Sözünü Dinlemeyen, Köpek Eğitimi Konusunda Zorluk Çıkartan 20 Özgür Ruhlu Köpek

“Otur!”, “Pati ver!”, “Yat!” Hangimiz söz dinleyen, eğitimi kolay bir köpek görünce sevimliliğine karşı koyabiliriz ki? Peki ya söz dinlemeyi ısrarla reddedip boşuna çabaladığını hissettiren köpekler? Onlar hakkında hiç düşündün mü? Eğer cevabın evet ise, bu yazı tam sana göre! Aşağıda verdiğin komutlar umurunda bile olmayacak köpek eğitimi zor 20 köpek cinsini listeledik. Elbette sırf komutları umursamıyor diye bu cinslerin akıllı ya da kurnaz olmadığını söyleyemeyiz. İtaat konusunda başarısız olsalar da şüphesiz her birinin kendilerine has yetenekleri var!

EĞİTMESİ ZOR KÖPEKLER

köpek eğitimi

AFGAN TAZISI

Afgan tazıları, ilgisiz ve zeka geriliği varmış gibi bir görünen mesafeli hayvanlar. Ayrıca güçlü bir bağımsızlık duygusuna sahip olduğundan itaat eğitiminin zor bir iş olduğu söylenebilir. Afgan tazıları, esasen kurak bölgelerde bulunan küçük av hayvanlarını saklandıkları yerden çıkarmak ve avlamak üzere yetiştiriliyor. Bu avlanma güdüsü içlerinde öyle yerleşmiş ki bir anda hızlı bir kovalamaca içine girebiliyor ve bu esnada insanlarından gelecek herhangi bir komuta aldırmayabiliyorlar. Bu sebeple köpek eğitimi Afgan tazısı için zorlayıcıdır.

köpek eğitimi

BASENJI

Enerjik Basenji’ler için ele avuca sığmayan yakıştırması yapmak yanlış sayılmaz. Kedivari denebilecek kadar özgür bir ruha sahip olduklarından onlarla bağ kurmak epey zor. Eğitilemez oldukları söylenemez ancak dikkat süreleri kısa olduğundan eğitim sürelerini 10-15 dakika ile sınırlı tutmanda fayda var. Peki köpek eğitimi söz konusu olduğunda en sık yapılan 10 hatayı biliyor musun?

BULLDOG

Bulldog’lar arkadaş canlısı ve dışa dönük köpekler fakat sabit fikirli yapıları nedeniyle olduklarından daha aptal sanılıyorlar. Güçlü çeneleriyle bir şeyleri parçalamayı ve başlarını belaya sokmayı çok seviyorlar. Ayrıca henüz yavruyken uygun şekilde sosyalleştirilmedikleri takdirde aşırı korumacı ve hatta saldırgan tavırlar sergileyebiliyorlar.

ÇOV-ÇOV

Çov-çov’lar iradeli ve inatçı bir yapıya sahip olduklarından kontrol edilmeleri çoğu zaman güç olabiliyor. Yeni komutlar öğrenebilmek için sürekli tekrara ihtiyaç duyuyorlar. Bu sebeple köpek eğitimi uzun sürebilir. Ayrıca sert eğitim yöntemlerine cevap vermedikleri için bir çov-çov sahibine bolca sabır gerektiğini söyleyebiliriz.

BORZOİ

Borzoi, sosyalleşmesi şart olan ve bunun için bolca eğitime ihtiyaç duyan bir cins. İnatları yüzünden verilen komutları dinlemese de etrafa karşı çoğunlukla uysal ve iyi huylu bir tavır takınıyorlar. Küçük hayvanlarla karşılaştıklarında içlerindeki avlanma güdüsü nedeniyle bir anda sahiplerinin ellerinden kaçabiliyorlar. Bu nedenle, Borzoi’ler ile dolaşırken dikkatli olmalı ve mutlaka tasma kullanmalısın.

köpek eğitimi

BLOODHOUND

Bloodhound, koku konusunda dünyanın en iyisi kabul edilen uyanık bir cins. Yavruyken güçlü koku alma duyularına yönelik teknikler kullanılarak eğitilmeleri nispeten daha kolay. Yaşlandıkça daha inatçı hale gelebiliyorlar. Bu nedenle onlarla henüz yavruyken güçlü bir bağ kurmak çok önemli. Bloodhound’lar, ‘itici’ gördükleri kimselerden komut almayı reddettiklerinden sağlam görünümlü bir sahipleri olması şart.

