Kedilerde 3. Evre Böbrek Hastalığında Yaşam Beklentisi

Bir evcil hayvanı sahiplenmek büyük bir sorumluluktur ve onların sağlık ihtiyaçlarını anlamak başlıca sorumluluğumuzdur. Böbrek hastalığına yakalanmış bir kedinin ömrünü kaliteli şekilde sürdürebilmesi için alınması gereken önlemleri bu yazımızda ele alacağız.

Kedilerde sık görülen bir durum, yaşam beklentisi üzerinde ciddi etkileri olabilecek 3. evre böbrek hastalığıdır. Evre 3 böbrek hastalığının neye benzediğini, kedilerin genellikle bu teşhisle ne kadar yaşadıklarını bilmek önemlidir. Ne zamana dek mücadele etmemiz, ne zaman vedalaşmamız gerektiği bu bilgiler ışığında ortaya çıkar.  Bu makalede, sevgili evcil hayvanınızın bakımıyla ilgili bilinçli kararlar verebilmek için bu konuları ele alacağız.

Kedilerde Evre 3 Böbrek Hastalığı Nedir?

Kedilerde 3. evre böbrek hastalığı, böbrekleri etkileyen ilerleyen ve potansiyel olarak yaşamı tehdit eden bir durumdur. Yaş, genetik, enfeksiyonlar, toksinler ve bazı ilaçlar gibi birçok farklı faktörden kaynaklanabilir. Evre 3 böbrek hastalığının semptomları, artan susama ve idrara çıkma, kilo kaybı veya alımı, kusma veya ishal, iştah veya aktivite düzeyinde azalma, kötü tüy kalitesi veya saç dökülmesini içerir.

3. Evre Böbrek Hastalığının Belirtileri

Kedilerde 3. evre böbrek hastalığı ile ilişkili en yaygın semptomlar artan susama ve idrara çıkmadır. Bununla birlikte, kilo kaybı veya alımı, kusma veya ishal, iştah azalması, uyuşukluk, kötü tüy kalitesi/saç dökülmesi, ağız kokusu ve aşırı su içme ve idrara çıkma nedeniyle dehidrasyon ve arka ayaklarda zayıflık gibi başka belirtiler de ortaya çıkabilir.

3. Evre  Böbrek Hastalığının Nedenleri

Kedilerde 3. evre böbrek hastalığının birkaç olası nedeni vardır. Yaşa bağlı değişiklikler (kronik böbrek yetmezliği),  genetik yatkınlık (bazı ırklarda diğerlerinden daha fazla), kedi lösemi virüsü gibi enfeksiyonlar… (FeLV) ve kedi immün yetmezlik virüsü (FIV), antifriz veya kurşun boya parçaları gibi çevresel toksinlere maruz kalma, diğer potansiyel nedenlerin yanı sıra ibuprofen ve asetaminofen gibi bazı insan ilaçlarının yutulması.

Hastalığın Teşhisi

3. Böbrek hastalığının teşhisi veterineriniz tarafından kapsamlı bir fizik muayene ve ardından, kedinin böbreklerinin ne kadar iyi çalıştığının bir göstergesi olan kreatinin düzeylerini ölçmek için kan testleri ve daha ileri değerlendirme için idrar analizi gerektirir. İdrar yolu sistemindeki bu duruma katkıda bulunabilecek herhangi bir yapısal anormalliği araştırmak için X-ışınları gibi ilk muayene sırasında başka ne bulunduğuna bağlı olarak ek testler önerilebilir. Kedilerde Aşama 3 böbrek hastalığı ciddi ve potansiyel olarak yaşamı tehdit eden bir durumdur. Bu durumun semptomlarını, nedenlerini ve teşhisini anlamak, evcil hayvan sahiplerinin kedilerinin bakımı hakkında bilinçli kararlar vermelerine yardımcı olabilir.

kedilerde 3. evre böbrek

3. Evre Böbrek Hastalığı Olan Kedilerde Yaşam Beklentisi

Evre 3 böbrek hastalığı olan kedilerin, sağlıklı kedilere kıyasla daha kısa bir yaşam beklentisi vardır. Bu kediler için prognoz, kedinin yaşı, genel sağlığı ve tedaviye yanıtı gibi çeşitli faktörlere bağlıdır.

Ortalama Yaşam Süresini Etkileyen Faktörler

Evre 3 böbrek hastalığı olan kedilerin yaşam beklentisi, kediye ve özel koşullarına bağlı olarak değişecektir. Yaş, bir kedinin bu durum teşhisi konulduktan sonra ne kadar yaşayabileceğini belirlemede önemli bir faktördür. Genç kediler, daha güçlü bağışıklık sistemleri sayesinde tedavilere daha etkili yanıt verir. Bu sebeple yaşlı kedilere göre daha iyi durumda olma eğilimindedirler. Ek olarak, evre 3 böbrek hastalığı ile ilişkili semptomların şiddeti de yaşam beklentisini etkileyecektir. Bir kedinin semptomları daha hafifse, kusma veya kilo kaybı gibi daha şiddetli semptomlar yaşayan bir kediden daha uzun yaşar.

