Acil Durumlarda Kedi Kapanı Nasıl Kurulur?

Böyle bir durumla karşı karşıya kalmanı hiç istemeyiz. Ancak bazı acil durumlarda kedilerimizi kapana koyarak korumamız gerekir. Peki, acil durumlarda kedi kapanı nasıl kurulur? Sana öğreteceğimiz bazı yollarla bu mümkün.

acil durumlarda kedileri

 

Tuzağa düşürme söz konusu olduğu zaman hem kendi güvenliğini hem de kedilerin güvenliğini sağlamak için izlemen gereken birçok adım var. Ancak doğru bilgi ve tekniklerle acil durumlarda kedi kapanı kurmak çok kolay.

Kedileri Kapana Girmeyi Neden Sevmez?

Uygun ekipmanı kullan. Kedileri güvenli bir şekilde tuzağa düşürmek için yalnızca insancıl kutu kapanları kullan. Kediler için tehlikeli ve stresli olan ağları, dartları veya sakinleştirici ekipmanları asla kullanma.

Kedini kendin alma. Hem senin hem de kedinin güvenliği için, kedileri ellerinle, battaniye veya benzeri şeylerle kaldırmaya veya yakalamaya çalışma. Kedi ne kadar tatlı görünürse görünsün, kucağa alınmak, insanlarla etkileşime alışık olmayan bir kedi için son derece stresli olur. Eğer sana alışıksa bile acil bir durumda ters tepki göstermesi mümkün. 

Kediler kapana girmekten hoşlanmazlar. Kapana kısılmış bir kedi kendini mutlu hissetmez. Kedinin kaçmaya çalışırken tuzağın etrafından dolanması muhtemel. Kediyi sakinleştirmeye yardımcı olmak için, kediye emniyet ve güvenlik hissi vermek için tüm tuzağı bir havlu veya battaniyeyle ört.

Şimdi, eğlenceli kısma geçme zamanı! Yakalama gününde başarılı olmak için ihtiyacınız olan her şeyi yaptığınızdan emin olmanıza yardımcı olacak bazı adımlar:

kedi kapanı

Kedileri Kapana Koymanın Kolay Yolları

Kapana koymadan önce 24 saat boyunca kedilere yiyecek vermemen gerek. Ancak su vermende bir sakınca yok. Bu, kedilerin kapana girecek kadar aç olacağı anlamına geliyor. Sokak kedisini kapana koyma planın varsa çevredeki kişileri de uyar.

Kapanın altına gazete ört. Bir tuzak hazırlarken, zeminin pisi patileri için daha rahat olması için alt iç kısma uzunlamasına katlanmış bir veya iki sayfa gazete koy. Rüzgarlı günlerde gazeteyi bantlamak gerekir.

Kapanların üzerine her zaman bölgeye ait etiketler koy. (Örneğin; İl, ilçe, mahalle, apartman adı vs.) Kediyi kapana koyduğun zaman etikete kedinin kısa bir tanımını yaz. Bu, doğru kediyi doğru evine döndürmene yardımcı olur.

Tuzaklara bolca mama koy. Ne kadar kokulu, o kadar iyi! Tuzağın en arkasına yaklaşık bir çorba kaşığı yem (yağda ton balığı, sardalye veya diğer keskin kokulu yiyecekler) koy. Böylece kedi yiyeceğe ulaşmaya çalışırken tetik plakasına basacak. Kapanın zemini boyunca girişe doğru hafifçe biraz yaş mama gezdir. Hatta kediyi içeri girmeye teşvik etmek için tuzağın girişinin hemen içine küçük bir miktar yiyecek (1/4 çay kaşığı) koymayı unutma.

Kedilerin güvenliği için kapanları daima düz ve sabit bir zemine yerleştir. Birden fazla kapan kullanıyorsan, onları şaşırt ve farklı yönlere çevir. Tuzakları sessiz ve gizli alanlara yerleştirmeye çalış. Böylece kediler yanlarına daha rahat gider.

Kapanları uzaktan izle ve takip et. Kapanların asla gözetimsiz bırakılmaması gerekir. Tabii kedileri korkutmamak için uzaktan kontrol et. Kendilerini güvende hissetmeleri en önemli detay. Ancak kedileri görecek kadar yakın bir yerde beklemek için bir yer seç.

Kapana Kısılan Kedileri Sakin Tutmak

Bir kedi kapana kısıldı diyelim ki. Kapana kısılmış kedi muhtemelen korkacak ve dışarı çıkmak için çırpınacak. Kediyi sakinleştirmek için hemen tüm tuzağı büyük bir havlu veya çarşafla ört. Kapana kısılmış kediyi dikkatli bir şekilde, kapana kısılmamış kalan kedileri korkutup kaçırmasını önlemek için sıcaklığı kontrollü sessiz ve güvenli bir alana taşı. Unutma, dışarıdaki bir kapana kapatılan bir kedinin hipotermiden veya sıcak çarpmasından ölmesi mümkün. İzlenecek iyi bir kural, dışarısı sizin için çok sıcak veya soğuksa kediler için de çok sıcak veya soğuk olması.

Bazı kediler özellikle utangaç veya yemi yutamayacak kadar naif olur. Neyse ki, normal bir kutu kapanına giremeyecek kadar akıllı olan bir kediyi güvenli bir şekilde tuzağa düşürmenin alternatif yolları var. Örneğin, bir düşme tuzağı, kapanı kendin tetiklediğin için bir kedi kapana kısıldığı zaman sana daha fazla kontrol sağlar.

Kapan kurmayı bitirdiğin her zaman kapan sayısını saymayı unutma. Böylece arkanda hiç kapan kalmamış olur. Kapana kısılan ve orada unuttuğun kedileri düşünmek bile istemiyoruz. Önceden başımıza gelecek şeyleri tahmin etmek her zaman en iyisi.

Kedileri bir araçta taşırken, kapalı kapanların içinde kaldıklarından ve düz bir yüzeye yerleştirildiklerinden emin ol. Kapanların aracın içine istiflenmesi gerekiyorsa, kapanların devrilmemesi için elastik ipler veya diğer kısıtlamalarla sabitlendiğinden emin ol. Tuvalet kazası olması ihtimaline karşı, kapanara yavru köpek pedleri veya gazete yerleştir.

Paylaşan heymypet