Geceleri Kediyi Bir Odaya Kapatmak Zararlı Mıdır?

Çoğu zaman kedilerin zamanlarının çoğunu uyuyarak geçirdiğini düşünürüz, ancak bir kedi yavrusuyla birkaç gece geçirmiş olan herkes, bunun her zaman böyle olmadığını bilir. Herhangi bir kırılma tehlikesinden bahsetmiyorum bile, uyku döngünü oldukça bozabilir. Ancak yine de uykumuzu bölmemeleri için geceleri kediyi bir odaya kapatmak doğru mu?

 

Kedin rahatsız olmadığı sürece, onu geceleri bir odada yalnız bırakmanda bir sakınca yok. Bu sadece onları kilitleme meselesi değil; odayı, kediyi ve kendini duruma hazırlaman gerekiyor. Onları bu yeni yaşam durumuna alıştırmak için zaman ayırman ve asla aşırı stres altında olmadığından emin olman gerek. Ancak, geceleri kediyi başka bir odada tutmadan önce alıştırma süreci gerek.

Sen ne kadar iyi hazırlanırsan, kedin kendi kendine uyumaya o kadar çabuk alışacaktır. Bu basit adımları takip edersen ve evcil hayvanının sağlığını ve güvenliğini her zaman kalbinde tutmayı unutmazsan, hepiniz için huzurlu geceler çok yakın!

Geceleri Kedini Odaya Kapatmak Zararlı Mı?

Evcil hayvan sahiplerinin bu konuyu araştırmasının ana nedeni, sonunda iyi bir uyku çekmek istemeleri olsa da, bir kedi odası kurmayı düşünmen için başka birçok neden var. Aslında, birçok durumda yapılacak doğru şey olabilir.

Bu süreci yavaş yavaş ve kedinin iyiliğini düşünerek yapmak en iyisi. Onu çok fazla strese sokmak, aradığın sonucu elde etmeni zorlaştırır ve olumsuz bir etkisi olur. Onu hazırlıksız bir odaya tek başına bırakarak şok etmek, ayrılık kaygısını tetikler. Sonuçta kim en yakın arkadaşıyla ayrı kalmak ister ki?

geceleri kediyi

Gece Ayrı Uyumaya Kedini Nasıl Alıştırırsın?

  • Kedini belirlenmiş odasında rahat hissettirerek başla. Onunla orada biraz zaman geçir, biraz oyun oyna ve ona biraz ödül maması ikram et.
  • İyice yorulduğunda ve rahat bir şekerleme yapmaya hazır göründüğünde, onu bir saat kadar o odada yalnız bırak.
  • İyi olduğundan emin olmak için onu kontrol et – eğer rahat uyuyorsa stresli olmama ihtimali yüksek.
  • Onu bir kerede bütün bir gece için kendinden mahrum etme. Çünkü onun için daha zor olabilir. Ancak birkaç gece için gece geç saatte bir alarm kurmaya çalış ve onu sadece uyku döngünün son birkaç saati için odasına koy.
  • Yatmaya hazır olur olmaz onu odasına koyana kadar birkaç gün içinde bu alarmı yavaşça daha erkene getir.
  • Her zaman nazik ve şefkatli olman gerekirken, aynı zamanda güçlü olman da gerekir. Nihai hedefinin ayrı odalarda huzur içinde uyumak olduğuna karar verdiysen, şikayetlere kapılma.
  • Kedinin kapıda miyavladığını veya tırmaladığını duyup hemen onu kontrol etmek için gidersen, bunu bir kazanç olarak görecek ve her yalnız kaldığında miyavlamaya ve kaşınmaya devam edecek. Onu kontrol etmek istiyorsan, sakinleşene kadar bekle.
  • Yapabiliyorsan, istediğinin bu olup olmadığına kedinin hayatında erken karar vermeye çalış. Yavru kedileri yalnız uyumaya alıştırmak çok daha kolay olur. Çünkü, genellikle zaten yavruyken insanlardan uzakta uyurlar.

Sen kedini başka bir odada yalnız bırakıyor musun? Bu durumu nasıl karşıladı ve alışma süreciniz nasıl oldu? Deneyimlerini çok merak ediyoruz. Umarız diğer okurlarımızla da paylaşırsın!

Paylaşan heymypet