Kedini Gece Uyuması İçin Nasıl Eğitirsin?

Yatakta rahat olduğunu ve uykuya daldığını hayal et… Tam o sırada miyavlayan ve kapıyı tırmalayan kedin bu anı bozuyor mu? Bizce kedini gece uyuması için eğitmenin zamanı gelmiş.

kedini gece uyuması

 

 

Bir korku filminin açılış sahnesi gibi gelebilir, ancak seni uykudan zıplatan bu kişi dünyalar kadar sevdiğin kedin. Uykusuzluktan bitap düşmeden önce bu yazıyı okumanda fayda var. Kedini gece uyuması için eğitmene yardımcı olacak birkaç basit değişiklik düşün ve bu süreçte kendin için çok ihtiyaç duyacağın uykunu almış ol. 

Kedilerin Gece Uyumama Davranışı

Işıklar söndüğünde, kedilerin avlanma davranışlarını güçlendirmesi alışılmadık bir durum değil. Bu davranışı sergilediğini gösteren davranışları ise;

  • Uluma sesi (kedilerin çıkardığı tiz bir inleme sesi)
  • Kapıyı tırmalamak
  • Sahibinin yüzünde ve vücudunda yürümek
  • Oda boyunca ileri geri koşturma
  • Açıkta kalan parmakları kemirmek veya battaniyeleri kazmak

Kedilerin Geceleri Aktif Olmasının Sebepleri

1. Açlık

Kedilerin gece ışıklar kapandıktan sonra sporcu gibi hareketlenmesinin; yaştan, diyete, kişiliğe ve ötesine kadar pek çok nedeni vardır. Sertifikalı bir kedi davranışı ve eğitim danışmanı olan Marci Koski, yavru kediler yemekten sonra bir enerji patlaması yaşarken, yaşlı kedilerin daha uykulu ve uyuşuk hale gelebileceğini söylüyor. Buna ek olarak, çoğu kedinin gün boyunca birkaç küçük öğünle en iyi şekilde idare edeceğini söylüyor.

“Bir kedinin midesi yaklaşık bir golf topu büyüklüğündedir, bu yüzden büyük öğünleri de gerçekten sindiremezler” diyor. “Günde iki öğün gerçekten yeterli değil, bu yüzden genellikle gün boyunca dört ila beş daha küçük öğün öneriyorum. Bu şekilde sindirip dinlenebilirler.” 

Sadece iki öğün yemek yiyen bir kedinin akşamları acıkması ve ağlayarak sahibine gece yarısı atıştırması için gelmesi muhtemeldir, daha sonra verilen daha büyük bir yemek ise bir dayanak görevi görecektir.

2. Can sıkıntısı

Gece yarısı yaramazlığının bir başka yaygın nedeni de basit can sıkıntısıdır. Doğal bir avcı olarak kediler zihinsel ve fiziksel uyarıma ihtiyaç duyarlar. Koski, kedi sahiplerinin oyun seansları yoluyla kedileri için zenginleştirme fırsatları sağlamayı hedeflemeleri gerektiğini söylüyor.

“Doğal davranışları ortaya çıkaran aktiviteler bulmaya çalışın. Kediler bütün gün uyumamalı ve geceleri yapacak bir şeyler aramamalı. Kedinin tırmanması ve keşfetmesi için çok sayıda oyuncağa, yiyecek yapbozlarına ve dikey alanlara erişimi olduğundan emin olun.” diyor.

Oyun sadece kedinin av arama ihtiyacını karşılamakla kalmaz, aynı zamanda daha sonra harcayacak daha az enerjiye sahip olmaları için onları sıkıştırır.

