Kediler Neden Banyoda Durmayı Sever? 

Farkında mısın? Sen ne zaman banyoya girsen kedin ya kapıda bekliyor ya da seninle birlikte banyoya giriyor. Acaba kediler neden banyoda durmayı sever? 

kediler neden banyoda

 

 

Kedileri yakından tanıyan herkes banyoda durmayı sevdiğini bilir. Kediniz seni banyoya kadar takip ediyor mu? Kedin sen orada yokken bile lavabo üstünde dinlenmek için tezgahın üzerine atlar. Bu sevimli ve meraklı görüntüyü mutlaka görmüş olman gerek. Banyoya girmek için arkandan neredeyse ağlayan kedini de unutmayalım. Kedilerin bu banyo sevdası nereden geliyor? Yıkanmaktan hoşlandığı için olmadığı aşikar. Peki, kediler neden banyoda durmayı sever?

Banyo Harika Bir Oyun Alanı

Banyolar bazı kediler için oyun odası gibi görünür. Sonuçta dev küvet ve oynayabileceği tuvalet kağıdı ruloları var. Duvarda havlu, bornoz gibi eğlenceli şeyler asılır. Yerde yuvarlanır ve halı veya banyo paspası ile oynar. Bir kedi, sen orada olsan da olmasan da banyoda çok eğlenir. Pek çok ev sahibi, eve geldiği zaman yaramazlıklarını banyoya girdiği zaman görür. Mesela yerde sonsuza dek yuvarlanmış tuvalet kağıdı… 

Kapalı Kapılar Meraklı Hissettirir

Çoğu kedi evlerinde kapalı kapılara dayanamaz. Banyo kapısı bir istisna değil. Diğer tarafta sen varken kapalı bir banyo kapısı, kedini meraktan çıldırtmak için yeterli bir sebep. Zamanla, bazı kediler muhtemelen o banyo kapısını kapatacağınızı öğreniyor gibi görünüyor. Bu yüzden, eğlenceyi kaçırmadıklarından emin olmak için orada olmak istiyorlar. Kediler, alanlarında her zaman neler olup bittiğini bilmek ister. Kedilerin bir kuralı olsaydı, o da asla kapalı kapılar olmaması olurdu!

Dikkat Çekmek İçin Harika Bir Zaman

Kediler ilgiyi severler (kendilerine uygun olduğu sürece). Kabul edelim, sen tuvalette otururken tüm bacaklarına sürtünen tatlı bir kediyi kim sevmez ki? Kedi, en az birkaç dakika için orada “kapana kısıldığını” ve dikkatini çekmenin kolay olacağını bilir. Birçok kedi, banyo veya duştan sonra ebeveynlerini yalamayı da sever. Sevimli kedicikler!

kediler neden banyoda

Lavabolar Kedi Yatakları Gibi Hissettirir

Lavabonun şeklini düşün. Yuvarlak lavabo kenarları, kedi vücudunu mükemmel bir şekilde kucaklar. Kedilerin dinlenme ve içinde uyuma amacıyla lavaboyu tercih etmesi çok doğal. Hatta lavabonun serinliği daha sıcak aylarda iyi hissettirir. Soğuk aylarda, kedinin vücut ısısı lavaboyu ısıtır ve burayı ekstra rahat hale getirir. Bazı kediler ayrıca lavaboda uzanırken musluktan su damlaları yalar. Yeterince iyi şeyi barındırıyor değil mi?

Lavabodan Sınırsız Su İçmek

Çoğu kedi ıslanmaktan hoşlanmasa da, su etrafında olmayı sever. Banyoda bir kedi lavabo veya küvet musluğundan tatlı su içer. Taze akan su, kedilerin sevdiği pek çok şeyden sadece biri. Lavabo seven kediler bazen su akarken lavaboya girer. Bazı kediler ıslak küveti yalamayı ve hatta banyo suyu içmeyi sever.

Kediniz Seni Seviyor

İşte bizler için en can alıcı sebep. Kedimizin bizi sevmesi. Ayyy! Banyo senin kokularınla dolu bir yer. Yani kedinin en sevdiği insanın! Orada önemli şeyler yaparak zaman geçiriyorsun değil mi? Emin ol kedin için durum böyle. İnsanların orada yaptığı tüm küçük şeyleri yaptığını izlemek, kedinin ilgisini çeker. Birçok kedi, ebeveynini izlemek için makyaj masasına oturur. Bize kalırsa banyo kedinle arandaki bağı güçlendiren harika bir yer. Tabii yaramazlık işin ucunda yoksa… 

Paylaşan heymypet