PEKİNEZ

Özgürlüğe düşkünlük, Pekinezlere atalarından miras kalmış. Komut almaktan hoşlanmasalar da sahiplerini seviyorlar ve onları koruyup kollama ihtiyacı duyuyorlar. Pekinezler, en ufak sesi bile algılayıp hemen havlamaya başladıklarından iyi birer bekçi köpeği olabiliyorlar. Biraz sinirli bir yapıya sahip oldukları için onları kontrol etmekte güçlük çekebilirsin.

köpek eğitimi

BEAGLE

Beagle’lar, tilki avında öncülük etmek üzere yetiştirilmiş güçlü ve istekli av köpekleri. Onları eğitmek biraz zor; ama uygun yöntemler kullanıldığında yeni komutlar öğrenmeleri kolaylaşıyor. Güçlü bir av güdüsüne sahip olduklarından özellikle eğitimsiz Beagle’lara etrafta küçük hayvanlar varken dikkat etmek gerekiyor.

BASSET HOUND (BASE)

Basset Hound’lar üstün koku avcıları olarak yetiştirilmişler. Ancak komutlara uyma konusunda pek başarılı olmadıkları gibi çoğu zaman ilgisiz ve inatçılar. Sarkık yüzleri ve gözleri nedeniyle yavaş ve aptal gibi görünüyorlar fakat eğitime yavruyken başlarsan olumlu sonuçlar elde edebilirsin. Basset Hound’lar için ödül bazlı, tekrara dayalı ve sürekli eğitimler ideal.

SHİH TZU

Shih Tzu’lar sevimli kucak köpekleri ama sahiplerini fazlasıyla zorlayabiliyorlar. Çok enerjik olduklarından köpek eğitimi de bir o kadar zor. Sınırsız enerjileri nedeniyle sakince oturup odaklanmakta güçlük çekiyorlar. İleride saldırganlaşmamaları ve aşırı korumacı olmamaları açısından eğitime erken yaşta başlamak gerekiyor.

BULLMASTIFF

Bullmastiff, iri ve iradeli bir tür olduğundan bu cinsi kontrol etmek kolay değil. Uygun biçimde sosyalleşebilmeleri ve itaatkar olabilmeleri için erken yaşta eğitilmeleri gerekiyor. Günlük ve kuvvetli bir eğitimle, çeviklik ve koku alma konusunda uzmanlaşabiliyorlar. Sahiplerini koruma istekleri fazlasıyla yüksek olduğundan yabancı kimselere ve köpeklere karşı saldırgan tavırlar sergileyebiliyorlar.

köpek eğitimi

LHASA APSO

Lhasa Apso’lar oldukça iradeli ve eğitilmesi zor köpekler. Kesinlikle aptal değiller ama onları eğitebilmek için çok çaba harcamak gerekiyor. Lhasa Apso’lar, son derece inatçı olduklarından sahiplerini bıktırabiliyorlar. Yine de istikrarlı eğitimler verildiğinde itaatkar ve iyi huylu  birer arkadaş haline geliyorlar.

CHIHUAHUA

Chihuahua’lar uyanık köpekler fakat öğrenme hızları düşük. Bunun yanı sıra, ürkek bir yapıya sahipler. Eğitim süresince komutları anlayabilmek, takip edebilmek için sık tekrara ihtiyaçları var. Küçük görünümlerine kanıp kötü davranışlarda bulunmayacakları yanılgısına düşülmemeli ve yaramazlık yaptıklarında katı bir tavırla bu davranışı engellemelisin.

köpek eğitimi

BULL TERİYER

Bull Teriyer, bir teriyer kadar enerjik ve bir bulldog kadar güçlü ve inatçı. Bu özellikleriyle oldukça özgür ve yaramazlık yapmaya eğilimli köpekler haline geliyor ve senin de fazlasıyla dikkatli olmanı gerektiryorlar. Fazla enerjik olmaları, eğitilme ve odaklanma konusunda zorluk yaratıyor. Bu cins için köpek eğitimi ekstra incelikli bir hal alıyor. Bull Teriyerler için içlerindeki sınırsız enerjiyi atabilecekleri ortamlar ideal. Çeviklik eğitimi, araba çekme ve benzeri kuvvet gerektiren görevlerde mükemmeller.

