Kedilerde Hipertiroidizm Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Kimse kedisinin hastalanmasını istemez, ancak bazı hastalıklar uygun tedavi ile kolayca yönetilebilir. Hipertiroidizm böyle bir hastalıktır ve yaşlı kedilerde oldukça yaygındır. Bu hastalığın yaygın semptomlarını bilerek, kedinde diğer ciddi problemler gelişmeden önce onu tedavi etmek bilinçlenebilirsin.

kedilerde hipertiroidizm

Kedilerde Hipertiroidizm Nedir? Hipotiroidizmin zıttı olan hipertiroidizm, tirotoksikoz olarak da bilinir ve tiroid bezinin büyüyüp fazladan hormon üretmesiyle ortaya çıkar. Tiroid bezi boyunda bulunur ve metabolizma ve vücut ısısının düzenlenmesi dahil olmak üzere çeşitli vücut işlevlerinde rol oynayan T3 ve T4 adlı hormonları üretir. Bir kedi hipertiroit geliştirdiğinde, çok fazla T3 ve T4 üretilir ve bu da kedinin zamanla giderek daha fazla hastalanmasına neden olur.

Kedilerde Hipertiroidi Belirtileri

  • Aşırı açlık
  • Kilo kaybı
  • Artan susuzluk
  • Artan idrara çıkma
  • Kusma
  • Davranış değişiklikleri
  • Dağınık tüyler

Kedilerde hipertiroidizm kilo kaybıyla birlikte aşırı iştahla kendini göstermeye başlar. Hatta bazı kedi sahipleri, kedilerinin her şeyi yediğini ancak bir şekilde kilo almadığını söyler. Bunun yerine, hipertiroid kediler kilo verir ve daha fazla su içip çiş yaparlar. Diğer yaygın semptomlar arasında kusma, keçeleşmiş dağınık kürk ve saldırganlık, hiperaktivite gibi davranış değişiklikleri bulunur.

Kedilerde Hipertiroidi Nedenleri

Kedilerde hipertiroidizm iki tip tümörle oluşabilir. Çoğu hipertiroidizm vakası, adenom adı verilen iyi huylu bir tümörden kaynaklanır. Ancak nadir durumlarda, neden adenokarsinom adı verilen kanserli bir tümördür. Her iki tümör de tiroid bezinin büyümesine neden olur. Ama hiç kimse her iki tümör tipinin de büyümesine neyin neden olduğunu bilmiyor.

Kedilerde Hipertiroidi Teşhisi

Kedin hipertiroidizm belirtileri gösteriyorsa, veterinerini ziyaret etmeniz gerekir. Veteriner, kan taraması yapılmasını önermeden önce bir fiziki muayene yapacak ve kedinin sağlık öyküsünü alacaktır. Bazen fiziki muayene sırasında büyümüş tiroid bezleri tespit edilebilir. Kan taraması, kedinizin organlarının ne kadar iyi çalıştığına bakacak ve kedinizin tiroid bezleri tarafından ne kadar tiroid hormonu üretildiğini ölçecektir. Bu hormon seviyeleri yüksekse, kedinize hipertiroidizm teşhisi konur. Yüksek tansiyon gibi hipertiroidizmde görülen yaygın komplikasyonları araştırmak için başka testler de önerilebilir.

Kedilerde Hipertiroidi Tedavisi

Hipertiroidi teşhisi konan bir kediyi tedavi etmenin dört yolu vardır: diyet tedavisi, ameliyat, ilaç tedavisi ve radyoaktif iyot tedavisi. Her seçeneğin artıları ve eksileri vardır ve her kedi için doğru olmayabilir. Ancak kedi sahiplerinin çoğu hastalığı diyet veya ilaçla tedavi etmeyi tercih eder. İlaçlar, tiroid bezlerinin ürettiği tiroid hormonlarının miktarını azaltır ve özel diyet, bir kedinin tükettiği iyot miktarını sınırlar. İyot, tiroid hormonu üretimi için gereklidir, bu nedenle iyot alımını sınırlamak tiroid hormonu üretimini sınırlar.

Kediniz bir adaysa ve anormal tiroid dokusunu yok ederse, radyoaktif iyot genellikle ideal tedavi seçeneği olarak önerilir. Bu prosedür her veteriner tarafından yapılmaz ve maliyetli olabilir. Ancak tipik olarak hastalığı tedavi eder, bu nedenle daha fazla tedaviye gerek yoktur. Cerrahi ayrıca hastalığı tedavi edebilir. Ancak diğer üç seçeneğe göre daha invazivdir. Bu nedenle yaygın olarak önerildiği gibi değildir.

Kedilerde Hipertiroidizm Nasıl Önlenir

Bir kedinin hipertiroidizme neden olan tümörleri geliştirmesine neyin neden olduğunu kimse bilmediğinden, hastalığı önlemenin bir yolu yoktur. Bir kedi ebeveyni olarak yapabileceğin en iyi şey, hipertiroidizm belirtilerini gördüğün anda veterinerinle görüşmektir. Ek olarak, hastalığın teşhis üzerine derhal tedavi edilmesi, diğer sorunların gelişmesini önlemeye yardımcı olacaktır. Yaşlı kediler için düzenli kontroller ve kan taramaları, sorunu erkenden çözmene yardımcı olabilir. Bu nedenle veterineri kedinin sağlığında önemli bir rol oynar.

Kedilerde Hipertiroidi İçin Risk Faktörleri

Belirli bir kedi ırkının hipertiroidizm geliştirme riski diğerinden daha yüksek değildir. Yine de herhangi bir yaşlı kedi daha büyük bir risk altındadır. Bazı araştırmalar, çok konserve tüketen- özellikle balık konservesi yiyen- kedilerin yüksek risk altında olduğunu gösteriyor. Bir çalışma, uzun tüylü, safkan olmayan kedilerin hastalığa yakalanma riskinin daha yüksek olduğunu gösterdi.

Kedi sahiplerine yardımcı olmak ve kedilerde hipertiroidizmi önleyebilmek için daha fazla bilgiye ihtiyaç vardır.

Evcil hayvanının hasta olduğundan şüpheleniyorsanız hemen veterinerinizi ara. Sağlıkla ilgili sorular içinse her zaman veterinerine danış. Onlar evcil hayvanınızı muayene ettikleri için sağlık geçmişini iyi bilirler ve en doğru önerilerde bulunurlar.

Paylaşan heymypet