Köpekler Neden Sırtüstü Yuvarlanır?

Köpeğinin keyifli olduğu anlarda pek çok kez sırtüstü yuvarlandığını görmüşsündür. Sanki etrafına gülücükler saçıyor değil mi? Peki, gerçekten mutlu olduğunda yaptığı bir davranış mı? Köpekler neden sırtüstü yuvarlanır ki?

köpekler neden sırtüstü

 

 

Köpeğin çimlerin üzerinde sırtüstü yuvarlanıyor mu? Belki de bahçede kokusu hoşuna giden şeyler üzerinde yuvarlanıyordur değil mi? Ya da köpeğinin oyun sırasında yaptığı bir hareket mi? Bir köpek birkaç neden sebebiyle sırt üstü yuvarlanır. Bizlere davranışsal ipuçları sunan bu hareketi daha detaylı anlatmak istiyoruz. İşte ‘köpekler neden sırtüstü yuvarlanır?’ sorusunun cevapları…

Köpeğin Sırtını Kaşıyor

Bir köpeğin sırt üstü yuvarlanmasının en yaygın nedenlerinden biri çok basit bir neden. Köpekler genellikle başka türlü ulaşamayacakları yerlerde kendilerini kaşımak için sırt üstü yuvarlanır. Bu normal bir davranış değil mi? Ancak daha önce alerjiyle mücadele eden bir köpeğin varsa, alerji alevlenmesinin ortasında olan köpeklerin çok kaşıntılı olabileceğini biliyor olman gerek. Kendilerini o kadar kaşırlar ki ikincil bir bakteriyel deri enfeksiyonu geliştirirler. Bu cilt enfeksiyonlarının ağrılı ve hızla yayılma ihtimali var. Bu nedenle zavallı yavru köpeğinin başına gelirse hemen veterinerini ara ve bilgi al.

Dostunun kaşıntılı cildini yatıştırmaya ve tutunmuş olabilecek herhangi bir bakteriyel enfeksiyonu düzeltmeye yardımcı olabilecek ilaçlar var. Köpeğinin herhangi bir ikincil cilt enfeksiyonu belirtisi yok ve yine de kaşınıyor mu? Bu durum, çevresel, yiyecek, pire veya başka bir alerjinin göstergesi olması mümkün. Köpekler alerjilerini kaşıntılı cilt, patiler, kulak enfeksiyonları ve anal bez enfeksiyonları yoluyla gösterirler. Köpeğinin sürekli kendini kaşımak için sırt üstü yuvarlandığını görüyorsan ve patilerini ısırarak tekrarlıyorsa durum daha farklı. Muhtemelen yiyeceğinde veya çevresinde bir şeye alerjisi var.

Veteriner, köpeğinin neye alerjisi olduğunu belirlemenin yollarını ve olası immünoterapiyi (çoğunlukla günlük alınan oral ilaçlar veya birkaç haftada bir verilen enjeksiyonlar şeklinde) araştıracak. Kaşıntı zincirini engellemeye yardımcı olabilecek ilaçlar da var. Böylece yavru köpeğin kaşımaması gereken bir kaşıntı ile acı çekmek zorunda kalmaz.

köpekler neden sırtüstü

Köpeğin Sevimli Bir Tanışma Sergiliyor

Bir köpeğin sırt üstü yuvarlanıp karnını göstermesinin bir teslimiyet işareti olduğu da söylenir. ”Hey, lütfen beni incitme, sana zarar vermek istemiyorum” demenin bir yolu. Bazen, eğer yavru köpeğin aşırı derecede çekingen ise, karnının açıkta kalmasıyla birlikte itaatkâr bir şekilde işediğini de görmen mümkün.

Tüm sözlü olmayan davranışsal ipuçlarında ve beden dilinde olduğu gibi, köpeğini bir bütün olarak incelemen gerek. Yani beden dilini incelemen. Açıkta kalan bir göbekle birlikte verebileceği diğer davranışsal ipuçlarına bakmak ve ayrıca çevrede neler olup bittiğinin farkında olmak sana yardımcı olur. Köpeğin yeni bir ortamda ve/veya yeni insanlar veya evcil hayvanların çevresindeyse, sırt üstü yuvarlanmak tehdit edici görünmemek için yaptığı bir hareket.

Köpeğin, diğer köpeklerle sağlıklı oyun oynarken de sırt üstü düşebilir. Bu gibi durumlarda, sırt üstü yuvarlanmak, diğer köpeğe oyunun eğlenceli olduğunu göstermenin bir yolu. Veteriner hekimler ve evcil hayvan sahipleri, evcil hayvan davranışları, vücut dili ve evcil hayvanların bizimle ve birbirleriyle nasıl iletişim kurduğu konusunda daha eğitimli hale geliyor. Köpek vücut dili, uygun oyun ve sağlıklı sosyalleşme becerileri hakkında bilgi edinmek, herhangi bir köpek sahibi için önemli görevler. Ancak her şeyden önce köpeğini tanıman çok önemli. Köpeğinin seninle nasıl hissettiğini ve duygu durumlarında nasıl davrandığını bilmen gerekiyor. Onun hakkında ne kadar çok bilgi sahibi olursan o kadar rahat edersin. 

Köpeğin Kokusunu Gizlemek İstiyor

Ya dışarıda kirli, kötü kokulu şeylerle oynamaktan zevk alan bir köpeğin varsa? Köpeğin, ondan ne kadar nefret ettiğini biliyor ve kaz kakasında yuvarlanmıyor. Akıllı bıdık! Bunun yerine köpekler, çok daha hoş kokulu nesneleri yuvarlayarak rutin olarak kendi kokularını maskeler. Bahçeni, köpeğinin yuvarlanmaktan hoşlanacağı kötü kokulu herhangi bir şeyden temiz tutmak onun temiz kalmasına yardımcı olur.

Köpeğinin sırt üstü yuvarlanarak karnını açığa çıkarma nedenlerinin çoğu nispeten iyi huylu olur. Hatta bazen davranışsal bir tuhaflıktan başka bir şey ifade etmez. Tabii ki, bu durum seni endişelendirmeye başladıysa veya bu davranışa karşı bir alerji bileşeni olabileceğinden korkuyorsan, veterinerine danışmayı ihmal etme. Yuvarlanmanın tıbbi bir bileşeni olup olmadığını çözme konusunda sana en iyi yardımı o sağlar.

Paylaşan heymypet