Köpeğini Kuşuna Alışması İçin Nasıl Eğitirsin?

Halihazırda bir köpeğin varsa ve evcil bir kuş düşünüyorsan, ya da zaten bir kuşun var ve bir evcil köpek düşünüyorsan, onları aynı haneye entegre etmek biraz zaman alacaktır. Köpekleri ve kuşları geçinmeleri için eğitmek zor olsa da, sabırlı olduğun ve her bir hayvanın güvenliği için her zaman önlem aldığın sürece mümkündür. Gelin birlikte köpeğini kuşuna alışması için nasıl eğitmen gerektiğine bakalım!

Evcil Hayvanlarını Yavaşça Tanıt

Köpekler, kediler gibi vahşi doğada yırtıcı hayvanlardır. Çoğu doğal olarak bir kuşu takip edilmesi ve fethedilmesi gereken bir av olarak görür. Köpeğin diğerlerinden daha az belirgin bir av sürüşüyle ​​çekingen olsa bile, bir kuşu avlama içgüdüsü her zaman mevcut olacaktır.

Köpeğini kuşunla tanıştırırken çok yavaş bir tempoda başla. Birkaç hafta boyunca, yalnızca birkaç dakikalığına birkaç kez birbirleriyle temas ettir. Amaç, sonunda birlikte rahat olmaları ve sosyalleşme zamanlarını artırmaya başlayabilmendir. Kesinlikle acele etmeye çalışma. Çünkü acele etmek stresli, travmatik bir deneyime veya potansiyel olarak ciddi kazalara yol açabilir.

Tarafsız Bir Alan Seç

Köpeğini kuşunla ilk tanıştırdığında, hiçbir hayvanın kendi bölgesini düşünmeyeceği tarafsız bir alan seç. Kuşlar için bu, normalde kafeslerinin bulunmadığı bir oda ve tercihen az zaman geçirdikleri bir alan olacaktır. Hayvanları tanıdık çevreden uzaklaştırmak, saldırgan davranış olasılığını azaltmaya yardımcı olacak ve genel olarak onları daha kabul edilebilir hale getirecektir.

Hayvanları Ödüllendir

Köpeklerin ve kuşların ortak özelliği, ikisinin de dikkatlerini dağıtmanın ve yiyecekle rüşvet vermenin genellikle oldukça kolay olmasıdır. Onlara bol miktarda lezzetli ikramlar sunmak, ilişkilerinin başlangıç ​​aşamasında iyi davranışları için her birini ödüllendirmenin harika bir yoludur. Onlarla seanslarına başlamadan önce her hayvan için bol miktarda ikram bulundurduğundan emin ol.

Daima Denetle

Kuş ve köpeği aynı odada bir araya getirip birbirlerine alışmalarına yardımcı olan birkaç seanstan sonra, kuşu taciz etmediği sürece köpeğinin bölgede tasmasız kalmasına izin verebilirsin. Ancak kuşunun korunması için, köpek yanındayken asla kafesten dışarı çıkmasına izin verme ve hayvanları asla gözetimsiz olarak aynı odada bir arada bırakma. En iyi eğitimli ve güvenilir köpeklerde bile kazalar her zaman olabilir. Evcil hayvanların için riski azaltmanın en iyi yolu, köpek etraftayken kuşunu kafeste tutmaktır.

Sorunlar ve Prova Davranışı

Bu sürecin zorluğunun köpeğinin cinsine ve yaşına bağlı olarak oldukça farklı olacağını bilmek önemlidir. Köpeğin bir köpek yavrusu ise, eğitim ve tanıtım daha fazla tutarlılık ve zaman alacaktır. Ayrıca, köpeğinin güçlü bir avlanma içgüdüsü varsa, onu kuşuna tanıtmak daha fazla çaba gerektirecektir. Aklimasyon sürecine başlarken bu faktörleri aklında bulundur. Ancak cesaretin kırılmasın. Çaba sarf ettiğin sürece, çoğu evcil hayvan aynı alanda dostane bir şekilde nasıl yaşayacağını eninde sonunda anlayacaktır.

Kaçınılması Gereken Hatalar

Sorunlardan kaçınmak ve köpeğini evcil kuşunla tanıştırırken iki yaygın yanlış adımdan kaçın:

Evcil hayvanlarının toplantısı sırasında odada hiçbir hayvanı serbest bırakma. Köpeğin yanındayken kuşunun her zaman kafesinin içine güvenli bir şekilde yerleştirildiğinden emin ol. Aynı zamanda köpeğini daima tasmalı tut. Herhangi bir hayvanı dizginlememek, biri diğerine saldırmaya karar verirse felaketle sonuçlanır. İkisinin de rahat olduğunu anlayana kadar onları güvende tut.

Kuşunun uygun boyutta bir kuş kafesinde olduğundan ve kapının sağlam olduğundan emin ol. Ayrıca kuş kafesini, köpeğinin zıplayamayacağı bir yere koy.

Paylaşan heymypet