Kaplumbağam Bana Karşı Bağlılık Hisseder Mi?

Eğer daha önce evini bir kaplumbağa ile paylaştıysan zaman içinde ona karşı mutlaka bir bağlılık hissetmişsindir. Peki ya kaplumbağanın sana karşı bir bağlılık duygusu geliştirip geliştirmediği hakkında bir fikrin var mı? Kaplumbağalar köpekler gibi değillerdir. İletişim kurma biçimleri onları benzersiz hayvanlar haline getirir.

kaplumbağam bana karşı bağlılık hisseder mi

KAPLUMBAĞALARDA BAĞLILIK HİSSİ

Kaplumbağam bana karşı bağlılık hisseder mi? Cevabı evet! Kaplumbağalar birlikte yaşadıkları kimselere karşı güçlü bir bağlılık hissi geliştirir. Zamanla bu kişilerin dokunuşunu, varlığını ve hatta sesini öğrenirler. Bir kağlumbağa ebeveyni olarak kaplumbağaların oldukça aktif ve oyuncu hayvanlar olduklarını biliyorsundur. Kaplumbağanı kendi alanından alıp serbest bıraktığın takdirde evde ordan oraya dolaşacaktır.

Kaplumbağalar benzersiz canlılardır ve doğaları gereği utangaç ve gergin bir yapıya sahiplerdir. Yapıları gereği diğer hayvanların ya da yabancıların etrafında pek hoplayıp zıplamazlar.

Evin bireylerini kokularından ve seslerinden tanırlar. Evini bir kaplumbağa ile paylaşan pek çok kimse, kaplumbağalarının kendilerini görünce heyecanlandığını ve onları selamlamak için suda yüzmeye başladıklarını gözlemlemiştir. Kaplumbağalar sevgilerini beden dilleri ve mutluluk, heyecan gibi hislerini dışa vuran sesleriyle gösterirler.

Kaplumbağaların bizleri duyup duyamaklarını henüz bilmiyoruz; ancak isimleri çağrıldıktan sonra mamanın gelişini seninle ilişkilendirdiklerinde bizi duyuyor ve önemsiyor gibi hissedip mutlu olabiliyoruz. Sorumuza tekrar gelelim. Kaplumbağam bana karşı bağlılık hisseder mi? Doğru yaklaşımla bu mümkün.

Bazı kaplumbağalar evde beslenmekten hoşlanmazken bazıları buna bayılırlar ve dokunuşunu hatırlarlar. Kağlumbağanı korkutmadan dokunmanın ve olası ısırıklarını engellemenin yolları elbette mevcut. Kağlumbağanın güvenini kazanmak için etrafında bir süre oynamasına izin verebilir, önünde durup seni görmesini ve bu sayede sana alışmasını sağlayabilirsin.

Bunların yanı sıra, aşağıdaki maddeleri uygulayarak kağlumbağanın sana alışmasını ve bağlılık geliştirmesini sağlayabilirsin:

  • Onu temiz tut.
  • Dikkatlice ilgilen.
  • Düzgün yemle.
  • Protein açısından zengin, sağlıklı ödül yemleriyle ödüllendir.
  • Su ısısına dikkat et.
  • Güvenli bir akvaryum temin et.

Paylaşan heymypet