3. Ağrı veya sağlık sorunları

Bazı kedi davranışlarının; ağrı, endişe veya genel sağlık sorunlarını iletmeye yönelik olabileceğini akılda tutmak önemlidir. Caterwauling, kedinin sindirim sorunları, hormonlarda artış, güvensizlik, yönelim bozukluğu ve bilişsel işlev bozukluğu veya diğer sağlık sorunları yaşadığının bir işareti olabilir. Tabii ki, uluma da dikkat çekmek için dramatik bir talep olabilir, ancak genellikle yemek servisi daha ciddi bir endişenin göstergesidir. Bu davranış devam ederse; iştah veya kum kabını kullanımındaki değişiklikler eşlik ediyorsa, veterinerden randevu almayı düşünsen iyi olur.

kedini gece uyuması

Kedini Gece Uyuması İçin Nasıl Eğitirsin?

Koski, kedilerin son derece uyarlanabilir olduğunu, yani programlarını daha insan dostu bir zaman çerçevesine uyarlamaya yönelik organize ve uyumlu girişimlerin güçlü bir başarı olasılığına sahip olduğunu söylüyor. Kalıcılık ve tutarlılık, kedinin geceleri uyumasını sağlamanın anahtar yolu. Koski, birkaç gün boyunca uyumlu bir çabayla, kedi sahiplerinin kedilerinin programını ve davranışını şu şekilde etkili bir şekilde değiştirebileceklerini iddia ediyor. Bu sabırlı eğitim hangi yollardan mı geçiyor? Söyleyelim:

  • Gün boyunca düzenli beslenmeye geçiş
  • Yiyecek bulmacaları ve bilişsel katılım ile zihinsel uyarım sağlama
  • Sık oyun süresini kolaylaştırmak

Koski bu konuyla alakalı başka bir bilgi vererek, “Kediler günde yaklaşık 20 ila 22 saat uyur. Ama vahşi doğada, enerji tüketen avlanmak için de zaman harcıyorlar. Yapabileceğiniz en iyi şey, kedinizi avlanma ve yemek yemeyi içeren düzenli bir programa almaktır.” diyor. 

Kedin İçin Avcılık Oyunları

Koski, “avcılığı”, tüylü veya şıngırdayan bir oyuncak gibi bir şeyi takip etmeyi ve kovalamayı içeren oyun olarak tanımlıyor. Kediler avlarını almayı severler, bu nedenle oyuncağın taşıyabilecekleri kadar küçük olduğundan emin ol. Kedi oyuncağı “yakaladığında”, avlanma sırasını tamamlamak için yiyecek hazırla. Bunu yatmadan bir saat önce denemelisin.

Dışarıdaki bir kedi günde 10 defaya kadar avlanabilir. Bu nedenle bu doğal davranışları sık sık taklit etmek ve kedilerin doğal içgüdülerini ifade etmesine izin vermek önemlidir. Koski, av-yemek-uyku dizisinin olgun kediler için ideal olduğunu söylüyor. Ancak, yavru kedilerin daha çok yiyecek-oyun-uykuya benzeyen yeniden düzenlenmiş bir diziye ihtiyacı olabilir.

Koski, otomatik bir besleyicinin, kediye çok fazla zaman harcamadan günde birden fazla besleme elde etmesine yardımcı olabileceğini de ekliyor.

Kedim Neden Geceleri Uyumuyor?

Koski, “Genellikle, av hayvanları dışarıdayken, daha düşük ışık seviyelerindedir çünkü avcılar tarafından yenilmekten kaçınmak isterler” diyor. “Kediler düşük ışık seviyelerinde gerçekten iyi görebilir ve avantaj sağlayabilir.”

Uyuyan bir kediyi gündüz saatlerinde uyandırmak mantıklı gelebilir, böylece geceleri daha yorgun olurlar. Ancak Koski bunun geri tepebileceğini söylüyor. “Uyuyan bir kediyi uyandırmaya çalışmayın” diye uyarıyor. “Rahatsız edici uyku, güvensizliğe veya endişeye neden olabilir.”

Verdiğimiz bilgiler kedini gece uyuması için nasıl eğiteceğine yardımcı oldu mu? Yaramaz miniği biraz sakinleştirmek ve uyku düzeni kazanmasını sağlamak evdeki her bireye çok iyi gelecek!

Paylaşan heymypet