Kendi Cam Akvaryumunu İnşa Et

Özel boyutlu bir akvaryuma mı ihtiyacın var? Aslında kendi cam akvaryumunu oluşturmak oldukça basittir.

Tatlı su veya tuzlu su akvaryumu kurarken de temel prensipler aynıdır:

-Uygun şekilde tasarla ve planla.

-Doğru ölç.

-Camı hazırla.

-Doğru yapıştırıcıyı kullan.

-Yapıştırıcıyı doğru şekilde uygula.

-Camı kesintisiz, kabarcıksız dikişlerle tak.

Boyutu 55 galon veya daha küçük olan, daha küçük bir tanka kıyasla daha büyük bir tank inşa etmenin tek farkı, yapıştırma işleminin mükemmele yakın olması ve cam kalınlığının eklenen su basıncına dayanacak kadar yeterli olması gerektiğidir. Çok kalın cam kullanmak, ihtiyacın olmayan parayı harcadığın anlamına gelir. Çok incede, cam çatlaması ve akan suyun belli belirsiz seslerini dinleyerek uykusuz geceler geçirmene neden olur.

Cam Kalitesini Ve Kalınlığını Seç

Camın kalitesi, bireysel üreticinin camı üretmek için kullandığı yöntem ve teknikler tarafından belirlenir. Test örnekleri, gerilme mukavemetinin 19.3 ila 28.4 megapaskal arasında çalıştığını göstermektedir (basınç kuvvetlerini ölçer).

Cam üretim sürecindeki sınırlamalar nedeniyle camın mukavemeti değişebilir. Bu da cam kalınlığı hesaplanırken uygun bir güvenlik faktörünün kullanılması gerektiği anlamına gelir. Yaygın olarak kullanılan faktör 3.8’dir. Ancak bu mutlak bir garanti değildir. Hasarlı veya çok düşük kaliteli camdan kaynaklananlar dışındaki tüm cam arızası riskini esasen ortadan kaldıracaktır. Camdaki çizikler ve talaşlar, arızanın ana nedeni olacaktır.

Tankın için hangi cam kalınlığının gerekli olacağı konusunda hızlı bir fikir edinmek için özel akvaryum camı kalınlık tablosunu kullanabilirsin. 3.8 güvenlik faktörünün, kendi tankın ve konum durumun (örneğin, korunan bir alanda düşük trafik) için fazla önemli olduğunu düşünebilirsin ve hatta daha düşük bir faktörü bile tercih edebilirsin. Ancak, üzgün olmaktansa güvende olmak daha iyidir.

İnşaatta Tasarruf Et

Tankı desteklemek için bir şeyler yaparsan, inşaat maliyetlerinden tasarruf edebilir ve daha kalın camdan vazgeçebilirsin. Örneğin, 55 galonluk temel akvaryum, çoğu hobicinin aşina olduğu ortalama bir boyut olan 4 fit x 15 inç’tir. Bu tank normalde 1/4 inç kalınlığında (altı milimetre) camdan yapılmıştır. Akvaryum camı kalınlık tablosunda gösterilen hesaplamalara göre, camın güvenlik faktörü 2.92’dir. Akvaryumun ortasına önden arkaya dört inç genişliğinde bir cam destek takarak belirli bir cam kalınlığı ve tank boyutu için güvenlik faktörünü artırabilirsin. Ön ve arka cam panellerin desteklenmesi, kırılma riskini 2 fit genişliğindeki cam panel seviyesine indirerek güvenlik faktörünü 3,38’e yükseltir. Bu nedenle, güvenlik faktörünü artırmak için daha kalın bir cam almak yerine, destek onu dengeleyebilir.

Cam kalınlığından tasarruf etmenin bir başka yolu, tank standını, tank ile stand arasında bir strafor veya polistiren ped kullanarak tankın tüm tabanını tam olarak destekleyecek şekilde tasarlamaktır. Ped, stand yüzeyindeki kir veya kumdan kaynaklanacak cam yüzeydeki noktasal yük nedeniyle tankın bozulmasını önleyecektir. Tank tabanı tam olarak destekleniyorsa, stand güç ve destek katacağından ve camın bükülmesini önleyeceği için tank tabanı için normalden daha ince bir cam parçası da kullanabilirsin.

Diğer bir püf noktası ise tankının uç parçaları için gerekli kalınlığı hesaplamaktır. Her durumda, gerekli kalınlık, daha uzun ön ve arka cam parçalarından daha az olacaktır.

Silikonu Dikkatlice Uygula

Kendin yap akvaryumunu inşa ederken camın hazırlanması ve panellerin doğru montajı önemlidir. Ancak daha büyük boyutlu bir tank inşa ederken daha önemlidir.

Cama silikon uygularken, boşluk veya kabarcık olmadan sürekli 1/4 inç boncuk çalıştırın. En iyi yapıştırma sonuçları için, yalnızca üç ila beş dakika içinde çalışacağın kadar silikon uygula. Çünkü bundan sonra silikon cilt üzerinde yıpranır ve cama iyi yapışmaz.

Arka ve bir yan cam panelin alt camına ve arka panelin bir yan kenarına bir silikon damlası yerleştir. Arka cam paneli alta ve ardından yan paneli alt ve arka panele tak.

Birleştirilecek herhangi bir bölüm yerine yerleştirildiğinde, silikonun düzleştirilmesi gerekir. Bu, birleştirilmiş bölümün bir ucundan başlayarak, işaret parmağının ucunu silikonun içine bastırarak, ardından parmağını kaldırmadan sıkıca, eşit bir şekilde ve silikon ekleminin tüm uzunluğu boyunca hafif bir açıyla çalıştırarak yap. Birleştirilen bölümü koli bandıyla yerine sabitle. Parmağının etrafından sıkışan fazla silikonu silme konusunda endişelenme. Silikon daha sonra temizlenebilir veya kesilebilir.

Tank tabanının destek yüzeyi çok düz olmalıdır. Çok büyük akvaryumlarda bunu başarmak zordur ve polistiren ile taban arasında kendiliğinden yayılan dolgu gerekebilir. Bu, akvaryumun ağırlığının kusurları ortadan kaldırması için akvaryumu tabana takmadan hemen önce uygulanmalıdır. Akvaryum su ile doldurulmadan önce dolgu maddesinin düzleşmesi ve tamamen sertleşmesi için yeterli süre tanınmalıdır. Dolgu ürününün etiketindeki talimatları izle. Bütün bunları doğru bir sıralamayla ve planlı bir şekilde yaptıktan sonra hayallerindeki akvaryumuna ulaşmış olacaksın!

 

Paylaşan heymypet