Kedin Huysuzsa Dikkat Etmen ve Yapman Gerekenler

Kedin huysuzsa ve evde adeta terör estiriyorsa ne yapabilirsin? Onun ebeveyni olarak bu davranışı çözümlemek ve kedine yardımcı olmak senin sorumluluğun nasıl olsa. O yüzden hadi huysuz kedileri anlama rehberimize başlayalım!

kedin huysuzsa

eArtık bunu hepimiz biliyoruz: Her kedi birbirinden farklıdır. Bazı dostlarımız epey insan canlısıyken bazıları da umarsızca gezer tozar etrafta. Bazen de kelimenin tam anlamıyla huysuzluk peşine düşerler. Tıslar, tırmalar ve hatta ısırmaya bile kalkışırlar. Ancak kedin huysuzsa bunun mutlaka bir sebebi vardır. O yüzden patili dostunu daha iyi anlayıp bu istenmeyen durumların önüne geçmek senin de sorumluluğun altında. Madem öyle hadi patili dostlarımızı daha iyi anlamak için harekete geçelim!

KEDİN HUYSUZSA DİKKAT ETMEN GEREKENLER

SAĞLIK

Böylesi durumlarda aklına ilk gelmesi gereken şey herhangi bir sağlık sorunu. Dostlarımız sağlık sıkıntıları yaşadıklarında doğal olarak huysuzlaşırlar. Üstelik bu sorunu sen tek başına anlayamayabilirsin de. O yüzden dostunun tavırları aniden değiştiyse bir veteriner hekim randevusu alsan iyi olur. Gitmeden önce de dostumuzun değişen huylarını not edip hekime rapor vermende fayda var.

İÇGÜDÜ 

Kediler alışkanlık ve içgüdülerle hareket eder. Neyin güvenli olup neyin olmadığını hayatlarının erken safhasında öğrenirler. Sonra da bunu alışkanlık haline getirip ona göre yaşamaya çalışırlar. Bu yüzden eve gelen bir “yenilik” tatlarını kaçırabilir. Eğer yakın zamanda kedinin hayatında önemli bir değişiklik olduysa huysuzluk yapması normal. Huysuzluğu gidermek için bu yeniliğe dikkat kesilmeni tavsiye ederiz!

STRES

Belki dostumuza son zamanlarda yeterince vakit ayıramıyorsun, belki de onun kontrolü dışında etrafında çok fazla şey olup bitiyor. En olmadı sen streslisin ve senin hislerin patili dostumuza geçiyor.

Kedin huysuzsa yapman gereken şey bir şekilde bu stresi azaltmak. Söylemesi kolay, yapması ise emek meselesi!

YANLIŞ ANLAŞILMA

Bu arada belki de dostumuz huysuzluk yapmıyor ama sen öyle yapıyor zannediyorsun… Kedilerin sevgi gösterme biçimi bizimkinden farklı. Hal böyleyken birbirimizi anlayamıyor olabiliriz!

SORUNLARI TESPİT ETTİKTEN SONRA NE YAPACAĞIZ?

Sorunları çözmek için harekete geçeceğiz tabii ki! Sağlık için zaten hızlıca veteriner hekime danışmalısın. Yok sorun içgüdüsel veya stresle alakalıysa daha çevresel önlemler gerekiyor. Yanlış anlaşılma için de daha fazla bilgiye ihtiyacın var diyebiliriz.

Bu arada, kedin huysuzsa önlem aldıktan birkaç gün sonra düzelmeyecek, bunu biliyorsun değil mi? Kedilerin alışkanlık ve rutinlerin hayvanı olduğunu söylemiştik. O yüzden davranış değişikliği için dostuna biraz zaman tanıman şart. Baktın hala bir değişim yok, profesyonel yardım almayı düşünebilirsin. Bu iş için özel olarak eğitim gören kedi davranış eğitmenleri var, kapılarını çalmak istersen neden olmasın?

Paylaşan heymypet