Kediler Neden Sürtünür? 

Dünyalar güzeli kedilerin en sık yaptığı davranışlardan biri de etrafa sürtünmek. Bizler için inanılmaz sevimli görünse de aslında bu davranışı neden yaptıklarını hiç merak ettin mi? Haydi kediler neden sürtünür sorusunu açıklığa kavuşturalım!

kediler neden sürtünür

 

Kedilerin, insanlara hemen güven duymayan kararsız canlılar olduğu biliniyor. Bazen, karşılıklı olarak sadık bir bağ oluşturmak için kedicik ve evcil hayvan ebeveyni arasında aylarca, yıllarca ilişki kurmayı gerektirebilir.

Bu bağ kurulduktan sonra, kedinin sana ne söylediğini bilmek için yine de kedi beden dilini anlaman gerekecek. Kediler genellikle, sosyal etkileşim için göz kırpma, kuyruk hareketleri ve diğer hayvanlara veya insanlara sürtünme gibi gizli sinyaller kullanarak etkileşime girer.

Kedilerin Sürtünme Nedenleri Nelerdir?

Genellikle kedilerimizin bize neye ihtiyaçları olduğunu söylemek için bizimle konuşmasını isteriz. Kediler kendi yollarıyla iletişim kurarlar; İhtiyaç belirtisi olarak sık sık ovma, kafa atma ve bazen hafifçe ısırma kullanırlar.

Kedin mamasının olduğu dolaba sürtünüyorsa, muhtemelen seni aç olduğu konusunda uyarıyor olabilir. Bazen kediler bir şeylerin yanlış olduğunu belirtmek için agresif bir şekilde bize sürtünürler. Bu bir hastalık olabilir ya da kum kabını temizlemeni ya da suya ihtiyacı olduğu konusunda nazik bir hatırlatma olabilir.

Bu nedenle, bir şeye ne zaman ihtiyaç duyduklarını anlayabilmen için kedinin davranışsal istemlerini izlemek ve öğrenmek önemlidir.

Kediler Neden İnsanlara Sürtünür?

Kedilerin yanaklarında, çenelerinde, başlarının üstünde ve kuyruklarının tabanında koku bezleri vardır. Bu koku bezleri feromon içerir. Kediler yüzlerini veya kuyruklarını insanlara, diğer hayvanlara veya ev eşyalarına sürttüğünde, tanımlayabilecekleri bu feromonu geride bırakırlar. Yani kendi parfümlerini sıkıyorlar diyebiliriz…

Sürtünme davranışı öğrenilen bir davranıştır ve anneden yavru kediye geçer. Kedi topluluğunda sürtünme ve kafa atma genellikle bölgeyi işaretleme, gruba kabul edilme, selamlama ve hayranlığın işaretleridir. Kediler büyük ölçüde koku alma duyularına güvendiğinden, bir şeye sürtünerek bilgi edinmek için de kullanılabilir.

Kedin feromon parfümünü üzerine bırakmak istediğine karar verirse, bu onların kedi dünyasına kabul edilmeye bir adım daha yaklaştığı için bir onur nişanı olarak düşünülmeli. Seni kedi kraliyetine kabul ediyor yani…Haha!

Bununla birlikte, bazen tıbbi sorunlarla ilgili olabileceğinden, sürtünmenin zorlayıcı hale gelmediğinden ve anormal davranışlarla bağlantılı olmadığından emin olmak gerekir.

Kediler Neden Bacaklara Sürtünür?

Bir kedi, kokunun hayati derecede önemli olduğu bir dünyada yaşar. Sosyal grubundaki tüm canlılar ve nesneler; yüzünde, vücudunda ve kuyruğunda bulunan koku bezleri kullanılarak kendine özgü kokusuyla meshedilecektir. Kedin seni selamlamak için bacaklarına sürtündüğünde, başka bir kediyi karşılıklı olarak yüzüne veya vücuduna sürtünerek selamlarken yaptığının aynısını yapıyordur.

Yüzün biraz fazla uzakta olduğundan, kedin kolaylık sağlamak için bacağınızı kullanıyor desek yeridir. Bazı kediler gerçekten çaba sarf etmeye ve arka ayakları üzerinde durmaya çalışarak vücutlarının bir kısmına başlarını mümkün olduğunca yakınlarının yüzüne vurmaya çalışırlar. Uygun bir şekilde ovuşturulduktan sonra, kedin vücudunu tımar etmek ve kokunu kontrol etmek için kendini dışarı çıkaracaktır.

kediler neden sürtünürKediler Neden Başlarını Sürter?

Kesin olan şey, kafa toslaması hafifçe yapıldığında şimdiye kadar karşılaştığın en sevimli duygu olur. Ancak, bu hareketin yoğunluğu aslında kediden kediye değişik performans gösterir. Bu davranışı sergilemesinin birkaç sebebi var. Dilersen senin için sıralayalım; 

1. Koku Bırakma: Kedilerin alınlarındaki koku bezleri, ortak bir duyguyu paylaşmak için bir insana doğru başını atarak gösterilir. Bu nedenle, kedin başını eğmeye başladığında, kasıtlı olarak yüzüne kendi kokusunu bırakıyor.

2. Ortama Alışmak: Kediler evleri dedikleri yerin tanıdık kokmasını ister ve hiçbir şey onun kendi ürettiği parfümden daha tanıdık kokamaz. Kokularını evinin etrafına ve sana yayması, kedinin çevresinde rahat kalmasına yardımcı olur. Kedinin kafa atarak sana bulaştırdığı kokusu, yalnızca seninle aşinalık bağı güçlendirmenin sevimli bir yolu. 

3. Dikkat Çekmek: Kediler ebeveynlerini özlediklerinde onlarla aralarındaki bağları güçlendirmek için kafa atma davranışı sergiler. Düşünürsen marketten eve döndüğün ilk an sana sürtünüp kucağına atlayarak kafa atan gözünün önüne mutlaka gelir.

Kediler Neden Toprağa Sürtünür?

Bazen kediler, dışarı çıktıklarında diğer kedilere çiftleşmeyle ilgilendiklerini bildirmek için sırtlarında dönüp yerde dönerler. Dişi kediler, bölgedeki erkek kedilere feromonlarını göndermek için bu davranışı sergilerler. Kim bu ‘kimyasal mesajlara’ hayır diyebilir ki? Haha!

Dışarıya çıkan, evcil olmayan bir dişi kediniz varsa, bu kimyasal mesajları mahallenizdeki erkek kedilere her kızgınlıkta gönderir. İnsanlar kedi feromonlarının kokusunu alamazken, erkek kediler elbette kokularını alır ve çok uzaklardan koşup gelir. Unutmadan söyleyelim; yavru kedi istemiyorsanız dişi kedinizi bir an önce kısırlaştırmalısınız!

Paylaşan heymypet