Köpeklerde Kanser Hastalığı ve Belirtileri

Canın gibi sevdiğin biricik köpeğinin kanser olduğu gerçeğiyle yüzleşmek çok zordur. Bu ağır deneyimle başa çıkmak için neler yapabileceğimize birlikte bakalım istedik.

köpeklerde kanser

Köpeklerde kanser, tıpkı insanlarda olduğu gibi en istenmeyen hastalıklardan biri. Kimsenin bu zorlu durumu tecrübe etmesini istemeyiz, ancak bazen bu sinsi hastalık gelir ve çok sevdiğimiz köpeğimizi bulur. Bu durumla karşı karşıya kalındığında, farklı veteriner hekimlerin hastalığı tedavi etmenin en iyi yolu konusunda farklı görüşleri olabileceğini akılda tutmak önemlidir. Belki bir veteriner onkoloğundan ikinci bir görüş almak ve seçenekleri dikkatlice gözden geçirmek her zaman iyi bir fikirdir.

Kanser, hücrelerin kontrolsüz bir şekilde büyüdüğü, çevre dokuları işgal ettiği ve vücudun diğer bölgelerine yayılabileceği bir hastalık. İnsanlarda olduğu gibi, köpeklerde kanser de vücudun çeşitli yerlerinde gelişebilir. Hastalık lokalize olabilir (tümör gibi bir alanla sınırlı) veya vücuda yayılabilir.

Kanser Nedenleri

Kanser “çok faktörlü” bir hastalıktır. Yani bilinen tek bir nedeni yoktur. Ancak hem kalıtsal hem de çevresel faktörlerin köpeklerde kanser gelişimine katkıda bulunabileceğini biliyoruz.

Köpeklerde Kanser Belirtileri

Köpeklerde kanser belirtileri şunları içerebilir:

Vücudun çeşitli noktalarında kitleler (Her zaman kötü huylu olmayabilir, ancak her zaman bir veteriner tarafından muayene edilmelidir.)
Şişlikler
İyileşmeyen yaralar
Vücudun herhangi bir yerinden anormal akıntı
Ağız kokusu
Kayıtsızlık / uyuşukluk
Hızlı ve genellikle açıklanamayan kilo kaybı
Ani topallamalar
Siyah, katranlı dışkı (mast hücre tümörlerinin neden olabileceği ülser belirtisi)
İştah azalması veya kaybı
Nefes alma, idrar yapma veya dışkılama zorluğu

Köpeklerde Kanser Teşhisi

Bir yumru varsa, ilk adım hücrelerin mikroskobik incelemesi için çok küçük bir doku örneğini çıkaran bir iğne biyopsisidir. Alternatif olarak, bir patolog teşhis için yumrunun tamamını veya bir kısmını çıkarmak için ameliyat yapabilir.
Radyografiler (röntgen), ultrason, kan değerlendirmesi ve diğer tanı testleri de kanserin var olup olmadığını veya yayılıp yayılmadığını belirlemede yardımcı olabilir.

Yaşlı Köpekler Kansere Daha Yatkın

Kanser her yaştan ve ırktan köpeklerde teşhis edilebilmesine rağmen, yaşlı köpeklerde çok daha yaygındır.
Bazı ırklar belirli kanserlere yatkındır. Boksörler, Boston Terrier ve Golden Retrieverlar en yaygın olarak mast hücreli tümör veya lenfoma geliştiren ırklar arasında yer alır. Great Danes ve Saint Bernards gibi büyük ve dev ırkların kemik kanserine yakalanma olasılığı küçük ırklara göre çok daha fazladır.
Köpeğinin cinsinin yatkın olabileceği hastalıklara aşina olmak önemlidir.

Kanseri Önleme

Köpeğinin genç yaşta kısırlaştırmak, belirli kanser türlerine yakalanma risklerini önemli ölçüde azaltabilir.
Meme kanseri, köpeğinin ilk kızgınlık döngüsünden önce kısırlaştırılmasıyla neredeyse tamamen önlenebilir. Öte yandan kısırlaştırılmış bir erkek köpeğin testis kanseri geliştirme şansı da sıfırdır.

Kanser Tedavileri

Tedavi seçenekleri kanserin türüne ve evresine bağlı olarak değişir.
Yaygın tedaviler arasında cerrahi, kemoterapi, radyasyon ve immünoterapi veya terapilerin bir kombinasyonu bulunur. Tedavinin başarısı, kanserin tipine ve yaygınlığına ve tedavinin agresifliğine bağlıdır. Tabii ki, erken teşhis her zaman hayat kurtarır.
Bazı köpek sahipleri kanser tedavisini reddeder. Bu durumda ağrının giderilmesi de dahil olmak üzere palyatif yaşam sonu bakımı düşünülmelidir. Evcil hayvanına kanser teşhisi konduktan sonra nasıl ilerlediğinize bakılmaksızın, gelecekteki kararları verirken yaşam kalitesini göz önünde bulundurmak çok önemlidir.

Bazı kanserler tedavi edilebilirken bazıları iyileştirilemez. Köpeğinin kanseri tedavi edilemiyorsa,  daha iyi hissetmesini sağlamak için yapabileceğin birçok şey olduğunu lütfen unutma. Seçenekleriniz hakkında veterinerinizle konuşmaktan çekinme. İyi beslenmenin ve sevgi dolu bakımın köpeğinin yaşam kalitesini büyük ölçüde artırabileceğini aklından çıkarma

Veterinere Ne Zaman Başvuracağını Bilmek

Köpeğin yukarıdaki listede belirtilen klinik belirtilerden herhangi birini gösteriyorsa derhal veterinerinizle iletişime geç. Köpeğine kanser teşhisi konulursa, eğitim hastanelerinde çalışan bir veteriner onkoloğuna danışmak isteyebilirsin.

Paylaşan heymypet