Köpeklerde Beden Dili: Yavru Köpeğin Seninle Konuşuyor!

Yavru köpekler, birbirleriyle ve insanlarıyla iletişim kurmak için vücut dillerini kullanıyorlar. Peki hangi hareketle aslında ne anlatmak istiyorlar? Yavru köpeklerin vücut dillerini masaya yatırıyoruz…

YAVRULARIN BEDEN DİLİ

Yavru köpekler bebekken öğrendikleri beden dilini büyüdüklerinde de kullanmaya devam ediyorlar. Köpeklerde beden dili araştırmaları bize bunu öğretiyor. Örneğin köpeğinin banyo zamanı geldiğinde ortadan kaybolmasının nedeni geleceği görebilmesi değil, senin davranışlarını okuyabilmesi. Köpeğine banyo yaptırmadan önce her zaman çoraplarını çıkarıyor ve kollarını sıvıyorsan, seni çorapsız ve kolları sıvanmış halde gördüğünde küçük dostunun aklına doğrudan banyo saati geliyor. 

Aynı şekilde o da sana söylemek istediklerini burnundan kuyruğuna tüm uzuvlarını kullanarak ifade etmeye çalışıyor. Kuyruğunun konumu ve hareketi, yüz ifadesi, hatta köpeğinin postürü bile sana bir şeyler anlatıyor olabilir. İşte bu mesajları deşifre edebilmek için bilmen gerekenler…

GÖZLER KALBİN AYNASIDIR

Yavru köpeğin söylemek istediklerini gözleriyle iletir. Sarkık göz kapakları zevk aldığını gösterir. Örneğin sen kulaklarını ovarken yavru köpeğin zevkten sana yan yan bakış atacaktır! 

Ya da gözlerini kırpmadan yüzüne dik dik bakması adeta bir meydan okumadır ve üzerinde hakimiyet kurmak istediğini gösterirken, gözlerini senden kaçırması ise boyun eğdiğinin göstergesidir. 

Köpeğinin gözbebekleri aniden genişlediklerinde saldırgan moda geçtiğine işaret eder. Gözbebekleri büyüyen bir köpekle bakışmaktan kaçınmanı öneririz. Köpeklerde beden dili işte tam da bu yüzden çok önemli!

köpeklerde beden dili

AĞZI KULAKLARINDA MI?

Yavru bir köpek, iletişim kurmak için dudaklarını, dişlerini ve hatta dilini de kullanır. Genellikle, dudaklar dikey olarak kaldırıldığında, saldırganlaşabileceğini korktuğunu gösterir. Ya da sana boyun eğmeye karar verdiyse dişlerini göstererek sırıtır gibi ağzını iki yana açacaktır. D

Titreyen bir dil, yüzüne veya ellerine hedeflendiğinde de bir yatıştırma hareketi olan yalama niyetine işaret eder. Rahat, mutlu bir yavru, ağzı yarı açıkken veya dili tamamen dışarı çıkararak sana mutluluğunu göstermek istiyor olabilir. 

KULAKLAR ÇOK ŞEY ANLATIYOR

Kulaklar köpeğinin ruh halinin barometresidir. Köpeğin kulaklarının şekli sayesinde kulak dilini kolaylıkla anlayabilirsin. Kulaklar dikse muhtemelen agresiftir. Bazen de ne kadar korku dolu veya itaatkâr olduğuna bağlı olarak kulaklarını başına doğru yatırabilir.

köpeklerde beden dili

KUYRUĞA DİKKAT!

Çoğu durumda, sallanan bir kuyruk, köpeğin dost olduğunu bildiren, mesafe azaltıcı bir sinyal olarak algılanmalıdır. Bununla birlikte, kuyruğun söylediği büyük ölçüde vücudun geri kalanının ne yaptığına bağlıdır.

KÖPEKLERDE BEDEN DİLİ: VÜCUT POZİSYONUNU TAKİP ET

Vücut pozisyonunu takip etmek, bizlere köpeklerde beden dilini anlamak açısından biraz daha geniş bir pencere sunar. Nitekim yavru köpeğinin vücudu, o an nasıl hissettiğini netçe gösterir. Köpekler, baskınlık işareti olarak insanlara veya diğer hayvanlara çarpma, itme veya yaslanma eğilimi gösterir. 

Dik duruş, etkilemek istedikleri başka bir köpeğin varlığında neredeyse sessizce duran dominant köpeklere özgü bir güven işaretidir. Saldırgan köpek, istediği kişiye doğru eğilirken korkulu köpek geriye doğru eğilir.

Köpekler sosyal konumlarını göstermek için egemen olan bireyin üzerinde durur. Daha baskın olan köpek başını, çenesini ve / veya pençelerini daha alt köpeğin boynuna veya vücuduna yaslar. Yerine yeni köpek yavrusu gelen yaşlı köpekler, hakimiyetini belli etmek için diğer yavruların ağzını veya boynunu ısırabilir.

Bir köpek boyun eğdiğini gösterdiğinde bunun tersi geçerlidir. Kendini güvensiz hisseden veya başkalarını sorumlu olarak tanıyan köpek yavruları küçük görünmeye çalışır. Köpekler kulaklarını düzleştirerek, kuyruklarını sıkıştırarak, olabildiğince alçakta çömelerek ve belki de bir pati sunarak boyun eğerler. Pati uzatmak, karnı açığa çıkarmak yuvarlanma başlangıcı olan bir yatıştırıcı jesttir. Karnı açığa çıkarmak, belki de bu pozisyonda idrar yapmak veya saldırgandan önce çömelmek, köpeğin nihai erteleme işaretidir.

köpeklerde beden dili

TÜYLERİ SANA BİR ŞEY SÖYLEMEK İSTİYOR OLABİLİR

Piloereksiyon – sırt boyunca dik duran tüyleri – köpeğin daha büyük ve daha etkileyici görünmesini sağlar. Bilinçli bir şey değildir ve sadece köpek harekete geçtiğinde gerçekleşir. Kabartılmış boyun tüyleri ciddi bir anlama gelebilir ya da sadece bir blöf olabilir. Hem korkulu hem de saldırgan köpekler bu tüylerini kabartır.

Köpeğinin ne söylemek istediğini uygun bağlamda yerleştirmek için tüm bu sinyaller birlikte okunmalıdır. Çoğu zaman, karışık sinyaller gönderilebilir, köpeğin hırıltılı ön yarısı saldırganlık gösterirken, arka yarısı itaatkâr sallanır. Genel olarak, her türlü korkulu veya agresif işaret bir ısırmaya neden olabilir, ciddiye almakta fayda var. 

Köpeklerde beden dili gördüğün gibi engin bir konu. Biz de dilimiz döndüğünce anlatmaya çalıştık. Vücut dilinden sonra havlamanın anlamlarını öğrenmeye ne dersin? Yanıtın olumlu ise, bu yazımıza bakmanı öneririz!

Paylaşan heymypet