Köpeklerin Patilerinde Görülen Yaygın Hastalıklar

Köpeklerin patilerinde yaygın bazı hastalıklar olduğunu biliyor muydun? Belki de köpeğinin patisi bir hastalıktan muzdarip ve sen hala farkında değilsin. Haydi birlikte öğrenelim ve önlem alalım.

köpeklerin patilerinde

 

 

Köpeklerin patilerinde görülen yaygın hastalıklara; alerjiler, enfeksiyonlar, kesikler, sıyrıklar, tırnak sorunları, kistler veya çatlamış pati yastıkları neden olur. Pençe pedleri, bir köpeğin ayakları için yalıtım sağlar ve dengede durmaya yardımcı olurken çekiş sağlar. Ayrıca köpeğin ayaklarını ve bacaklarını oluşturan kemikler ve eklemler için amortisör görevi görürler.

Dayanıklı olmalarına ve büyük miktarda aktiviteye ve aşınmaya dayanacak şekilde tasarlanmış olmalarına rağmen, bazı sorunlarla karşılaşırlar. Herhangi bir sorun için köpeğinin patilerini düzenli olarak kontrol etmek ve bir sorun olduğunda bunu tespit edebilmek önemli. Daha sonra onları sağlıklı ve korumalı tutmak için adımlar atman mümkün.

Köpeklerde Pati Sorunlarının ve Yaralanmalarının Belirtileri

 • Etkilenen patileri yalamak ve ısırmak
 • Topallama
 • Kırmızı ve iltihaplı pençeler
 • Lezyonlar ve akıntı
 • Tüy kaybı
 • Kabuklanma ve kabarcıklı ülserler
 • Kesikler, sıyrıklar ve yırtıklar
 • Çatlak ve yırtık tırnaklar
 • Kuru/çatlak pedler
 • Pençe pedlerinde gevşek deri kanatçıkları
 • Yürümeyi veya pati(ler) üzerinde ağırlık taşımayı reddetme
 • Kistler ve büyümeler
 • Kanama
 • Pençeden gelen kötü koku

Köpeklerde Pati Sorunlarının ve Yaralanmalarının Nedenleri

1. Alerji

İnsanlar gibi, evcil hayvanlar da her türlü alerjiden muzdarip olur. Alerjiden muzdarip evcil hayvanlar, özellikle patilerde kaşıntılı olacak ve kaşıntıyı hafifletmek için tipik olarak onları ısırır ve yalar. Ayrıca kronik kulak ve cilt enfeksiyonlarına ve anal bez sorunlarına sahip olma olasılıkları da daha yüksek olur. Bazı durumlarda, aşırı yalama tahrişe veya yaralanmaya neden olur. Patiyi ikincil mantar ve bakteriyel enfeksiyonlara karşı daha duyarlı hale getirir. Patilerini aşırı derecede yalayan evcil hayvanlar, bir veteriner tarafından alerji açısından mutlaka değerlendirilmesi gerekir. 

köpeklerin patilerinde

2. Mantar ve Bakteriyel Enfeksiyonlar

Peki, köpek pençe enfeksiyonlarına ne sebep olur? Pek çok farklı bakteri ve mantar türü normalde evcil hayvanının pati yastıklarında yaşar. Ancak bazen bu organizmalar kontrolden çıkarak enfeksiyona neden olur. Bakteriyel ve fungal deri enfeksiyonları köpeklerde sık görülür ve sıklıkla patileri sarar.

Patilerde enfeksiyon belirtileri arasında; patileri yalama ve çiğneme, kızarıklık, şişme, ağrı, kaşıntı ve akıntı yer alır. Tipik olarak, ayak parmakları arasındaki cilt ve diğer deri kıvrımları kaşıntı, kızarıklık ve yağlı akıntıdan etkilenir. Bazen tırnaklarda kahverengi renk değişikliği de görülür.

Köpeklerin pençe enfeksiyonu nasıl tedavi olur? Bu enfeksiyonlar bazen bir alerjiye sekonder de olması mümkün. Veteriner, evcil hayvanındaki bir enfeksiyonu teşhis etmek için en iyi kişi.

3. Tırnak Sorunları

Uzun Ayak Tırnakları: Yaygın bir sorun ve köpeğin için olumsuz sonuçları olur. Uzun tırnaklar köpeğinin yürümesini zorlaştırır. Bir köpeğin tırnakları sert zemine temas ettiği zaman sert yüzey tırnağı tekrar tırnak yatağına iterek köpek için ağrı yaratır. Bu durum tüm parmak eklemlerine baskı uygular. Uzun tırnaklar, köpeğinin kırık veya yırtık tırnaktan muzdarip olma olasılığını da artırır.

Batık Tırnaklar: Düzgün kesilmeyen veya doğal olarak dışarıda yürümekle yıpranan tırnaklar ağrılı batık ayak tırnaklarına dönüşür.

Yırtık Tırnaklar: Köpekler ayak tırnaklarını bir şeye taktığı zaman yırtık veya kırık tırnaklar oluşur. Yaygın bir senaryo, bir köpeğin dışarıdan aniden topallayarak ve bazen kanayarak gelmesi. Daha yakından incelendiği zaman da batık bir çivi bulman mümkün. Yırtık ve kırık tırnaklar çok ağrılı olur ve genellikle kanar. Bu nedenle en iyi şekilde bir veteriner tarafından tedavi edilmesi gerekli.

4. Yanıklar ve Kabarcıklar

Çıplak ayakla yürümek senin için nasıl sıcak hissettiriyorsa köpeğin için de öyle. Köpeğinin üzerinde yürümesine izin vermeden önce her zaman kaldırımı çıplak elinle kontrol et. Avucunu kaldırımda 10 saniye veya daha fazla rahat bir şekilde tutamazsan köpeğinin patileri için çok sıcak olduğunu anlaman mümkün olmaz. 

Ne yazık ki, evcil hayvanlar çok sıcak yüzeylerde yürümekten dolayı pati yastıklarında yanıklara maruz kalır. Yanık pençe pedleri şişmiş, kırmızı veya kabarık görünür. Pençelerdeki yanıklar ciddi bir tıbbi sorun ve bir veterinerin acil müdahalesini gerektirir.

5. Kuru ve Çatlak Pençe Pedleri

Evcil hayvanların pati yastıklarının, pürüzsüz yüzeylerde çekiş elde edebilmeleri için biraz pürüzlü olması gerekir. Bununla birlikte, sıcak kaplama, kış koşulları, kimyasallar, kuru hava, pürüzlü yüzeylere maruz kalma ve aşırı yalama gibi çeşitli faktörler kuru, çatlamış pati altlıklarına neden olur. Kuru ve çatlamış patiler ağrılı olur ve evcil hayvanını enfeksiyon kapma riskine sokar.

Senin köpeğinde bu saydığımız hastalıklardan bazılarını yaşadı mı? Durumu nasıl kontrol altına aldın? Veterinerinin tavsiyelerini diğer okurlarımızla da paylaşmak ister misin? Deneyimlerini çok merak ediyoruz! 

Paylaşan heymypet