Şebeke Suyu Ve Akvaryumda Kullanımı, Suyu Klordan Arıtma Yöntemleri

Akvaryumun için şebeke suyu kullanıyorsan, bilmelisin ki şebeke suyu klor ya da kloramin adı verilen kimyasallarla temizlenir. Fakat bu kimyasallar balıkların için zehirlidir ve şebeke sularını akvaryumuna koymadan önce arıtmalısın. Nasıl arıtacağını bilmek istiyorsan, bu yazımız senin için.

ŞEBEKE SUYU ARTIMA

KİMYASAL SU ARITICILARI

Şebeke suyu ve benzer sulardan klor veya kloraminden temizlemek özel olarak formüle edilmiş bir kimyasal su arıtıcısı kullanabilirsin. Eğer bu yolu seçeceksen her şeyden önce yapman gereken şey kullandığın kimyasal su arıtıcısının özellikle kloramin üzerinde etkili olup olmadığını öğrenmek. Kloramine karşı etkili olan arıtıcıların genellikle sudaki ağır metaller gibi diğer zehirli maddelere karşı işe yaradığını da belirtmeden geçmeyelim. Bu arada klorun balıkların üzerindeki zararlarını da buradan öğrenebilirsin.

Kimyasal su arıtıcılarını doğru şekilde kullanabilmek için talimatları dikkatlice uygulamalısın. Her kimyasal su arıtıcısı farklı oranlarda formüle ediliyor, bazıları diğerlerine göre daha yoğun olabiliyor. Bu nedenle önerilen oranlara dikkat etmelisin. Çoğu kimyasal su arıtıcısı doz aşımında sorun yaratmasa da akvaryumunu ve filtreni kirletebiliyor. Bu nedenle önerilen dozu aşmamanı tavsiye ediyoruz.

Yeni bir akvaryum kurarken bir kimyasal su arıtıcısını kesinlikle ihmal etmemelisin. Öte yandan önceden kurulmuş bir akvaryuma yeni su eklerken de bu arıtıcıları kullanmanda fayda var. Bizim önerimiz mevcut akvaryuma su eklerken, su arıtıcı kimyasalı ve yeni suyu ayrı bir kapta karıştırıp karışımı akvaryumuna dökmen. Böylece suyun klordan tamamen arındığından emin olabilirsin.

şebeke suyu

C VİTAMİNİ

Klor ve kloramini şebeke suyu içinden doğal yollarla temizlemek istiyorsan C vitamini kullanabilirsin. C vitamini (askorbik asit) suyu hem klordan hem de kloraminden uzaklaştırmana yardımcı olur.

Bazı akvaryumcular C vitaminin bir asit olduğunu ve akvaryumdaki pH seviyesini değiştirebileceğini söyleyebilir. Ancak bu değişim fazla uzun sürmüyor hatta C vitaminini uygun miktarda kullandığında ortaya çıkan değişimin seviyesi ihmal edilebilir düzeyde oluyor. 1 litre su için 10 miligram C vitamininin yeterli olacağını söyleyebiliriz.

KLORU BUHARLAŞTIRMAK

Eğer şebeke suyu içine sadece klor katıldığından eminsen buharlaştırma tekniğini de kullanabilirsin, ancak bu yöntemin kloramin için etkili olmadığını unutma. Kloru buharlaştırmak için tek yapman gereken suyu ağzı açık ve geniş bir kapta 24 saat bekletmek. Suyun üstündeki küçük kabarcıklar yok olduğunda su da klordan arınmış demektir. Bu yöntem her ne kadar işe yarasa da yeterince güvenli olmadığı için pek tavsiye etmiyoruz. Gözün arkada kalmasın istiyorsan suyu temizlemek için diğer yöntemleri kullanmalısın.

Paylaşan heymypet