SAINT BERNARD

Saint Bernard’lar sürü köpeği olarak yetiştirilmiş fakat İsviçre Alplerinde arama-kurtarma köpeği olarak görevlendirilmeleri sonucu kendi başlarının çaresine uzun süre bakabilen güçlü köpekler haline gelmişler. Buna karşılık, evde bakılması ve eğitilmesi güç hayvanlar. Saint Bernard’ları erken yaşta aktif şekilde sosyalleştirmeli ve eğitmeye başlamalısın. Bu sayede ilerleyen yaşlarda davranış problemleri göstermelerini önleyebilirsin.

PİRENE ÇOBAN KÖPEĞİ

Pirene çoban köpekleri, minimum insan etkileşimi ile dağlarda koyun sürülerini korumak üzere yetiştirilmişler. Fazlasıyla özgürlüklerine düşkün olduklarından ‘otur’, ‘dur’, ‘bekle’ gibi basit komutları dahi öğrenmekte güçlük çekiyorlar. Yine de bu eğitilemez oldukları anlamına gelmiyor. Sadece öğrenme hızlarının yavaş olduğu ve senin de sabırla çabalaman gerektiği anlamına geliyor.

köpek eğitimi

YAŞLI İNGİLİZ ÇOBAN KÖPEĞİ

Yaşlı İngiliz çoban köpeği, gerçek zekasını gösterebilmek için içgüdülerine ihtiyaç duyan klasik bir sürü köpeği. Çok çabuk sıkılabildiği için standart bir itaat eğitimi ile terbiye edilmesi zor. Cinsi gereği dışarıda, doğada olmaktan hoşlanıyor; bu sebeple onu eğitirken en doğrusu fiziksel ve ruhsal olarak aktif olabileceği bir yol tercih etmek.

LAKELAND TERİYER

Lakeland Teriyer, enerji ve akıl bakımından tipik bir teriyer türü. Çiftçilerin koyunlarını tilkilerden korumak üzere yetiştirildiklerinden avlanma güdüleri yüksek ve bu da küçük hayvanlar etraftayken onları kontrol etmeyi güçleştiriyor. Tekrar eden görevler ve standart itaat eğitimleri, çabuk öğrenen bir o kadar da çabuk sıkılan Lakeland Teriyerler için uygun değil.

TÜYSÜZ ÇİN KÖPEĞİ

Tüysüz Çin Köpekleri, sevimli halleriyle harika evcil hayvanlar fakat sahip oldukları hassas doğaları, onları eğitilmesi zor köpekler haline getiriyor. Özellikle usandığını ya da agresifleştiğini hissettikleri anda verdiğin hiçbir komutu umursamıyorlar.

köpek eğitimi

İTALYAN TAZISI

İtalyan tazıları, ürkek ve çekingen hayvanlar. Tehlikeye karşı daima tetikteler ve agresif bir eğitime yanıt vermiyorlar. Öte yandan ödül maması, yürüyüş ve koşu bazlı eğitimlerde olumlu sonuç almana yardımcı olabilir. İtalyan tazılarının eğitiminin kolaylaşması için sana güvenmeleri önemli. Yine de salt güven yetmiyor, odaklanmaları ve sana dikkat kesilmeleri için istikrarlı olman gerekiyor. Şunu da unutma: İtalyan tazıları, onları övgü ve fiziksel sevgi yağmuruna tutan kimselerle çok iyi anlaşıyorlar.

This post was created with our nice and easy submission form. Create your post!

Paylaşan heymypet