Tavşanlarda Hamilelik İle İlgili Her Şey!

Tavşanlarda hamilelik durumunda neler yapmalı? Kemirgen dostlarımızı daha iyi anlayarak bu süreci en iyi şekilde geçirmeleri bizim elimizde.

tavşanlarda hamilelik

3.5 aylıktan büyük, dişi bir tavşanın var mı? Eğer yanıtın evet ise ve dostunu kısırlaştırmadıysan tavşanlarda hamilelik ile ilgili bilgi toplama vakti geldi demek. Hele ki dostumuz kafesi erkek bir tavşanla da paylaşıyorsa…

Kemirgen dostumuzun hamile kaldığını anlamanın yolu gayet basit aslında. Her memeli gibi onların da karnı şişecek çünkü. Buna ek olarak iştahları artacak ve bir müddet biraz keyifsiz olacaklar. Dostumuz çiftleştikten yaklaşık 10-12 gün sonra karnında yumrular belirmeye başlayacak. O yumrular da 2-3 hafta içerisinde büyüyüp doğmaya hazır bebek tavşancıklar haline gelecek. Gördüğün gibi bizdeki mantığın tıpa tıp aynısı. Yalnızca süreç çok daha hızlı ilerliyor. Şöyle ki bir tavşan 33 gündür doğurmuyorsa ortada bir sorun var diyoruz. Böyle bir durumla karşılaşırsan hızlıca veteriner hekimine danışmalısın.

Peki süreç nasıl ilerliyor? Tavşanlar doğuma bir hafta kala bir tür kulukçaya yatarlar. Köşe bir yeri eşeleyip kendilerine uygun bir hale getirirler. Sonra da ağızlarında samanları taşıyarak kuluçkalarını hazırlarlar. Bazen de kendi tüylerini çekiştirip bu kuluçkaya koyarlar. Böylesi bir durumla karşılaşırsan panikleme, olup biten şey gayet doğal. Tüyler de eklendikten sonra geriye kalan tek şey birkaç gün beklemek. Sonra bir sabah uyandığında karşında bir sürü tavşan yavrusu! Tavşanlar doğumlarını genellikle gece geç saatlerde yaparlar, o yüzden bu güzel anları kaçırabilirsin.

Kemirgen dostlarımız doğumdan sonra doğal olarak daha fazla yiyecek tüketir. Sonuçta hem beslenecek, hem de besleyecek. Ufaklıkları da hesaba katarak tavşanına güzel bir diyet hazırla. Bol bol taze sebzeler ve temiz samandan bahsediyoruz.

Bu arada ufaklıklara gelecek olursak, onlar insan bakımına pek ihtiyaç duymaz. Anneleri onların çaresine bakar. 4-5 haftalık olana kadar yavrularını emzirir çünkü. Yalnız yavrular iyice büyümeden onlara pek dokunmamaya çalış. Hassas bir dönemde olduklarından dolayı kendi hallerine bırakılmaları daha faydalı.

Tavşanlarda hamilelik ve sonrasında yapabileceğin şeyleri bildiğimiz kadarıyla aktardık. Umarız ki kafandaki soru işaretlerini giderebilmişizdir. Tavşan dostumuza ve hamileyse yavrularına kucak dolusu sevgiler!

Paylaşan heymypet