Olmazsa Olmaz Tavşan Kafesi Aksesuarları

Bir tavşanla birlikte yaşamak gerçekten çok keyifli olabilir. Ancak bu konuda tecrüben yoksa hazırlık aşamasında biraz zorlanabilirsin. Biz de tam olarak bunun için varız! Aşağıda bir tavşan sahiplenmeden önceki en önemli adım olan tavşan kafesi hazırlığı ile ilgili merak ettiğin her şeyi bulabilirsin.

Tavşan kafesi aksesuarları nelerdir?

TAVŞAN KAFESİ AKSESUARLARI

Tavşan kafesi için en önemli aksesuarların başında su kabı geliyor çünkü tavşanlar çok su içen canlılar. Bu nedenle büyük ve dayanıklı bir su şişesi almanda fayda var. Alacağın şişe, en az yarım litre hacminde hatta daha fazla su alabiliyor olmalı. Büyük bir şişe alırsan hem için o kadar rahat olur hem de sık sık su tazelemek zorunda kalmazsın.

Su kadar önemli bir diğer nokta da mama tabii… Tavşanlar kuru mama ve samanla besleniyorlar. Mama kabının sağlam, kolayca devrilmeyecek şekilde tasarlanmış olması önemli. Aksi takdirde kap devrildiğinde mama kafesin zeminindeki deliklerden aşağı düşer ve tavşanın aç kalabilir.

TAVŞAN KAFESİ TEMİZ KALSIN İSTERSEN…

Tavşan kafesi için saman koyacağın ayrı bir mama kabı almak da iyi fikir. Böylece samanlar kafesin zeminine dökülmez. Saman kabı bu açıdan hem daha ekonomik hem de temizliği kolay bir seçenek. Tavşanın için samana alternatif atıştırmalıkları da bu içeriğimizde tek tek anlattık.

Tavşan kafesi olmazsa olmazlarını tanıyalım.

Mamayı seçerken tavşanın doğadaki beslenme biçimini model alan, yani özel olarak tavşanlar için üretilmiş ürünleri tercih etmelisin. Mamanın lif oranı da yüksek olmalı.

Tavşanın lif ihtiyacının bir kısmını da samandan karşılayabiliyor. Saman ayrıca tavşanın sürekli büyüyen dişlerini törpüleyip rahatsızlık yaşamasına engel oluyor. Eğer tavşanına yeterince saman vermezsen kafesteki diğer eşyalarını kemirmeye başlıyor.

TAVŞAN KAFESİ İÇİN DOĞUM YATAĞI ŞART MI?

Tavşanına ayrıca kafesin içinde saklanabileceği dört tarafı bir alan sağlamalısın. Çünkü tavşanlar zaman zaman yalnız kalmak istiyorlar. Tavşanına yalnız kalma özgürlüğü sunmazsan agresifleşebiliyor, hatta ısırabiliyor.

Tavşan kafesi içinde doğum yatağı olmalı mı?

Tavşan dişiyse ve üremesini istiyorsan bir de doğum yatağına ihtiyacın olacak. Bu yatak tavşanının gebeliğinin rahat geçmesini ve bebeklerini rahatça doğurup büyütmesini sağlıyor.

Doğada yaşayan bir tavşan doğurmak üzere olduğunda karnındaki tüyleri koparıp kendine bir yatak yapmaya çalışır. Tel zeminli bir kafeste yaşayan tavşanlar ise bunu yapamıyor. Bu nedenle yavrularını güvenle doğurabileceği sıcak bir yatağa ihtiyaç duyuyor. Sahiplendiğin tavşanın bu ihtiyacını insanı olarak sen karşılamalısın.

Paylaşan heymypet