Kuşlarda Tasma Kullanımı Zararlı Mı?

Son zamanlarda kuşları eğitmek ve yürüyüşe çıkarmak isteyenler kuş tasması kullanıyor. Bu ürünlerde en hafif malzemeler kullanılmaktadır. Kuşların boynunu ve vücudunu kavrayan bu tasma kuşların kaçmalarını engellerken hareket alanlarını da sınırlar. Farklı renk ve modellerde tasarlanan bu malzemeler kuşçularda kuş ve kafes aksesuarı olarak satışa sunulmaktadır. Peki kuşlarda tasma kullanımı zararlı mı?

Muhabbet Kuşu Tasması

Kuşlarda tasma kullanımı, evcil kuşumuz ile gezmemiz için çok güzel bir aparattır. Muhabbet kuşu tasmasının kullanılmasında bir sakınca yoktur.

Tasma Nasıl Takılır?

-Kuşunun 1-3 gün boyunca tasmayı güvenli bir mesafeden görmesine izin ver. Kuşun seyrederken tasmaya peluş bir hayvanmış gibi baktığından, konuştuğundan ve tuttuğundan emin ol. Tüm ilerlemeleri kuşunun en sevdiği ikramlarla dikkatle ödüllendir.

-1 – 2 gün boyunca olağan bakım rutinlerini yaparken tasmayı omzuna koy. Ardından, tüm cesur davranışları ödüllendirirken, 1-2 gün daha tasma omzundayken kuşunu tut.

-Kuşunun tasmayı keşfetmesine izin ver. Tasmanın vücuduna dokunmasına izin verdiği için kuşuna favori ikramlarını ver. Her adımda ilerlemeyi ödüllendirmeyi unutma.

-Yukarıdaki süre boyunca kuşunu kanatlarını ve gövdesini tutması için eğit. Vücuduna dokunmana müsamaha göstermene yönelik herhangi bir ilerleme için daima ikramlar.

-Tasmayı test etmek için kafesi hazırla. Düşme durumunda kafesin altını bir havluyla hizala.

-Hem sen hem de kuşun hazır olduğunda, evcil hayvanını denetleyerek 1-3 saat boyunca tasmayı tak. Evcil hayvanını, tasmayı tolere ettiğini her gördüğünde ödüllendirmek çok önemlidir.

-Kuşun tasmayı takma süresini 30 – 60 dakikalık artışlarla yavaşça artırın. Bu aşamada kuşunun tasmayı belli süreler boyunca sırtında taşıyacak fiziksel gücü kazanmasına yardımcı ol.

-Kuşun güç kazandıkça ve tasmayı tolere ettikçe, takma süresini uzat.

-Kuşuna tırmanmayı, tünemeyi, yemeyi ve içmeyi göstermen gerekeceğini unutma. Çoğu kuş bunu kendi başına çözer. Ancak gergin kuşların daha fazla desteğe ihtiyacı vardır.

Tasma Kullanımı Eğitimi İpuçları:

-Kuşuna kafasına ve kanatlarına dokunmana tahammül etmeyi öğretmek için Clicker Eğitimini kullan.

-Zihinsel yorgunluğu önlemek için antrenman seanslarını kısa ve eğlenceli tut. Günde bir veya iki kez 5-10 dakika yeterli olacaktır.

-Tercihen günlük olarak, pratik yapmak için tutarlı bir zaman seç.

-Kuşun korkarsa, geri çekil ve daha önce ustalaştığı bir beceri üzerinde çalış.

Kuş Tasması Fiyatları

Tasma fiyatları 20 tl’den başlayıp 100 tl’ye kadar varmaktadır. Kendi zevk ve tercihlerine göre, uygun boyutlarda muhabbet kuşuna tasma alarak kullanabilirsin.

Kuş Tasması Zararlı Mıdır?

Kuş tasmaları, kuşlar için yeni piyasaya sürülen bir aksesuardır. Kuşları vücudundan kavrayan bu malzeme oldukça hafif olup kuşları rahatsız etmeyecek şekilde tasarlanmıştır. Bu sayede kuşlar rahatça uçmanın keyfini yaşayabiliyorlar. Bu nesne daha çok kuş eğitiminde kullanılıyor.

Aynı zamanda kuş tasmaları, kuşun tüylerini yolmasını durdurmak için harika bir seçenektir. Ayrıca ameliyattan veya yaralardan iyileşen kuşlar için de çok faydalıdırlar.

Ama bir papağanı öylece tasmasına bağlayıp iyi olmasını bekleyemezsin. Kuşunun tasmaya alışması için zamana ihtiyacı var.

 

 

 

Paylaşan heymypet