Kaplumbağalar İçin Akvaryum Aydınlatması Nasıl Olmalı?

Kaplumbağalar için akvaryum aydınlatması o kadar önemli ki! Hele ki aydınlatmanın sağladığı UV ışınları ve akvaryum sıcaklığına katkısını düşündüğümüzde her kaplumbağa ebeveyninin bu mevzuyu iyice öğrenmesi şart. O yüzden buyrun yazımıza.

kaplumbağa için akvaryum aydınlatması

Maalesef birçok kaplumbağa ebeveyni aydınlatma konusunu gözardı ediyor. Biz de tam bu yüzden bu konuyu ele alalım dedik zaten. Peki akvaryumunu doğru şekilde nasıl aydınlatabilirsin? Kaplumbağalar için akvaryum aydınlatması nasıl olmalı?

Öncelikle şunu netleştirmemize izin ver. Ne kadar pahalı bir akvaryum alırsan al, ışıklandırmayı es geçersen hiçbir anlamı kalmaz. Evet, ışıklandırma böylesine önem taşıyan bir konu. Bunun tekrar tekrar altını çizdiğimizin farkındayız. Fakat durumun ciddiyetini anlaman için şöyle bir örnek verelim: Metabolik kemik hastalığını duydun mu? Kaplumbağalar yeterince D vitamini almadığında bu hastalık anında baş gösterir. Sonra da gelsin iştahsızlık ve kabuk yumuşaması gibi büyük çapta sorunlar…

PEKİ SÜRÜNGEN DOSTLARIMIZA NASIL BİR IŞIKLANDIRMA KURMALIYIZ

Günümüzde kullandığımız camlar, biz insanlara zarar veriyor diye UV ışınları filtreliyor. Bundan dolayı sürüngen dostlarımız onlar için gerekli olan UV ışınlarını alamıyor. Peki ne yapmalı? Çözüm basit: UV ışık yayan ampüller kullanmalı. Hatta bu ampülleri de 6 ayda bir değiştirmeli, bizden demesi.

kaplumbağa akvaryumu

Tamam da, bu UV ışığını nasıl konumlandırmalıyız? Dostumuzdan 30 cm uzakta ve arada başka nesne olmadan! Yani ne dostumuzun yanmasına sebep olacak kadar yakın, ne de UV ışınlarını kaçırmasını sağlayacak kadar uzak.

Tabii kaplumbağa dostlarımızın bu ışığın tadını çıkartacak alanlara da ihtiyacı var. Bunun için kaplumbağalara çeşitli güneşlenme noktaları sağlamalısın. Koyduğun taşlarla veya başka yöntemlerle yerden yüksek bir alan yarat. Işığı bu alanlara kurarsan kontrolü kaplumbağana teslim edersin. O ne zaman isterse ışıktan faydalanır, istemezse de uzaklaşır ve oldu bitti işte! Yalnız bu alanları ısıtmak için kullandığın ampüle dikkat etmekte fayda var. Akvaryumun ne kadar büyükse kullanacağın ampül de o kadar fazla alanı aydınlatmalı.

Bu arada madem bu ışığı sürekli kullanacaksın, en iyisi bu iş için özel yöntemlere yönelmek. Hiç seramik ısı emitörlerini duydun mu? Bu emitörler uzun ömürleri sayesinde seni maddi anlamda epey rahatlatır. Bundan ötürü emitörleri de mutlaka öneririz.

Kaplumbağalar için akvaryum aydınlatması konusunu biraz daha netleştirdik diye umuyoruz. Fakat bu işin sadece aydınlatma boyutu. Eğer kabuklu dostumun akvaryum nasıl olmalı diye genel bir kaynak arıyorsan adres belli. Bu yazımız tam da sana göre!

Paylaşan heymypet