Kediler Ağlar Mı? Kedilerin Gözleri Neden Dolar?

Gözleri yaşlı bir kedi… Zaten yeterince yüreğimize dokunuyorlar, dostlarımızı bir de o halde görmek istemeyiz herhalde. Peki o yaşlar neden var? Kediler mutsuz olunca ağlar mı?

Ağlamak biz insanlarda keder, acı, üzüntü ve hatta sevinç anlamına dahi gelen doğal bir biyolojik tepkidir. Ancak bu durum kediler için de aynı mı acaba? Duygusal nedenlerden dolayı kediler ağlar mı? Yoksa o dolu gözlerin başka bir nedeni mi var…

KEDİLER AĞLAR MI?

Bu sorunun cevabı hem evet, hem de hayır… Ne demek istediğimizi hemen açıklayalım.

Bilimsel olarak konuşursak, kediler üzgün olduklarında insanlar gibi gözyaşı dökmezler. Fakat bu, herhangi bir şekilde üzüntü veya keder hissetmedikleri anlamına gelmez. Dostlarımız bu duygulara sahip oldukları gibi, bunları ifade etmek için bizden farklı yollara da sahipler.

O yüzden kedilerin gözlerinden süzülen yaşlar, üzüntü anlamına gelmez. Tam da bu noktada ortaya iki soru çıkıyor. Bunlardan ilki, peki kediler üzüntülerini nasıl ifade ederler? Bir de, madem üzüntüden değil, o gözyaşları neden oluşuyor?

KEDİLER ÜZÜNTÜLERİNİ NASIL İFADE EDER?

Kediler üzgünken, depresiflerse veya incindiklerinde:

  • Aşırı miyavlayarak,
  • Kaşınarak,
  • Tıslayarak ve
  • Saklanarak duygu durumlarını ifade etmeye meyillidirler.

Fakat bu belirtiler, üzüntünün en yaygın ve basit ifadeleridir. Dostlarımız karmaşık canlılar olduğu için üzülüp üzülmediklerini anlamak adına birçok etmeni değerlendirmeliyiz. Aşağıda bu noktada hassasiyet gösterebileceğin belirtileri ele aldık.

Sesler

Kedinin mutlu olduğunda nasıl miyavladığını bilirsin. Bağlantılı olarak eğer bu miyavlamalarda herhangi bir değişiklik fark edersen dikkat! Belki normalden daha fazla, belki de daha az… Ya da miyavlamalar düşük bir tonda, kederli bir biçimde de olabilir. Hatta normalde sessiz olan bazı kediler sık sık miyavlarken, sürekli ses çıkaranlar sessizleşebilir. Her halükarda miyavlamalarda değişiklik, büyük ihtimalle bir üzüntü ifadesidir.

Vücut Dili

Bir kedi üzgün olduğunda, bazen bunu vücut diliyle ifade eder. Mesela kuyruğunu büker, kulaklarını arkada tutar ve tüylerini dikleştirir.

Aşırı Uyku

Kedilerin uzun uzun uyuduğunu hepimiz biliyoruz. Fakat dostlarımız günde 20 saatten fazla uyuyorsa bir sağlık sorunu ya da üzüntü iş başında olabilir. Hele ki genellikle uyuduğu yerden başka bir yerde uyuyyorsa, dostunun üzgün olma ihtimali yüksek.

Saklanma

Üzgün ​​bir kedi, etraflarında olup bitenlere ilgisini tamamen kaybedebilir. Bir nevi inzivaya çekilip saklanamayı tercih edebilirler.

Tam tersine, bazı kediler de üzgün olduklarında yapışkan ve talepkar olabilirler. Bu noktada patili dostunun genel davranışlarını tanıman büyük önem taşır.

İştah Değişimi

Kediler, üzgün olduklarında yemek yemeyi bırakabilirler… Ya da dostlarımızın iştahında ani değişiklikler olabilir.

Etrafı Tırmalama

Kediler mutlu olmadıklarında, etrafı normalden daha fazla tırlamalaya başlarlar ve bunu genellikle streslerini azaltmak ve bölgelerini işaretlemek için yaparlar.

