Beyrut Patlamasında Enkaz Altında Kalan Hayvanlar İçin Kurtarma Operasyonu Başlıyor

Ağustos ayının ilk haftasında meydana gelen ve dünyayı üzüntüye boğan Beyrut patlamasının izleri halen silinebilmiş değil. En az 220 kişinin hayatını kaybettiği ve 5000 kişinin yaralandığı patlamada, sadece insanlar değil, hayvanlar da büyük zarar gördü.

beyrut patlamasında hayvan kurtarma operasyonu
Fotoğraf: FOUR PAWS ve Animal Lebanon

BEYRUT KURTARMA OPERASYONU!

Uluslararası hayvan sağlığı örgütü FOUR PAWS ve yerel bir kuruluş olan Animal Lebanon, Beyrut patlamasından zarar gören hayvanlar için güçlerini birleştirip beyrut patlamasında enkaz altında kalan hayvanlar için hayvan kurtarma operasyonu başlattı.

FOUR PAWS’dan yapılan açıklamada veterinerler ve eğiticilerden oluşan ekiplerin önümüzdeki birkaç hafta boyunca patlamadan geriye kalan enkazın altında kalmış hayvanları arayacakları bildirildi. Beyrut patlamasında enkaz altından kurtarılacak hayvanlar hayvan kurtarma operasyonu ardından beslenme ve tedavi ihtiyaçları karşılanarak, mümkünse eski sahiplerine kavuşturulacak. Bunun mümkün olamadığı durumlarda ise hayvanlara yeni aileler aranacak.

BEYRUT PATLAMASININ YARALARI SARILACAK

FOUR PAWS’un Beyrut operasyonunu yöneten Veteriner Doktor Amir Halil, kurtarma ekiplerinin koronavirüs pandemisinin yarattığı engeller de dahil birçok sorunun altından kalkmak zorunda olduklarını söyledi.

Halil, “Lübnan’ın içinde bulunduğu istikrarsız siyasi ve ekonomik koşullar bizi zorluyor. Ancak birçok insan için ev hayvanları ailenin bir üyesi. Bu nedenle önümüzdeki haftalar boyunca ara vermeden hayatta kalan köpekleri bulmak ve bakımlarını yapmak için çalışacağız” ifadelerini kullandı.

Halil, “Bu fırsatı aynı zamanda bölgedeki sokaklarda yaşayan hayvanlara kuduz aşısı yapmak için de değerlendireceğiz. Bu da önleyici metotlarla başa çıkmak istediğimiz bir başka risk kaynağı” dedi.

Hayvanlar sadece böyle felaketlerden değil koronavirüs pandemisinden de etkileniyor. ABD’de bu nedenle hayatını kaybeden köpekle ilgili içeriğimizi okumuş muydun? Peki ya insan-hayvan dostluğunun tarihçesiyle ilgili içeriğimizi?

Paylaşan heymypet