Tavşanların En Tehlikeli Düşmanı: Tüy Yumakları

Tavşanlar, tıpkı kediler gibi, sürekli olarak kendilerini temizliyor ve bu esnada ister istemez bol miktarda tüy yutuyorlar. Yutulan tüyler trikobezoar yani tüy yumakları oluşumuna neden olabiliyor. Bu tüy yumakları tavşanın mide ve bağırsak sistemine içine yerleşerek bir tıkanıklığa yol açabiliyor. Tavşanlar kediler gibi kusmadığından, bu tüyler genellikle sıkışıyor ve bağırsak tıkanıklıkları (ileus) ile sonuçlanıyor.

Tavşanlarda tüy yumakları

TAVŞANLARDA TÜY YUMAKLARI

Tavşanlarda tüy yumağı ciddi sonuçlar yaratabilecek bir sorun ve bu sorunu önlemek tedavi etmekten kesinlikle daha kolay. Tavşanlar kendilerini temizlerken, midelerinde birikebilecek çok fazla tüy yutuyorlar ve daha önce belirttiğimiz gibi, kedilerin aksine kusma becerisine sahip değiller. Bu nedenle tüylerin mideden bağırsaklara güvenli bir şekilde hareket etmesini sağlamak gerekiyor. 

Öte yandan eğer tavşan uygun bir şekilde beslenmezse, sindirilmemiş yiyecekler de benzer bir tıkanma oluşturabiliyor. Her iki durumda da tavşanın yiyecekleri sindirme yetisi etkileniyor. Bu da ciddi hastalıklara hatta ölüme sebep olabiliyor. Bu ciddi senaryonun gerçekleşmesini önlemek için yapabileceklerine dair bazı ipuçlarını senin için sıraladık. Tavşanlar nasıl beslenmeli içeriğimize de buradan ulaşabilirsin

— Yüksek lif ve düşük karbonhidrat diyeti uygula. Çok miktarda taze ot ve sebze içeren lif bakımından zengin bir diyet, gastrointestinal sistemin normal hareketliliğini uyarıyor, yiyecekleri ve yanlışlıkla yutulan tüyleri midede harekete geçiriyor. Tavşanına lif kaynağı olarak 

— Ona egzersiz yaptırarak kuvvetlenmesini sağla. Hareket etmek de tıpkı lifli beslenmek gibi gastrointestinal hareketliliğe ve sindirime yardımcı oluyor. Hareketi teşvik etmek için tavşanının her gün birkaç saat boyunca oyuncaklarıyla birlikte kafesinin dışında zaman geçirmesini öneririz. 

— Tavşanını sık sık tara. Düzenli tarama, özellikle ağır bir dökülme döneminde, tavşanının yutabileceği tüy miktarını azaltmaya yardımcı olur.

tavşanlarda tüy yumakları

— Ona stressiz bir ortam sağla. Kalabalık, kirlilik, gürültü, köpekler ve kediler gibi olası yırtıcıların bulunması tavşanlar için birer stres faktörü. Stresli ortamlarda tutulan tavşanlar ise tüy yumağı sorunlarına daha yatkın oluyor.

— Su tüketimini kontrol et. Tavşanına suyu kasede vererek su tüketimini artırmasını sağlayabilirsin. Düzenli su tüketen bir tavşanın gastrointestinal sorunlar yaşama olasılığı daha düşük.

Midede veya bağırsakta sıkışan tüy yumağı ve diğer maddeler etkilenen tavşanlar genellikle iştah, aktivite seviyesi ve dışkı çıkışında bir azalma gösteriyor (daha küçük ve daha az kaka). Unutma, tavşanın kusamaz veya sana iyi hissetmediğini söyleyemez. Eğer bu semptomlardan herhangi birini gösteriyorsa acilen veteriner hekime danışmanı öneririz. Ayrıca, tavşanın yemeyi bırakması durumunda, diğer birçok sindirim probleminin ortaya çıkabileceğini ve sağlığının çok hızlı bir şekilde kötüleşebileceğini unutma. 

Tavşanlarda tüy yumakları

Tavşanlarda tüy yumağı oluşumu teşhis edilirse, sorunu tedavi etmek için birkaç farklı tedavi yöntemi denenebilir, ancak işler ameliyat gereksinime kadar ilerlerse iyileşme şansı maalesef azdır. Bu yüzden, uygun yüksek lifli beslenmenin sağlanması ve egzersiz tavşanın için büyük önem taşıyor! 

TAVŞANINDA TÜY YUMAKLARI OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORSAN…

Uzmanlar tavşanın yuttuğu tüyleri parçalamaya yardımcı olmak için belirli yiyecekler tavsiye ediyor. Ananastaki enzimler midedeki tüylerin parçalanmasına yardımcı oluyor. 5 kiloluk bir tavşana haftada en az 3 kere, bir yemek kaşığı taze ananas verilmesi öneriliyor. 

Paylaşan heymypet