Huzurlarınızda Dünyanın En Yaşlı Hayvanı Kaplumbağa Tommy!

Kaplumbağaların uzun ömürlü hayvanlar olduğunu hepimiz biliyoruz ancak Tommy kaplumbağa ortalamaları düşünüldüğünde bile çok uzun bir hayat yaşamış. Büyüklüğüyle de görenleri şaşkına düşüren Tommy Guinness Rekorlar Kitabı’na girmeye de aday.

Kaplumbağa Tommy dünyanın en yaşlı hayvanı mı?
Kaynak: https://www.instagram.com/lionandcheetahpark/

DÜNYANIN EN YAŞLISI!

Zimbabve’nin başkenti Harare’ye yarım saat uzaklıkta, bulunan Aslan Parkı’nda bir kulübede yaşayan Kaplumbağa Tommy tam 500 kilogram ağırlığında ve 200-300 yaşlarında!

Parkın ziyaretçileri bu dev gibi kaplumbağayı marul, lahana gibi sebzeler ve meyvelerle beslemekten büyük keyif alıyor.

Kendine ait bir havuzu da olan Tommy, Aslan Parkı’na 50 yıl önce komşu ülke Mozambik’ten geldi. Asıl memleketi ise Galapagos Adaları’ydı.

Newsweek’in haberine göre, geçtiğimiz yıl babası Viv’in hayatını kaybetmesinin ardından Aslan Parkı’nın başına geçen Graeme Bristow, “Yaşı 200 ile 300 arasında bir yerlerde ama kimse net bir bilgi sahibi değil. Şu anki büyüklüğüne ve kabuk şeklinin yapısına bakarak, 200’ün üzerinde olduğu sonucunu çıkarıyoruz” dedi.

KAPLUMBAĞA TOMMY REKOR KIRABİLECEK Mİ?

Eğer Bristow’un ifade ettiği çıkarım doğruysa, Kaplumbağa Tommy dünyanın en yaşlı hayvanı oluyor. Guinness Rekorlar Kitabı’na göre şu an bu rekor Seyşeller’de yaşayan Jonathan isimli 188 yaşındaki bir kaplumbağaya ait. Jonathan’ın Seyşeller’e gidiş tarihiyle ve o dönemdeki ağırlığıyla ilgili güvenilir kayıtlar bulunduğundan, yaşını söylemek kolay. Ancak Tommy için ne yazık ki bu kayıtlar bulunmuyor. 150 yaşın üzerindeki kaplumbağalarda kabuktaki yaş çizgileri de zamanla kayboluyor.

Tommy gerçekten 250 yaşındaysa, Fransız İhtilali’nden Birinci Dünya Savaşı’na, tarihin birçok önemli dönüm noktasına şahitlik etmiş olmalı. Bristow, “Tommy devirlerin değiştiğini gördü. Rodezya’yı, savaşı, Zimbabve’yi başkanları gördü. Üst düzey bakanlarla, devlet adamlarıyla da sıradan vatandaşlarla da tanıştı, parka gelen herkesi karşıladı” diye konuştu.

Kaplumbağa Tommy 500 kilogram ağırlığında
Kaynak: https://www.instagram.com/lionandcheetahpark/

TOMMY VE KARDEŞLERİNİN ACIKLI ÖYKÜSÜ

Bristow, Tommy’nin Afrika’ya 1945 yılı civarında bir ticaret gemisinde geldiğini söyledi. O dönem Tommy ve kardeşleri, denizcilerin taze et ihtiyacını karşılamak için gemilere alınıyordu. Bir yıl boyunca yiyecek ve su olmadan yaşayabilen kaplumbağalar, balık tutulamayan zamanlar için ideal bir et kaynağı olarak görülüyordu.

Evrim ve doğal ayıklanmayla ilgili teorilerinin önemli bir kısmını Galapagos Adaları’ndaki vahşi yaşamı incelemek suretiyle ortaya atmıştı. Darwin’in gemisi HMS Beagle’da da en az 40 kaplumbağa bulunuyordu. Denizciler adalardan on binlerce kaplumbağa toplarken, sadece Santa Cruz Adası doğal olarak güvenlikli bir bölge olduğu için kaplumbağaların doğal hayatını yaşayabildiği bir yer olarak kaldı.

Bristow, denizcilerin Tommy’i adadan alıp Mozambik’e bıraktığını belirterek, “Kaplumbağayı yerel halkla takas için kullandılar. Karşılığında bir sonraki yolculuk için taze sebze ve meyve aldılar” dedi.

KAPLUMBAĞA TOMMY TURİSTLERİN GÖZDESİ

Bristow’a göre “Bayan Trinidad” adı verilen bir kadın kaplumbağayı 5 yıl sonra satın aldı. 1971’e kadar Tommy Bayan Trinidad’la kaldı. O tarihte Afrika’yı terk eden Bayan Trinidad, Tommy’i Mozambik’te Bristow’un büyük babası Osric’e hediye etti. Osric de bir yıl sonra Zimbabve’ye dönüp Tommy’i o dönem oğlu Viv’in yönettiği Aslan Parkı’na hediye etti.

O zamandan bu yana parkta yaşayan Tommy, binlerce insanla tanıştı. Gençliğinde çocukların sırtına binip gezdiği Tommy, artık çok yaşlandığı için bu duruma izin verilmiyor. Ama turistler halen Tommy’le fotoğraf çektirmenin keyfini yaşıyor.

Paylaşan heymypet