Evre 3 Böbrek Hastalığı Olan Kedilerde Prognoz

3. evre böbrek hastalığı teşhisi alan çoğu kedinin, diyaliz veya organ nakli gibi büyük tıbbi müdahaleler olmaksızın 6 ay ile 1 yıl arasında hayatta kalması beklenir. Bununla birlikte, bazı kediler, veterinerlerinden uygun bakımı alırlarsa ve veteriner ekipleri tarafından onlar için özel ilaçlar veya diyet değişiklikleri gibi tedavilere iyi yanıt verirlerse daha uzun yaşarlar. Ek olarak, düzenli kontroller, evcil hayvanınızın ilerlemesini izlemenize yardımcı olur.

Yaşam Sonu Bakım Hususları

Evre 3 böbrek hastalığı teşhisi konan evcil hayvanın için yaşam sonu bakım seçeneklerini iyi değerlendirmelisin. Ötenazi veya darülaceze hakkında karar vermeden önce tüm seçenekleri veterinerinizle kapsamlı bir şekilde görüşmelisin. Veterineriniz, ölene kadar mümkün olan en iyi yaşam kalitesini aldığından emin olmak ister. Bunun için evcil hayvanının özel durumuna en uygun ağrı yönetimi stratejilerinin hangi türleri hakkında size bilgi verebilecektir.

Evre 3 böbrek hastalığı olan kedilerin yaşam beklentisi değişkenlik gösterse de, uygun bakım ve durumlarının yönetimi hayatlarının uzamasına yardımcı olacaktır. Evcil hayvan sahipleri, mevcut diyet ve tedavileri anlayarak sevgili kedi arkadaşları için mümkün olan en iyi bakımı sağlamalıdır.

3. Evre Böbrek Hastalığı Olan Bir Kedinin Bakımı

3. evre böbrek hastalığı olan bir kedinin bakımı zor olacaktır. Ancak mümkün olan en iyi bakımı sağlamak önemlidir. Diyet ve beslenme, bu durumu yönetmenin temel bileşenleridir. Evre 3 böbrek hastalığı olan kediler, fosfor ve protein açısından düşük bir diyetle beslenmelidir. Çünkü bu besinlerin semptomlarını kötü hale getirmesi olasıdır. Bu durumdaki kedilerde dehidrasyon hızlı oluşur. Kedinin her zaman bol miktarda tatlı suya erişmesini sağlamak da önemlidir.

Evre 3 böbrek hastalığı olan kediler için ilaçlar ve tedaviler de gereklidir. Bu ilaçlar, iltihaplanmayı azaltmak veya organ fonksiyonunu iyileştirmek için tasarlanmış antibiyotikleri veya diğer ilaçlardır. Veteriner hekiminiz, evcil hayvanınızın bireysel ihtiyaçları için hangi ilaçların en uygun olduğunu belirleyecektir.

3. evre böbrek hastalığı olan bir kediye bakarken evde bakım ipuçları çok önemlidir. Yumuşak yatak takımları, oyuncaklar, tırmalama direkleri ve gerekirse gürültüden uzak yerler sağlamalısın. Bu ortamın rahat ve stressiz olduğundan emin olmalısın. Ek olarak, sağlık durumundaki değişiklikleri yakından izlemek için düzenli veteriner kontrolleri önemlidir.

Son olarak, hastalık ilerlediğinde yaşam kalitesi düşecektir. Artık kedin için yapacak bir şey kalmadığına emin olduğunuzda, veda zamanı gelmiş demektir. Zamanın geldiğine dair işaretler: kilo kaybı, iştahsızlık, nefes almada zorluk, kusma, letarji, idrar kaçırma, depresyon, anksiyete, yiyecek, su, ilaç reddi, acı çekmeden kolayca hareket edememe vb… Ötenazi kararını vermeden önce, yaşam sonu bakımıyla ilgili hususlara dikkat etmek önemlidir.

3. Evre Böbrek Hastalığı Nedeniyle Kedinize Veda Zamanının Geldiğini Bilmek

Kediler yaşlandıkça çeşitli sağlık sorunları geliştirebilirler. Aşama 3 böbrek hastalığı, kedinin yaşam kalitesini önemli ölçüde azaltan bir durumdur. Bu hastalık nedeniyle kedini bırakma zamanının gelmiş olabileceğine dair işaretler vardır. İştah azalması, uyuşukluk, nefes almada zorluk, sık idrara çıkma, normalden fazla su içme bunlardan bazılarıdır. Kedinin davranışında veya fiziksel görünümünde herhangi bir değişiklik fark edersen hemen veterinerinizle iletişime geç.

Ötenazi zamanının gelip gelmediğine karar vermek asla kolay değildir. Ancak tedavi seçenekleri artık geçerli değilse ve/veya yaşam kalitesi kötüyse bazen gereklidir. Bu zor kararı vermeden önce mevcut tüm seçenekleri veterinerinizle tartış. Çünkü geçici de olsa yaşam kalitelerini artıracak tedaviler bulmak mümkün.

Veda etmek asla kolay değildir. Ancak yıllar boyunca birlikte paylaştığınız mutlu anıları hatırlamak, üzüntü yerine kutlamak acının bir kısmını hafifletecektir. Bu zor dönemde neler yaşadığını anlayan aile üyelerinizden ve arkadaşlarınızdan destek istemelisin. Nasıl hissettiğin hakkında konuşmak, bu duyguları sağlıklı bir şekilde işlemene yardımcı olacaktır.

Paylaşan heymypet