerle rekabet içine girdiği için onları kovalar. Başka açıklamalar da iki tür arasındaki hoşnutsuzluğun sadece içgüdüsel davranıştan kaynaklandığını belirtiyor. Hal böyleyken de bu sorunun tek bir cevabı var diyemiyoruz. O yüzden hadi bakalım olası açıklamalara!

KÖPEKLER KEDİLERDEN NEFRET ETTİKLERİ İÇİN Mİ ONLARI KOVALARLAR?

Bu sorunun cevabı, elbette hayır! Mevzu şu ki, köpekler ve kediler ayrı dünyalarda yaşarlar. O yüzden nefret etmektense, birbirlerini anlamazlar dersek daha doğru bir yorum olur. Dostlarımız, hayatta kalmak için farklı mekanizmalara sahip. Tabii genetik hikayeleri de tamamen farklı ortamlarda süregelmiş. Bundan dolayı birbirlerini anlamamaları pek doğal, öyle değil mi?

Mesela kediler, doğaları gereği yırtıcı hayvanlar. Ancak evcil köpeklerin aklından varsa yoksa insanlarla oyun oynamak geçer… Buradan yola çıktığımızda köpekler belki de kedileri yırtıcı oldukları için kovalar? Sonuçta yırtıcı demek, tehtid demek! Hele ki kedilerin pençelerini düşündüğümüzde. Bu mantıkla köpek dostlarımız, kedilerin onlara saldırıp onları yaralama ihtimalini tartıyor olabilir.

KÖPEKLERİN KEDİLERİ KOVALAMASININ BAŞKA NE TÜR NEDENLERİ VARDIR?

Bu nedenleri kabaca içgüdüsel ve davranışsal olarak ikiye ayırabiliriz. Tabii yalnızca ayırmakla kalmayıp, bunları detaylandıralım da:

Rekabetçi İçgüdüler

Önceden de belirttiğimiz gibi, kediler ve köpekler yiyecek veya su gibi kaynaklar için rekabet edebilirler. Bu kaynaklar, aynı evi paylaşan dostlarımız için de ebeveynlerinin sevgisi gibi biçimlere de bürünebilir!

Sosyalleşme

Köpek dostlarımız, küçükken düzgün sosyalleşmezle hafif agresif bir tavır takınabilirler. Bu agresyonu gösterecek yer ararken karşılarına bir kedi çıkarsa, kovalar! Bunun önüne geçmek için köpekleri büyütürken sık sık kedilerle sosyalleştirebiliriz. Yok köpek dostumuz hiç kedilerle vakit geçirmediyse bu kovalamalarla daha sık karşılaşırız.

İletişim Sorunları

Son olarak köpeklerin kedileri kovalamasının bir başka sebebi de iletişim sorunları olabilir. Mesela köpekler iletişim kurmak için beden dilini kullanır. Örneğin, bir köpek kuyruğunu salladığında, bu genellikle bir dostluk işareti anlamına gelir. Kedi dilinde ise kuyruk sallamak, saldırmak üzere olduğunu ifade eder.

köpekler neden kedileri kovalar

KÖPEKLERİN KEDİLERİ KOVALAMASI İÇİN FİZİKSEL NEDENLER NELERDİR?

Koşma

Kediler tehlikeyle karşılaştıklarında veya kendilerini tehdit altında hissettiklerinde koşmaya başlarlar. Köpekler ise bunu heyecanlandıklarında veya mutlu olduklarında yaparlar. Köpeğin heyecanlanıp koşturmasını tehtid olarak algılayan kedi, başlar kendini korumak için kaçmaya… Bu zıtlık yüzünden bir bakmışsın, köpeğin kedileri kovalıyor!

