Evcil Sürüngenler İçin Yatak Ve Yüzey Seçenekleri

Bazı sürüngenler yuva yapmayı sever. Bazıları güneşlenmeyi tercih eder ve bazıları nemli bir ortama ihtiyaç duyar. Farklı yatak türleri farklı riskler ve faydalar sunar. Ne tür bir sürüngenle ilgilendiğine bağlı olarak, bazı şeyleri dikkate alman gerekecek. İşte evcil sürüngenler için yatak ve yüzey seçenekleri.

1) Odun

Ahşaptan yapılmış yatak takımları farklı şekillerde, boyutlarda, tiplerde ve hatta renklerde gelir. Yatak yapımında kullanılan en yaygın ağaç türleri çam, sedir, Douglas köknarı, titrek kavak ve selvidir. Bunlar talaş, pelet ve cips şeklinde olabilir.

Ahşap yatak takımları, arboreal sürüngen türleri veya zamanlarının çoğunu yerde geçirmeyenler için en iyisidir. Talaşlar, topaklar ve kabuk yongaları ile ilgili bazı endişeler, emiciliğin, koku kontrolünün olmaması ve talaşların bazı sürüngenlerin ayaklarına zarar verme ve hatta kıymıklara neden olduğudur.

Bazı şirketler talaşlarını farklı renklere boyar veya klorofil ile doldurur. Bunlar koku kontrolü veya emicilik için fazla bir şey yapmaz.

2) Geri Dönüşümlü Kağıt Yatak

Bu tür yatak takımları her zaman sürüngen topluluğuna pazarlanmaz. Ancak birçok sahip, küçük topakların ve yumuşak geri dönüştürülmüş kağıt parçalarının emiciliğini sever. Sürüngenler için doğal bir yatak türü değildir. Ancak bazı sürüngenler yumuşak kağıt parçalarının altına girmeyi sever.

3) Hindistan Cevizi Lifi

 Bir hindistan cevizi üzerindeki kabuk olarak da bilinen lifli parçalar, sürüngen yatakları için farklı bir seçimdir. Genellikle genişletilebilir parçalar veya tuğlalar halinde satılırlar. Sürüngen sahipleri arasında popülerdirler. Bahçıvanlık endüstrisi de çeşitli ürünler satar. Ancak genellikle içinde sürüngenlere zarar veren gübreler bulunur.

Koku kontrolü ve emiciliği iyidir. Yuvalayan sürüngenler özellikle hindistan cevizi lifinin tadını çıkarır.

4) Yonca Unu

Yonca unu, küçük silindirik topaklar halinde sıkıştırılan yonca samanının öğütülmesiyle oluşur.

Bu topaklar oldukça emicidir. Bazı üreticiler sürüngen için güvenli mikrop kontrol maddeleri ekler. Peletler ayrıca biyolojik olarak parçalanabilir. Koku kontrolüne yardımcı olur ve yanlışlıkla yutulduğunda oldukça güvenli olur.

5) Kağıt Havlu Ve Gazeteler

Bunlar muhtemelen en ucuz yatak takımı türleridir. Bazı mal sahipleri, kazıcılar için iyi olan “kabarık” bir yatak takımı oluşturmak için havluları ve gazeteleri parçalar ve diğerleri sadece muhafazanın altına çarşaf koyar.

Kağıt havlular ve gazeteler emicidir. Ancak koku kontrolü için hiçbir şey yapmaz. Açıkçası, herhangi bir sürüngen için çok doğal değildir. Ancak bunun dışında büyük problemler yaratmaz.

6) Sürüngen Halı

Renkler ve dokular değişiklik gösterir. Ancak çoğu halı yıkanabilir. Bazı mağazalar halıları tank boyutlarına uyacak şekilde keserken, diğerleri belirli muhafaza ölçümleri için önceden kesilir ve satılır.

Yutma riski yoktur ve bunları yıkayabilmek muhafazayı sıhhi tutar.

7) Vermikülit

Vermikülit, birçok farklı şekilde kullanılan bir mineraldir. Sürüngen yatakları için vermikülit ısıtılarak işlenir. Su eklendiğinde birçok katmana ayrılır ve uzun solucan benzeri parçalara genişler.

Bu tür yatak takımı, yüksek nemli sürüngenler ve oyuklar için mükemmeldir. Turba yosununa bir alternatiftir.

8) Yosun

Sürüngenler için yatak olarak kullanılan birkaç farklı yosun çeşidi vardır. Bunların tümü yüksek nemi veya oyuk açmayı tercih edenler için iyidir. Bu, kum gibi doğal bir substrattır.

9) Öğütülmüş Ceviz Kabuğu

Adından da anlaşılacağı gibi, bu alt tabaka ince öğütülmüş ceviz kabuklarından yapılmıştır. Darbelere neden olabilir. Su tutmaz ve koku kontrolü yoktur. Atıkları atmak için kedi kumu gibi kolayca kepçelenir ve kum yatağı gibi topaklanma yapmaz.

10) Kum

Sürüngen sahipleri için oyun kumu, vitaminli kum ve sindirilebilir kalsiyum kumu mevcuttur. Olası yutma, yaşadıkları yerde yemek yiyen sürüngenler için en büyük endişe kaynağıdır. Sindirilebilir kalsiyum kumu, küçük miktarlarda ise sindirilebilir. Ancak, bir sürüngen bu tür kumlardan herhangi biriyle dolu bir ağza sahip olsaydı, sağlık sorunu meydana gelirdi.

Boyalı kum genellikle sürüngeni lekeleyecektir. Ancak boya cildine zarar vermeyecektir.

Evcil sürüngen sahipleri, çöl sürüngen türleri için kumu severler. Doğal bir substrattır ve yutulması endişe verici değilse, kum başka herhangi bir önemli sorun oluşturmaz.

Kum ıslandığında topaklanır. Islak ayaklara yapışır ve koku kontrolüne yardımcı olmaz. Ancak kum boa gibi bazı sürüngenlerin yuva yapmak için ihtiyacı olan bir yüzeydir.

Paylaşan heymypet