Tavşanlar Ne Yer? Tavşanların Yemesi Uygun Şeyler

Tavşanların dişlerini törpülemek için sürekli bir şeyler kemirmek zorunda olduklarını mutlaka biliyorsundur. Peki evdeki kablolar ya da uzaktan kumandaya saldırmasını önlemek için tavşanına güvenle verebileceğin neler var? İşte cevabı…

tavşanlar kağıt yer mi

TAVŞANLARIN YEDİĞİ ŞEYLER

Tavşanlar kemirmeyi sevdikleri için kağıt ya da karton yer mi, ne yer? Bu soruya verilebilecek ilk cevap her zaman saman ancak sürekli saman çiğnemek tavşanına sıkıcı gelebilir. Bu durumda bazı alternatifler yaratmanı tavsiye ediyoruz.

Örneğin tavşanını çimle tanıştırabilirsin. Birçok çim türü tavşanların kemirmesi ve yutması bakımından zararsız. Ancak çok fazla çim tüketimi tavşanının midesinin bozulmasına ve ishal olmasına sebep olabiliyor.

Tavşanına çim verirken dikkat etmen gereken bir diğer nokta da çimlerin üzerinde kimyasal ilaçlar ya da gübreler olmaması. Bunlar tahmin edebileceğin üzere tavşanını zehirleyebilecek maddeler.

Dahası bahçende zararlı otlar olmadığından veya tavşanını bu otlardan uzak tuttuğundan da emin olmalısın çünkü bazı otlar tavşanının için zehirli olabiliyor.

Son olarak tavşanını çeşitli hastalıklar ve enfeksiyonlardan korumak için de köpeklerin ve diğer hayvanların çiş yaptığı alanlardan uzak tutmalısın.

Tavşan boş tuvalet kağıdı rulosu kemirebilir.

KARTON VE KAĞIT

Tavşanının kemirebileceği bir diğer malzeme de karton. Ancak tavşana sürekli karton vermemekte de fayda var. Üstelik tavşanına vereceğin kartonun üzerinde herhangi bir zehirli mürekkep ve yabancı madde olmamasına dikkat etmelisin.

Tuvalet kağıdı rulosu gibi hafif kartonlar ve üzerinde zehirli mürekkep, yağ, kir gibi zararlı maddeler olmayan koliler tavşanların kemirmesi için gayet uygun.

Aynı şey kağıtlar için de geçerli. Tavşanına kemirmesi için kağıt da verebilirsin. Ancak bu kağıtların üzerinde parlak kaplamalar ve zehirli mürekkep olmamasına dikkat et. Gazete kağıdının üzerindeki mürekkebin bazının ne olduğunu bilmiyorsan tavşanına vermekten kaçın.

Beyaz dosya kağıdının da sindirimi zor olduğundan en iyisi temiz saman kağıt ya da kese kağıdı. Hatta kese kağıdının içine biraz da saman doldurursan tavşanını çok mutlu edebilirsin.

Çam iğnesini tavşandan kesinlikle uzak tut

BUNLARDAN UZAK DUR

Tavşanlar söz konusu olduğunda çam iğneleri “Versem nasıl olur?” diye kafa karıştıran maddelerden. Birkaç çam iğnesinden bir şey olmaz ancak yüksek miktarda çam iğnesi tavşanının midesini bozabiliyor. Çünkü çam iğnelerindeki yağ tavşanların bağırsaklarını bozuyor hatta çişinin turuncu olmasına neden oluyor.

Tavşanın kemirmesi uygun olmayan bir diğer ürün de meşe palamudu. Çünkü meşe palamutları yüksek miktarda zehirli tanin içeriyor ve tüketen hayvanlarda ölüme varabilen mide sorunlarına yol açıyor.

Aslına bakılırsa aynı şey tüm ağaç yemişleri için geçerli. Fındık, ceviz gibi yemişler tavşanın için olması gerekenin çok üzerinde nişasta ve protein içerdiğinden tüketilmesi çok zararlı. Bu nedenle bu tür kabuklu yemişleri tavşanından uzak tutmalısın. Bir tavşan kafesinde mutlaka olması gerekenleri de buradan öğrenebilirsin.

Paylaşan heymypet