Oyun Oynama

Köpekler oyun oynamayı severler ve şakacı bir şekilde bir şeyleri kıstırmak için genellikle ağızlarını kullanırlar. Kediler ise genellikle bu tür oyunlardan hoşlanmazlar. Ağızlarını da kendilerini tehdit altında hissettiklerinde ısırmak ve tırmalamak için kullanırlar. Yine bir yanlış anlaşılma daha…

Gürültü Seviyesi

Köpekler ve kediler arasındaki bir diğer önemli fark da gürültü çıkarma potansiyelleri. Kediler genellikle çok sessiz miyavlar, köpekler ise havlayıp uluyarak ortalığı yıkar. Köpekler ancak tehdit altındayken kısık sesl çıkarırlar. O yüzden köpeklerin doğal sesleri kedilere, kedilerin doğal sesleri de köpeklere tehlike gibi bir anlam ifade edebilir.

İçgüdü

Köpekler yük hayvanlarıdır, kediler ise yalnız avcılardır. Bu, kaynaklar için rekabeti temsil ettikleri için köpeklerin kedileri bir tehdit olarak görme olasılıklarının daha yüksek olduğu anlamına gelir.

Buna ek olarak, köpeklerin çevrelerine hükmetme ihtiyacı çok güçlüyken, kediler genellikle öyle değildir. Bu aynı zamanda iki tür arasında gerginliğe ve saldırganlığa da yol açabilir.

PEKİ KÖPEKLERLE KEDİLERİN KOVALAŞMADAN ANLAŞMASINI NASIL SAĞLARIZ?

Hayvanlarda diyabet

Bunca yanlış anlaşılmayı ve kovalamaca sebebini sıraladıktan sonra doğal olarak şunu düşünebiliriz: Bu hayvanlar hiç anlaşmayacak mı! Yok yok, hayır, öyle bir durum yok. Neyse ki dostlarımızın iyi anlaşabilmesi için yapabileceğimiz şeyler var:

Kedilerle Köpekleri Yavruyken Tanıştır

Dostumuz kedileri kovalasın istemiyorsan, onu ufaklığından itibaren kedilerle birlikte yetiştirmelisin. Böylece en küçük zamanlarından itibaren birbirleriyle güzel güzel anlaşırlar. İdeal olarak, yeni yavru köpeğinle kedileri 4-6 haftalıkken bir araya getirebilirsin.

Dostlarımıza Mama Vereceksen Ayrı Ayrı Vermelisin

Patili dostlarımızın birbirine düşmesinin en sık görülen sebeplerinden biri de ortak mama kapları… Sokakta ya da evde fark etmez, köpek dostunun hiçbir kedi maması kabına dalmasına izin verme lütfen. Yoksa kovalamacanın başlaması işten bile değil!

İyi Davranışı Ödüllendir

Baktın normalde kedileri kovalamadan duramayan köpek dostun, yanından kedi geçerken uslu uslu oturdu! Hemen ödül mamasına davran ve dostumuzun bu davranışını ödüllendir. Sonra bir bakmışsın obur arkadaşımız dünyanın en kedi seven hayvanı haline gelmiş!

UZUN LAFIN KISASI

Gördüğün üzere köpekler neden kedileri kovalar sorusunun tek bir yanıtı yok. Biz yine de tüm olup biteni tek bir açıklamaya sığdırmaya çalışalım. Uzun lafın kısası, kedilerle köpekler aynı dili konuşmadığı ve bu yüzden de anlaşamadığı için aralarında kovalamaca yaşanır. Bunun içgüdüsel ve davranışsal sebeplerine uzun uzun değindik. Bu kovalamacanın dinmesi için neler yapabileceğini de yukarıda tartıştık. Gerek evde bir kedi besliyor ol, gerekse sokaktaki kediler söz konusu olsun fark etmez. Dostlarımızın bir arada, birbirini korkutmadan ve başka zararlara sebebiyet vermeden vakit geçirmesi oldukça mühim. O yüzden yukarıdaki tavsiyeleri uygulamanı öneririz!

[pafa_faq category=988]

Paylaşan heymypet