Kaplumbağalar Kaç Yıl Yaşar? Kaplumbağamın Ömrü Ne Kadar?

Kaplumbağaların diğer birçok ev hayvanından daha uzun ömürlü olduğunu hepimiz biliyoruz. Hatta bazı kaplumbağa türleri 100 yılı aşkın süre yaşayabiliyor. Evlerimizde bizimle birlikte yaşayan su kaplumbağalarının birçoğu da 40’larına kadar yaşayabiliyor. Elbette beslenme ve yaşam tarzı da etkili ancak kaplumbağaların ömrü söz konusu olduğunda cins en önemli belirleyici. Sen de kaplumbağanın ne kadar uzun ömürlü olduğunu merak ediyorsan öncelikle cinsinin ne olduğu konusunda emin olmalısın.

Kaplumbağalar kaç yıl yaşar?

KAPLUMBAĞALARIN YAŞAM SÜRELERİ

“Bir kaplumbağa kaç yıl yaşar?” sorusunun cevabı öncelikle kaplumbağanın cinsinde yatıyor. Yaygın olarak sahiplenilen kaplumbağa cinsleri ve ortalama yaşam süreleri şöyle:

Kızıl yanaklı su kaplumbağası: 25-35 yıl
Mississippi harita kaplumbağası: 15-25 yıl
Ağaç kaplumbağası: 40-55 yıl
Doğu kutu kaplumbağası: 50 yıl üstü
Boyalı kaplumbağa: 25-30 yıl
Rus kaplumbağası: 40 yıl üstü
Yunan kaplumbağası: 100 yıl ve üstü
Leopar kaplumbağası: 100 yıl ve üstü

Kaplumbağalar ne kadar büyük olursa ömürleri o kadar uzun oluyor. Ev arkadaşı olarak daha sık tercih edilen küçük boy kaplumbağalar büyük akrabalarına kıyasla daha kısa ömürlü olmakla birlikte yine de birkaç onyıl yaşayabiliyor.

Kaplumbağalar kaç yıl yaşar?

KAPLUMBAĞALARIN YAŞINI BELİRLEYEN FAKTÖRLER

Kaplumbağanın uzun ve sağlıklı bir hayat geçirebilmesi için beslenmesi çok önemli. Kaplumbağaların beslenme biçimi ise cinsine göre değişiyor. Örneğin yumuşak kabuklu kaplumbağalar çoğunlukla balık ve et yerken, kırmızı yanaklı su kaplumbağaları ise böcek, balık ve sebze karışımıyla besleniyor.

Bu nedenle kaplumbağanın cinsine göre beslenme biçimini mutlaka araştırmalısın. Birçok kaplumbağa pelet ve taze yiyeceklerle çok sağlıklı bir ömür geçirebiliyor ancak bunların oranlarını doğru belirlemek de çok önemli. Kaplumbağalarda çok sık görülen A vitamini eksikliği doğru beslenme ile önlenebiliyor. D vitamini eksikliği ve sonucunda ortaya çıkan kalsiyum eksikliğini önlemenin yolu ise UV lambaları. Kaplumbağanı düzenli olarak veterinere götürmen ve yaşam alanını sürekli temiz tutman da hastalıkları önlemenin yollarından.

Kaplumbağalar kaç yıl yaşar?

KAPLUMBAĞALARDA SIK GÖRÜLEN HASTALIKLAR

Peki kaplumbağalarda en sık görülen hastalıklar neler? Aslına bakılırsa bu da cinsten cinse değişiyor ama apseler, kabuk enfeksiyonları, solunum yolları enfeksiyonları ve parazitler tüm türler için yaygın hastalıklar. Apseler ve solunum yolları enfeksiyonları A vitamini eksikliğinden, kabuk enfeksiyonları ise kirli sulardan ya da yaralanmalardan kaynaklanıyor. Parazitleri ise kaplumbağanı veterinere götürüp dışkısına baktırmadan tespit etmen çok zor.

Böylelikle kaplumbağalar kaç yıl yaşar sorusunu da yanıtlamış olduk. Dışarıda yaşayan kaplumbağaların evde yaşayanlara kıyasla hastalıklara daha açık olduğunu da unutma. Üstelik dışarıda yaşayan kaplumbağalar bir de saldırgan avcıların tehditlerine açık hale geliyor. O nedenle kaplumbağanın yaşam alanının çevresinde gerekli güvenlik önlemlerini aldığından da emin olmalısın. Yeni bir kaplumbağa sahiplenmeden önce bu isim önerilerine de bir göz atmanı tavsiye ederiz.

Paylaşan heymypet