Tuvalet Sorunları

Bazı kediler üzgün olduklarında idrarlarını uygunsuz yerlere yaparlar. Bu davranışı genellikle etrafa bıraktıkları kokular sayesinde daha iyi hissetmek için sergilerler. Mesela patili dostumuz yatak odan veya yemek yediği yerler gibi “değerli” yerlere tuvaletlerini yapabilirler.

Gördüğün üzere mutsuzken kediler ağlar mı sorusunun yanıtı, hayır ağlamazlar!

kedilere fısıldayan insan

Kedilerde Neden Üzgünlük Olur?

Yukarıdaki farklı üzüntü belirtilerine bakarak, bu belirtileri neyin tetikleyebileceğini merak edebilirsin. Bu merakını giderelim madem!

Yaralanma

Bir kedi herhangi bir yara aldığında, üzgün bir ruh haline bürünür. Bu nedenle, ortada bir yaralanma durumu söz konusuysa lütfen veteriner hekiminize danış.

Sevilen bir kişinin kaybı

Bir aile üyesini kaybetmenin nasıl bir his olduğunu bilirsin. Bu kötü hissi kediler de hisseder. Hatta sevilen birinin ölümü, kedinin depresyona girmesine neden olabilir.

Hastalık

Doğal olarak hastalık da kedinin kendini iyi hissetmemesine neden olabilir. Acı çekiyor olabilir, mide bulantısı hissedebilir, hormonal bir dengesizliğe kapılabilir veya iştahını kaybedebilir. Bütün bunlar onları üzgün ve depresif hale getirir.

Rutin değişikliği

Kediler rutinlerine bağlı canlılar. Bu yüzden rutinlerinde bir değişiklik olduğunda keyifleri büyük ölçüde kaçar. Bundan dolayı dostumuzun rutinini koruman büyük önem taşır. Tabii taşınma gibi bazı durumlarda buna engel olman pek mümkün değil. Böylesi durumlarda dostumuza fazladan iyi davranmaya özen göstermen yeterli!

Kedilerin Gözleri Neden Dolar?

Şimdi gelelim kediler ağlar mı sorusunun ikinci boyutuna. Madem dostlarımız üzüntüden ağlamıyor, gözleri neden doluyor?

Bunu anlamak için şöyle bir mantık izleyelim: Bir insan olarak gözümüze yabancı bir cisim girdiğinde, gözlerimizde ne olur? Gözyaşı kanallarımız sızdırmaya başlar, değil mi? Ayrıca tıbbi bir durumdan muzdarip olduğumuzda veya zararsız bir tahriş yaşadığımızda da gözlerimiz yaşlanabilir.

İşte bu durumlar sadece insanlarda değil, kedilerde de olur.

Kedi gözyaşlarına şunlar neden olabilir:

  • Tahriş
  • Alerjiler
  • Enflamasyon
  • Viral hastalık
  • Tıkanmış gözyaşı kanalları
  • Görme ile ilgili diğer sorunlar

Mesela temizlik yaparken halı temizleyicileri veya deterjanlar kullanıyorsan, bunlar kedini ağlatabilir. Ya da havada bulunan bazı alerjenler, kimyasallar ve toz parçacıkları kedinin hassas gözlerini tahriş edebilir.

Yine benzer şekilde gıda alerjileri de bazı kedilerde alerjik reaksiyonlara yol açar. Bu yüzden dostlarımıza yalnızca yüksek kaliteli kedi mamalarından vermeni öneririz. Aynı zamanda beslenme rutinlerinde dengeyi gözetmen gerekir.

Her ne olursa olsun, kedinin gözleri sürekli yaşarıyorsa lütfen veteriner hekiminden randevu al.

Böylelikle kediler ağlar mı sorusunu tüm detaylarıyla ele aldık. Dostumuzun yaşaran gözlerinin nedenlerini öğrenmek seni şaşırttı mı?

Paylaşan heymypet