Spotify Evcil Hayvan İçin Çalma Listeleri ve Podcast Yayınları Hazırlıyor

Ünlü müzik ve podcast platformu Spotify, evcil hayvanlara özel olarak tasarlanmış çalma listeleri ve köpeklere özel bir podcast yayını oluşturdu. Kullanıcılar, köpek, kedi, iguana, hamster ve kuşlara özel seçilmiş şarkılara erişim sağlayabilecek.

Spotify

ÖZEL ÇALMA LİSTELERİ

Spotify, çalma listelerini hayvanların karakteristik özelliklerine ve insanların zevkine uygun olarak hazırlayacak. Bu sayede insanlar evcil hayvanlarıyla birlikte keyfini çıkarabilecekleri şarkılara ulaşmış olacak. Uzmanlara göre, insanların evcil hayvanlarıyla birlikte dinleyecekleri müzikler hayvanların yararına olabilir.

Aynı zamanda bir evcil hayvan psikoloğu olan Glasgow Üniversitesi’nden Profesör Neil Evans, “Halihazırda yapılan kısa süreli müzik dinletilerinin hayvanları rahatlattığını kanıtlayan bilimsel araştırmaların yanı sıra, çeşitli müziklerin uzun vadede köpeklerde kaygıyı ve stresi gidermede kullanılabileceğini biliyoruz.” diye konuştu. 

Evans, “Köpeklere kendilerine uygun müzikler dinletildiğinde daha az havlıyor, daha çok yatıp uyuyor ve daha rahatlamış bir ruh haline bürünüyorlar” diye ekledi.

İngiltere’de yapılan ve 3.000 evcil hayvan sahibinin katıldığı ankete göre, katılımcıların dörtte üçü halihazırda evcil hayvanıyla müzik dinliyor ve evcil hayvanının müzik dinlemekten hoşlandığına inanıyor.

Spotify, aynı zamanda gün içinde yalnız kalan köpekleri sakinleştirmek adına “Köpeğimin Favori Podcast’i” adında bir podcast de yayınladı. Podcast’in her bir bölümü köpeklere yönelik övgüler, hikayeler, olumlama mesajları ve rahatlatma yöntemleri içeriyor. Podcast seslendirmelerini ise Ralph Ineson ve Jessica Raine gibi ünlü isimler yapıyor.

İngiltere’nin önemli hayır kurumlarından RSPCA’de köpek refahı uzmanlığı yapan Doktor Samantha Gaines, “Her ne kadar hiçbir şey tüylü dostlarımıza bizlerin göstereceği ilginin yerini dolduramasa da araştırmalar müziğin köpek davranışı üzerinde ciddi bir etkisi olduğunu gösteriyor” değerlendirmesinde bulundu. 

Gaines, şöyle devam etti: “Köpeklerin ne tarz müzik dinlediği önemli. Araştırmalar; bazı müziklerin köpekleri rahatlattığını, bazılarının ise köpekler üzerinde faydalı bir etkisi olmadığını gösteriyor. Spotify’ın araştırmaları göz önünde bulundurup köpeklere uygun çalma listeleri ve podcast yayını hazırlamış olması gerçekten harika.”

Paylaşan heymypet