Kedini Fazla Sevmek Dostumuzu Strese Sokuyor Olabilir

Her şeyin fazlası zarar derler ya… Bazen patili dostlarımıza duyduğumuz sevgi içimize sığmayıp taşabiliyor. Hele ki böylesi durumlarda bu sevgiyi ifade biçimimiz de en az sevginin kendisi kadar güçlü olursa, kediler bundan pek haz etmeyebilir.

kedim beni sevmiyor

Bilim insanlarının yürüttüğü ilginç bir araştırmayla daha karşınızdayız. Araştırmaya göre kendini düzenli olarak sevdiren kediler, sahiplerinin fiziksel temasından kaçanlara oranla daha stresli oluyor!  Yani kedini fazla sevmek belki de onun ruh sağlığı için zararlı…

Avusturyalı, Brezilyalı ve İngiliz bilim insanları kedilerin insanlarla birlikte yaşamaya alışıp alışmadığını araştırmak istedi. Kendi aralarında sosyal olan dostlarımız, acaba insanlarla da bu sosyalliği paylaşıyor mu sorusunun altını kazdılar. Malum, kediler yırtıcı genlerinin önemli bir kısmını hala koruyor. O yüzden kendi aralarında ne kadar grup halinde hareket etseler de, başka canlılarla ortaklık kurmaya sıcak bakmayabiliyorlar.

Araştırmayı yürüten profesörlerden Daniel Mills, “Uzun süredir kedileriyle birlikte yaşayan insanların olduğu ortalama evleri seçtik. Sonuçlar bizi gerçekten şaşırttı. Sonuçta evlerinde kedilerin önüne su ve mama konuyor. Bundan dolayı stres seviyelerinin vahşi yaşamdaki türdeşlerinden daha düşük olacağını düşünüyorduk. Halbuki durum hiç de öyle değilmiş. Dostlarımız insanlarla sosyalleşmekten stres duyuyor gibi gözüküyor.” dedi.

kediler neden insanlardan korkar

KEDİNİ FAZLA SEVMEK ONA DOĞAL GELMİYOR

“Elbette birlikte mutlu mesut geçinen kediler ve insanlar da var. Ancak kediler kendi sosyal yaşamlarında istedikleri vakit birbirlerinden uzak durabiliyorlar. Maalesef biz insanlarla yaşarken aynı evin içerisinde bizden uzaklaşmaları pek mümkün değil. Bu da onlara doğal gelmiyor ve stresleniyorlar. Üstelik araştırmamıza göre sevilmeyi ‘tolere’ eden kediler sahiplerinden kaçanlara oranla daha stresli.” diye ekledi.

Son olarak sözlerini “Bazı kedi ebeveynleri kedilerine biraz fazla sevgi gösteriyor. Oysa sevgimiz ne kadar çok olursa olsun, kendimizi frenlemeliyiz. Aksi takdirde dostlarımıza sevgi yerine stres aktarırız. Bir kedi kendini sevdirmek istediğinde bunu ifade etmesini bilir. Onun size gelmesine izin verin. Yoksa stres, kedilerde birçok hastalığı davet eder. Bir çiçeğe fazla su verirseniz o da ölür gider. Bundan ötürü evin içerisinde kontrolü biraz daha kedilere bırakmakta fayda var. Hatta eğer fırsatın varsa onlara ait bir alan sağlamayı da düşünebilirsin.” diyerek noktaladı.

Yani kedini fazla sevmek, aslında biraz da onu hapsetmek demek. Dostlarımıza özgürlük tanımaya gayret etmeliyiz. En azından bilim insanların araştırmasına göre ortaya çıkan sonuç bu.

Bu arada eğer patili dostlarımıza dair böyle ilginç araştırmalar okumak hoşuna gidiyorsa, bu yazımız tam sana göre!

Paylaşan heymypet