Eyvah! Muhabbet Kuşum İshal Oldu

Muhabbet kuşları evlerimizin rengi, neşesi. Üstelik Türkiye’de en sevilen ev hayvanlarının başında geliyor. Bir muhabbet kuşu ile yaşayan ebeveynlerin en sık yaşadığı sorunlardan biri de ishaldir. Peki muhabbet kuşu neden ishal olur ve bu durumda yapılabilecekler nelerdir? İşte bilmen gerekenler…

Muhabbet kuşu ishal sebepleri

MUHABBET KUŞLARINDA İSHAL

Muhabbet kuşum ishal oldu ne yapmalıyım? Öncelikle şunu söyleyelim, hangi hayvan ve hangi hastalık söz konusu olursa olsun, en doğru tavsiyeyi her zaman uzman bir veterinerden alabilirsin. O nedenle eğer kuşunun hasta olduğunu düşünüyorsan hiç vakit kaybetmeden veterinerine başvurmanda fayda var. Bunu dedikten sonra muhabbet kuşlarında ishal sorunu hakkındaki temel bilgilere geçebiliriz.

Kuşların dışkıları temelde üç unsurdan oluşur. Birincisi kahverengi ya da yeşil olan katı kısımdır. İkincisi kuşun idrarı diyebileceğimiz beyaz renkli katı idrar kısmıdır. Son kısım ise su gibi olan sıvı idrardır. Muhabbet kuşunun normal zamanda nasıl dışkıladığını takip etmen, bu unsurların normal kompozisyonunu bilmen muhabbet kuşum ishal oldu diye düşünmeden önce herhangi bir başka durumu daha kolay fark etmeni sağlar.

Muhabbet kuşlarında ishal denince söz konusu olan genellikle, dışkıdaki su ya da sıvı miktarının artmasıdır. Bunun farklı sebepleri olabilir. Kuşlar hasta, mutsuz ya da stresli olduklarında ishal olabilirler. O nedenle ne yapacağına karar vermeden önce ishalin nedenini belirlemelisin. Örneğin yanlış bir meyve kuşunda ishal yapmış olabilir. Muhabbet kuşları için zararlı ve yararlı meyveleri buradan öğrenebilirsin.

Eğer ishalin sebebi hastalıksa, yukarıda da dediğimiz gibi hiç vakit geçmeden veterinerinize başvur. Eğer kuşunun stres ya da mutsuzluk yaşadığını düşünüyorsan da stres faktörlerini hızla ortadan kaldırmaya çalış.

İSHAL HASTALIKTAN MI KAYNAKLANIYOR?

Eğer bir hastalık ihtimali söz konusuyla ve ishal olan kuş başka kuşlarla aynı kafeste yaşıyorsa öncelikle kafesleri ayır. Böylece ishalin diğer kuşlara bulaşmasının önüne geçmiş olursun.

Ardından kuşunu eline alıp diğer semptomların olup olmadığını kontrol et. Kontrol etmen gerekenler şunlar:

— Kuşun kuyruğunun altında boşaltım deliğinin çevresinde lekeli, ıslak ya da kakalı tüyler veya tüylere yapışmış dışkı parçaları var mı?

— Gaga ve göz çevresinde akıntı var mı? Eğer böyle bir akıntı varsa, hastalık ya da enfeksiyon basit bir sindirim sistemi probleminin ötesinde olabilir.

— Kuşun uyuşuk bir halde mi? Eğer tüylerini kabartıyor, sürekli uyuyor ve çok az hareket ediyorsa acilen veterinere başvur.

Muhabbet kuşu ishal sebepleri

TEDAVİ SÜRECİ NASIL OLMALI?

Öncelikle kuşunu sıcak bir ortama taşı. Varsa bir hastane kafesinde yoksa normal bir kafeste 26-27 derece aralığında ısıtılmış bir oda uygun olacaktır.

Ardından kuşuna bol miktarda sıvı vermeye çalış. 1,5 litre suya 10 mililitre glikozu karıştırıp bir şırınga ya da damlalık yardımıyla küçük dozlar halinde kuşuna içirebilirsin. Bunun dozunu ve nasıl verilmesi gerektiğini yine veterinerinizden öğrenebilirsin.

Aynı şekilde kuşunun sindirim sistemini probiyotiklerle de desteklemeye çalış. Bakteri dengesini düzenleyen kuşlara özel probiyotikleri petshop’larda ya da internette bulabilirsin.

Kuşunun ishali bakteri ya da mantar enfeksiyonundan kaynaklanıyorsa, veterineriniz antibiyotik ya da antifungal ilaçlar yazabilir. İlaçları kuşuna vermeyi ihmal etme. Veterinerinin önerdiği dozdan, metottan ve süreden kesinlikle şaşma.

Son olarak kuşunun kafesini, mama ve su kabını ve oyuncaklarını sıcak ve sabunlu suyla yıkayıp kuşuna zarar vermeyecek dezenfektan maddelerle iyice temizle. Temizliği her gün düzenli olarak yap. Kafesin tabanındaki kağıtları da her gün değiştir. Böylece hastalığın nüksetme ihtimalini önlemiş olursun.

İSHAL STRESTEN Mİ KAYNAKLANIYOR?

Hastalık söz konusu değilse stres faktörlerini değerlendir. Kuşunun uyanık olması, beslenmesinde ve su içmesinde bir farklılık olmaması sağlığının yerinde olduğu şeklinde yorumlanır. Bu durumda diğer faktörleri değerlendir.

Örneğin çok fazla yeşil gıda tüketen ya da tanımadığı kuşlarla bir araya gelen ya da muhabbet kuşlarında ishal görülebilir. Aynı şekilde kalabalığa alışkın kuşlar da yalnız kaldıklarınsa ishal olabilir.
Bu durumlarda kuşun hayatındaki stres sebebi olabilecek yeniliği ortadan kaldırmaya. Aynı örneklerden devam edersek, yeşil mama vermeyi kesebilir ya da aynı ortamda olduğu diğer kuşlardan ayırabilir veya kuşunun yalnızlığı kolay atlatması için daha fazla ilgili gösterebilirsin.

Muhabbet kuşlarının çift yaşamaları mı tek yaşamaları mı daha iyidir? Bu sorunun cevabını da bu içerikte bulabilirsin.

Paylaşan heymypet