Ginepigimi Nasıl Beslemeliyim?

Ginepigini çok seviyor olman onu yemek masanda her ne varsa onunla besleyebileceğin anlamına gelmez. Ginepiglerin insanların tükettikleri bazı yiyecekleri yemelerinin bir zararı olmasa da ginepigini beslerken dikkatli olmalı, yemek masasında her bulduğun yiyeceği onunla paylaşmamalısın.

Ginepigini

GİNEPİG BESLENME REHBERİ

Ginepigler ne yer?

Ginepigini neyle beslemelisin? Ginepigler otçuldur. Bu da demek oluyor ki süt, yumurta, et ya da böcek yemezler. Taze saman, meyve ve taze yapraklı sebzeler ise ginepiglerin beslenme rutininin olmazsa olmazlarıdır.

Ginepigin için yemek seçerken aklında bulundurman gereken iki önemli şey var:

Birincisi C vitamini… Ginepigler kendi kendilerine C vitamini üretemezler ve bu da onları iskorbit hastalığına açık hale getirir. Ginepigini C vitamini yüksek besinlerle  besleyerek sağlığını koruyabilirsin.

Diğer konu ise dişler… Ginepiglerin dişleri sürekli uzar. Bu nedenle ginepigine çiğneyebileceği lifli besinler vermelisin. İşte tam da bu yüzden saman çok önemlidir. Sert besinler tek başlarına samanın yerini tutamazlar.

Bununla birlikte, ginepiginin beslenme rutinini çok hızlı değiştirmemende fayda var. Eğer ginepiginin beslenme rutinini değiştirmek istersen, bu geçiş sürecini yavaş yavaş gerçekleştirmen gerek.

Bazen, ginepiginin kendi kakasını yediğini görebilirsin, endişelenme! Ginepigler iki farklı türde dışkı üretir. Bunlardan biri yumuşak ve besleyicidir. Ginepigler bu dışkıyı içindeki besin öğelerinden faydalanmak için yerler, tıpkı tavşanlar gibi…

Diğer dışkı ise daha serttir ve besinler ikinci kez sindirildikten sonra ortaya çıkar. Bu dışkı, ginepiginin kafesini temizlerken toplamak zorunda kaldığın o kaka parçalarıdır.

Ginepigini ne zaman beslemelisin?

Pek çok otçul gibi ginepigler de otlayıcıdır, bütün gün saman ve sebze atıştırırlar. Bu da ginepiginin kafesinde her daim taze saman bulundurman gerektiği anlamına geliyor.

Ginepiginin yemini ve suyunu her gün değiştirmen, yem ve su kabını temizleyip taze yem ve su ile doldurman en iyisi olacaktır. 

Ginepigini hazır yemlerle beslemek

Pek çok kimse ginepigini piyasada satılan hazır yemlerle ve samanla beslemeyi tercih ediyor. Eğer senin de tercihin bu yöndeyse, aldığın yemin ginepiglere özel hazırlanmış olmasına dikkat etmelisin.

Çayırotu karışımı, meyvelik ve yulaf saman için en iyisi.  Bazı yonca samanları da tercih edilebilir ancak yonca samanları ginepiginin beslenme rutini için gereğinden fazla kalsiyum içerdiğinden sürekli kullanılmamalı. Ginepiginin samanını temiz ve kuru bir yerde saklayarak küf oluşumuna engel olabilirsin.

Ginepiginin samanını, içine az miktarda kaliteli yemler katarak destekleyebilirsin. Karışık yemlerdense tek çeşit yemler tercih etmeni öneririz. Bu sayede ginepiginin yem kabının içinden lezzetli yemleri ayıklayıp sağlıklıları görmezden gelmesini engelleyebilirsin.

Ginepigini taze yiyeceklerle beslemek

Taze meyve ve sebzeler ginepigin için hem harika besinler hem de harika ödüller. Taze meyve ve sebzeleri aynı zamanda ginepiginle arandaki bağı kuvvetlendirmek ve ginepigini eğitmek için bir araç olarak da kullanabilirsin.

Ginepigine verebileceğin taze yiyecekler:

 • Muz
 • Yaban mersini
 • Kavun
 • Yeşil biber
 • Maydanoz
 • Yeşil ve kırmızı yaprak marul
 • Çilek
 • Domates
 • Karpuz

Ginepigine meyveden çok sebze vermen daha doğru olur. Ginepigin meyve yemeyi çok seviyor olabilir ama meyveler ginepigler için şeker anlamına gelir. Küflenme ve çürümeyi önlemek için, ginepiginin yemediği taze yiyecekleri kafesin içinden almayı ihmal etme. 

Elbette her meyve ve sebze de ginepigin için uygun değil. Ginepiginin sağlığı için onu bu meyve ve sebzelerden uzak tut:

 • Avokado
 • Frenk soğanı
 • Hindistan cevizi 
 • Sarımsak
 • Üzüm
 • Soğan 
 • Kuru üzüm

Bu arada aklında olsun: Bu yiyecekler sadece ginepigler için değil; papağan, kedi, köpek gibi pek çok küçük dostumuz için zararlı.

İçinde ginepigin için zararlı olabilecek malzemeler olmasa dahi kendi abur cuburlarından ginepigini uzak tutmalısın. Ginepigler soğan ve sarımsak tüketemediğinden, evde pişen çoğu ev yemeği de ginepigin için uygun değildir. En doğrusu ginepigini taze saman ve kaliteli yemlerle besleyip taze meyve ve sebzelerle beslenme rutinine takviyeler yapmaktır.

Paylaşan heymypet