El Dezenfektanı Senin İçin Sağlıklı Ama Patili Dostun İçin Değil

Maske, el dezenfektanı, antibakteriyel mendiller… Tüm bunlar pandemi sürecinde evden çıkmadan önce çantamızda olup olmadığını kontrol etmemiz gerekenler listesinin olmazsa olmazları. Ancak uzmanlar içinde cilt tarafından emildiğinde zehirli olabilen metanol içeren el dezenfektanlarının kullanılmaması konusunda herkesi uyarıyor. Öte yandan insanlar için güvenli olan el dezenfektanlarını bile patili dostlarımızdan uzak tutmamız gerekiyor.

El dezenfektanı köpeklerde ve kedilerde patilerde kullanılabilir mi?

DEZENFEKTANLAR ONLARA ZARARLI MI?

El dezenfektanı son aylarda hayatımızın bir parçası oldu ama hijyen peşinde koşarken gözden kaçırdığımız çok önemli bir nokta var. Amerika Birleşik Devletleri Gıda ve İlaç Dairesi’nden (FDA) yapılan yeni bir uyarıda, evcil hayvan sahiplerinin el dezenfektanlarını köpeklerinin patilerini temizlemek için kullandıkları ve bunun hayvan sağlığı için fazlasıyla zararlı olduğu bildirildi.

FDA’in resmi Twitter hesabından yapılan paylaşımda, “Evcil Hayvan Sahiplerinin Dikkatine: Evcil hayvanınızın patilerini temizlemek için el dezenfektanı kullanmayın. Dezenfektan deri yoluyla emilirse zehirlenmeye neden olabilir. El dezenfektanı ürünleri, vücuda alındıkları takdirde köpeğinizi hasta edebilir” ifadeleri kullanıldı.

ABD’de NBC kanalında yayınlanan sabah talk show programı TODAY’e konuşan Veteriner Hekim Marty Becker da FDA’in uyarısının yerinde olduğunu belirtti. 

EL DEZENFEKTANI PATİLERDE KURUMAYA YOL AÇIYOR

Evcil hayvan sahiplerine tüylü dostlarına güvenle bakabilmeleri için eğitim veren Fear Free Happy Homes isimli internet sitesinin sahibi olan Becker’ın ve aralarında FDA yetkilileri de olan diğer uzmanların, el dezenfektanlarının patilere uygulanmasının zararlı oluşuna dair hemfikir olmalarının ilk sebebi, bu sıvıların kurutucu etkileri. Becker, yüzde 95’e kadar alkol içerebilen bir ürün olan el dezenfektanının patilere uygulanması durumunda ayak tabanlarında soyulmaya neden olabileceğini söyledi.

Becker, “Özellikle pandemi döneminde insanlar köpeklerini daha çok dışarı çıkarıyorlar ve bu yüzden de köpeklerin ayak tabanlarında problemler, aşırı ısınma ve solunumla ilgili birçok sorun ortaya çıkabiliyor. Patilere dezenfektan uygulanması, çatlama olasılığını artırabileceğinden ayak tabanlarının yürüyüş esnasında yanması da daha olası bir hale gelebilir” ifadelerini kullandı.

El dezenfektanı köpeklerde ve kedilerde patilerde kullanılabilir mi?

KURUYAN PATİLERDE ÇATLAKLAR OLUŞUYOR

Becker, ayak tabanındaki çatlaklara zift, dışkı ve toz toprak gibi tehlikeli maddelerin dolabileceğini ve bu durumun Leptospirosis gibi bulaşıcı hastalıklara yol açabileceğini de sözlerine ekledi.

Köpeklerin patileri insanların elleri kadar hassastır ve ayak tabanının kuruyup çatlaması insanlarda çatlamış bir topuğun yarattığı ağrıya benzer bir rahatsızlık yaratabilir. Bir veteriner hekim olarak Becker, çevresinde sık sık sıcak beton veya asfalt üzerinde yürümekten dolayı patileri yanmış köpekler gördüğünü söyledi. 

Köpeğinin başına bunun gelmesini istemiyorsan yapabileceğin çok basit bir test var: Eğer zemin avuç içini bastırıp tutamayacağın kadar sıcaksa, köpeğinin üzerinde yürüyemeyeceği kadar da sıcak demektir.

EL DEZENFEKTANINI YUTMA TEHLİKESİ DE VAR

Endişe yaratan bir diğer konu, el dezenfektanı yutmanın özellikle evcil hayvanlar için zararlı olması. Bununla birlikte Becker, dezenfektan solüsyonlarının acı tadı sebebiyle köpeklerin ve diğer evcil hayvanların bunu fark edeceğini ve patilerini yalamayı sürdürmeyeceklerini söyledi. Becker, bu küçük miktarı tüketmenin bile kusma ve ishal gibi sindirim sorunlarına neden olabileceğini de belirtti.

Bir köpeğin veya başka bir evcil hayvanın çok fazla el dezenfektanı yutması durumunda, etil alkol zehirlenmesi riski ortaya çıkıyor. Böyle bir durumda mutlaka veteriner hekime başvurmak gerekiyor. PetMD’ye göre böyle bir durumda evcil hayvanında gözlemleyebileceğin bazı belirtiler şunlar: 

— Depresyon

— Artan ajitasyon

— Yavaş refleksler

— Yavaş nefes

— Uyuşukluk, koordinasyon eksikliği veya bilinç kaybı

— İstemsiz idrara çıkma veya dışkılama

El dezenfektanı yerine alternatifler

EVCİL HAYVANININ PATİLERİNİ NASIL TEMİZLEMELİSİN?

Bizlerle sürekli temas halinde olan evcil hayvanlarımız da koronavirüs tehdidi altında. Becker temizlik konusuna dikkat çekti; ancak köpeklerin patilerinin el dezenfektanı ile temizlenmemesi tavsiyesinde bulunurken, PetMD tarafından da desteklenen çok sayıda alternatif de önerdi.

“Köpeğinizin patilerindeki kirleri düşünmek sizi muhtemelen korkutur çünkü köpekler dışarı çıktıklarında kendi dışkılarına ve diğer hayvanların dışkılarına basıyorlar; şehir kaldırımlarındaki pisliklerin içinde yürümek zorunda kalıyorlar. İnsanların evcil hayvanlarının patilerini haftada en az iki ila üç kez temizlemesini onaylıyorum. Onları gerçekten kirli bir yerde gezdiriyorsanız her gün pati temizliği yapmaktan zarar gelmez” diyen Becker, köpekler için özel olarak üretilen dezenfektan mendillerin kullanılabileceğini vurguladı.

Bu mendillerin başa çıkamayacağı çok kirli patiler için ise spreyli bir duş başlığı ve köpek şampuanıyla yıkama tavsiye ediliyor. Bu esnada patilerin tabanlarının da kesik olup olmadığı konusunda kontrol edilmesi ve parmakların aralarının iyice temizlenmesi öneriliyor.

Paylaşan heymypet