Hamsterlar Ne Kadar Uyur?

Hamsterını aldın eve geldin, ne zaman baksan uyuyor… Sonra da aklına “yahu bu durum normal mi? Hamsterlar ne kadar uyur ki?” sorusu geliyor. Neyse ki yazımızı okuduğunda bu sorunun yanıtını tüm detaylarıyla birlikte alacaksın! Hadi o zaman, başlayalım.

Hamster dostlarımız ne kadar dünya çapında nam salsa da, haklarında bildiğimiz şeylerin sayısı epey az. En basitinden, hamsterlar ne kadar uyur? Yeni bir hamster sahiplendin diyelim. Uyuması gerektiğinden daha az ya da fazla uyuyup uyumadığını nasıl anlayacaksın? Biliyorsun ki neredeyse her evcil hayvanın sağlığı uyku düzenleriyle doğrudan ilişkili. Tam da bu yüzden dostlarımızın uyku rutinini bilmemizde fayda var.

Hamsterlar normal şartlar altında günde 12-14 saat kadar uyurlar. Ancak bizden farklı olarak bu uykuyu tek seferde aradan çıkarmazlar. Daha çok gün içerisinde belirli aralıklarla uyumayı tercih ederler. Bazen hamsterlar uyurken gözleri seyirir ve ayakları hareket eder. Bu normal bir davranış, merak etmeni gerektiren bir durum yok. Bu arada, peki hamsterlar rüya görür mü? Araştırmalara göre büyük ihtimalle görmüyorlar. Acaba görselerdi ne görürlerdi ki?

Dostlarımızın uykusuyla ilgili şu bilgiyi de vermeden geçmeyelim: Hamsterlar geceleri uyanık kalan canlılar. Uyku düzenleri, çoğunlukla geceleri uyanık kalmaya programlı diyebiliriz. Bu durum bizim düzenimizle zıt olduğu için dostlarımızla aynı anda uyanık olduğun anlar biraz az. Bazen bazı hamster ebeveynleri dostlarıyla vakit geçirmek için onları uyandırır. Bu da maalesef hamsterları strese sokar… O yüzden mümkün mertebe dostlarımızı uyandırmaktan kaçınalım.

hamster bakımı

PEKİ YA HAMSTERIN UYUMASI GEREKTİĞİNDEN FAZLA UYUYORSA?

Eğer kemirgen dostumuzun uykusu 12-14 saati birkaç kere aştıysa evet, hamsterın fazla uyuyor. Böylesi durumlarda hamsterının sağlığını iyi gözlemlemelisin. Herhangi bir şüphen olur olmaz da doğru veteriner hekime. Yok sağlığında bir sorun yok diyorsan, ya hamsterın kış uykusuna girdiyse? Girmedi girmedi, ev ortamında yaşayan hamsterlar genellikle kış uykusuna yatmaz. Fakat dostumuzun kaldığı oda gerçekten soğuksa işler değişebilir. Sen her halükarda hamsterına sıcak bir oda sun diyelim!

Bir de, hamsterın kaç yaşında? Kemirgen dostlarımız yaşlandıkça da daha fazla uyumaya başlar. Yani hamsterın belirli bir yaşa geldiyse fazla uyuması normal, endişe etmene gerek yok.

Hamsterlar ne kadar uyur sorusunu yanıtlamış olduk böylelikle. Bu arada, düşünsene hamsterın gününün neredeyse tamamını kafesinde geçiriyor. Peki bir hamster kafesinin olmazsa olmazlarını biliyor musun?

 

Paylaşan heymypet