Akvaryum Isıtıcısı Boyut Kılavuzu

Akvaryum, vücut ısısını korumak için suyun sıcaklığına güvenen soğukkanlı canlılara ev sahipliği yapar. Bu, akvaryumun için ısı sağlaman ve balığın için doğru sıcaklıkta tutman gerektiği anlamına gelir. Birkaç farklı ısıtıcı türü arasından seçim yapabilir ve kurulumuna bağlı olarak bir veya birden fazla ısıtıcı kullanabilirsin. Isıtıcı kapasitesi veya ısıtma gücü, watt değeri ile gösterilir. Gelin birlikte akvaryum ısıtıcısı boyut kılavuzuna bakalım!

Akvaryum Isıtıcı Çeşitleri

Seçtiğin akvaryum ısıtıcısı türünü ve kaç tane kullanacağını seçebilirsin.

Tanka Asılan Isıtıcılar: Asma ısıtıcılar tipik olarak tankın arkasına vantuz ve tankın kenarına bir kanca veya başka bir sabitleme cihazı ile monte edilir. Yalnızca kısmen suya batırılırlar ve diğer ısıtıcı türlerinden daha az verimli olma eğilimindedirler. Ancak daha küçük tanklarda yeterli ısıtmayı sağlayabilirler. Büyük tanklarda kullanıldığında, akvaryumun karşı taraflarında birden fazla asma ısıtıcı olması en iyisidir.

Dalgıç Isıtıcılar: Dalgıç ısıtıcılar tamamen tank suyuna daldırılarak tankın arkasına yatay veya dikey olarak monte edilir. Genellikle, alt tabakanın yanına yatay olarak monte edilirler. Dalgıçlar, özellikle daha büyük tanklarda, genellikle asma ısıtıcılardan daha tutarlı ve verimli ısıtma sağlarlar.

Isıtma Kablosu: Çakıl veya alt tabakanın altına bir ısıtma kablosu yerleştirilir ve bir kontrol ünitesine bağlanır. Tatlı su bitkili akvaryumlarda ölü noktaların giderilmesinde faydalı olabilir. Ancak, kablonun onarılması veya değiştirilmesi gerektiğinde alt tabakayı kazman gerektiğinden, bu tip ısıtıcı tuzlu su resif sistemleri için en iyi seçenek değildir.

Doğru Akvaryum Isıtıcı Boyutunu Bulma

Bir tank ısıtıcısının veya ısıtıcıların boyutlandırılması, tankın su hacmine, tankın bulunduğu odadaki ortalama sıcaklığa ve tank için istenen su sıcaklığına bağlıdır.

Isıtıcı watt değeri için temel kural, akvaryumdaki gerçek su hacminin galonu başına 2,5 ila 5 watt arasında kullanmaktır. Ancak, sıcaklığı ne kadar yükseltmek istediğine bağlı olarak genellikle daha fazla watt gerekir. Birden fazla ısıtıcı

kullanıyorsan, tüm ünitelerin toplam ısıtma kapasitesinin toplamı gerekli watt değerine ulaşmalıdır.

Oda sıcaklığını ayarlamak için, akvaryum suyunun hedef sıcaklığından odanın ortalama sıcaklığını çıkar. Sonuç, derece cinsinden ölçülen gerekli ısıtma miktarıdır.

Aşağıdaki akvaryum ısıtıcısı boyut tablosunu kullanarak sol sütunda akvaryumunun boyutunu bul. Ardından akvaryumun ısıtılması gereken derece sayısını gösteren sütuna git. Isıtma gereksinimi seviyeler arasındaysa, bir sonraki büyük boyuta geç.

Örnek:

  • Ortalama oda sıcaklığı: 20 santigrat derece
  • Hedef su sıcaklığı: 25 santigrat derece
  • Isıtma gerekli: 12 santigrat derece
  • Tank boyutu: 20 galon
  • Gerekli ısıtıcı boyutu: 50 watt
Akvaryum Isıtıcı Boyut Kılavuzu
Tank Boyutu Isı
5 Derece C
9 Derece F
Isı
10 Derece C
18 Derece F
Isı
15 Derece C
27 Derece F
5 Galon/20 Litre 25 watt 50 watt 75 watt
10 Galon/40 Litre 50 watt 75 watt 75 watt
20 Galon/75 Litre 50 watt 75 watt 150 watt
25 Galon/100 Litre 75 watt 100 watt 200 watt
40 Galon/150 Litre 100 watt 150 watt 300 watt
50 Galon/200 Litre 150 watt 200 watt İki adet 200 watt
65 Galon/250 Litre 200 watt 250 watt İki 250 watt
75 Galon/300 Litre 250 watt 300 watt İki 300 watt

Akvaryum Isıtıcılarını Kullanma İpuçları

Daha büyük tanklarda veya oda sıcaklığının istenen su sıcaklığının önemli ölçüde altında olduğu durumlarda iki ısıtıcı gerekebilir. Eşit ısıtmayı sağlamak için ısıtıcılar akvaryumun karşıt uçlarına kurulmalıdır.

Asma ve dalgıç ısıtıcılı birden fazla ünite kullanmak en iyisidir. Bu, daha eşit ısı dağılımı sağlar ve ısıtıcılara daha az yük bindirir. Ayrıca, ısıtıcılardan biri sönerse, yeni bir ünite alana kadar sıcaklık çok tehlikeli bir şekilde düşmez. Yedek olarak elinizde bulundurmak için ekstra bir ısıtıcı satın almak da akıllıca olur.

Isı yükseldiği için ısıtıcı tüp uzunluğu önemlidir. Genel bir kural olarak, ısıtıcı tüp akvaryumunuzun yüksekliğine uygun olmalıdır.

Akvaryum çevresindeki ısı kaynaklarını ve oda sıcaklığındaki dalgalanmaları kontrol et. Tankın bir havalandırmanın altına, sıcaklığın yükselmesine ve düşmesine neden olabilecek aralıklı ısı kaynaklarının yanına yerleştirilebilir.

Artık su altında olmadığında ısıtıcının aşırı ısınmasını önlemek için tankı boşaltırken ısıtıcının fişini her zaman çıkar.

Bazı ısıtıcılar, termostat kontrolü için belirli numara ayarlarına sahiptir. Böylece istediğin sıcaklığa ayarlayabilirsin. Diğer ısıtıcılar, belirtilen belirli sıcaklıklar olmadan düşükten yükseğe giden kontrollere sahiptir.

Birincisinin kullanımı daha kolaydır. Ancak ısıtıcı ayarını akvaryumu gerçekten doğru sıcaklıkta tuttuğundan emin olmak için her zaman kontrol et.

Isıtıcıyı, hareketli suyun ısıtılmış suyu akvaryum boyunca dağıtması için filtreden su çıkışının yanına yerleştirin.

Isıtıcının akvaryum suyunu doğru sıcaklıkta tuttuğunu doğrulamak için bir akvaryum termometresi kullan. Su sıcaklığının aynı olduğundan emin olmak için akvaryumdaki birden fazla yerde sıcaklığı kontrol etmek için termometreyi hareket ettir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Paylaşan heymypet