Resif Akvaryumun İçin Dikkate Alman Gereken 12 Mercan

İster deneyimli bir mercan bekçisi ol, ister bir resif tankına yeni başlıyor ol, akvaryumunda tutmayı düşünmen gereken sayısız mercan türü vardır. Hepsi yeni başlayanlar için uygun olsa da, aşağıdaki mercanlar herhangi bir resif tankına harika eklemelerdir. Zorluk, mercan için hangi ortamın en iyi olduğuna, kolay olanların çok çeşitli uygun çevre koşullarına sahip olup olmadığına ve yakın komşulara duyarlı olup olmadıklarına veya ayrı tutulmaları gerekip gerekmediğine bağlıdır. İşte resif akvaryumun için dikkate alman gereken 12 mercan:

-Zorluk Derecesine Göre Mercan Türleri (En Kolaydan En Zora)

-Mantar Mercanları

-Düğme Polipleri

-Sallanan El Mercanları

-Ananas Mercanları

-Parmak Deri Mercanlar / Colt Coral

-Yeşil Yıldız Polipleri

-Mantarlı Mantar Mercan

-Kabarcık Mercan

-Kapalı Beyin Mercanı

-Yasemin Polipleri

-Lob Beyin Mercanı

-Tilki Mercanları

1) Mantar Mercanları

Mantar mercanları, başlangıç ​​için en kolay mercanlardan biridir. Çeşitli renklerde gelirler ve çok hızlı büyürler. Daha uysal mercanları kolayca sollayabilirler. Bu nedenle yayılmaları için yeterli alana sahip olduğundan emin ol.

2) Düğme Polipleri

Genellikle koloni polipleri olarak adlandırılan bu küçük polipler, sıklıkla bir kaya veya tıkaç üzerinde küme halinde satılır. Kolayca büyüyen ve birçok renkte gelen bir başka kolay koruyucu, bu türlerin bazıları ışıldayan ve mavi LED’lerin altında parlıyor. Bazıları yakın komşularını sokabilir. bu yüzden onlara bolca yer ayırdığından emin ol.

3) Yeşil Yıldız Polipleri

Yeşil Yıldız veya Yıldız Patlaması Polipleri, uzun dokunaçlarla küçük demetler halinde büyür. Bu grup birçok çevrimiçi forum tarafından “yok edilemez” olarak adlandırılıyor. Bu yüzden onu tankına bir kez eklediğinde çıkarmak zor olacak. Ancak kolayca gelişirler.

4) Sallanan El

İnce Dalgalı El Mercanı olarak adlandırılan Anthelia ve Kalın Dalgalı El Mercanı olarak adlandırılan Xenia ile bu iki cins, çevresel gereksinimler ve mizaç bakımından çok benzerdir. Xenia, Anthelia’dan daha kalın dallara sahip olma eğilimindedir. Ancak her ikisi de küçük bir renk çeşitliliğine sahiptir. Tankına sallanmalarından çok fazla hareket sağlar.

5) Ananas Mercan

Ananasa pek benzemeseler de, daha çok küçük, kalın bir ağaç olan Ananas Mercanları, esaret altında kolayca yetiştirilir. Aynı zamanda dekoruna biraz yükseklik kazandırır. Bu yumuşak mercanlar yeni başlayanlar için kolaydır. Çeşitli tank koşullarında başarılıdır.

6) Parmak Deri Mercanlar Veya Colt Coral

Resif bekçileri için birçok tay mercanı türü vardır. Bu yumuşak mercanlar tipik olarak kahverengi polipli açık ten rengi bir gövdeye sahiptir. Parmaklara benzeyen çıkıntıları vardır ve onlara diğer parmak derisi mercan adını verirler. Bu parmaklar çok hassastır. Bu yüzden hareket edecek yerlerinin olduğundan emin ol.

7) Zehirli Mantar Mercanı

Zehirli Mantar Mercanlarının birçok rengi ve çeşidi vardır. Bu mercan bir taban plakası ve yukarı doğru uzanan birçok küçük polipli kalın bir sap oluşturur. Bazı türler yakın komşuları rahatsız eden toksinler üretir. Bu yüzden onlara biraz yer ayırdığından emin ol.

8) Kabarcık Mercan

Üzüm mercanı veya octobubble olarak da bilinen kabarcık mercan; büyük, yuvarlak, kabarcık şeklindeki polipleri ile karakterize edilir. Bu polipler ten rengi, mor veya yeşil olur. Gün boyunca biraz farklı görünürler. Bu mercan yoğun su hareketini sevmez ve yakındaki diğer mercanlara karşı agresiftir.

9) Kapalı Beyin Mercanı

İyi bilinen beyin mercanının yakın bir akrabası olan kapalı beyin mercanı, esaret altında tipik olarak büyük bir küre oluşturmaz. Daha çok yamalar halinde büyür. Bu dayanıklı mercanlar, çeşitli renk ve boyutlarda gelir. Ilımlı su akışı ve aydınlatmayı tercih eder. Doğru kaynaklar olmadan, büyümeleri sınırlı olacaktır.

10) Tilki Mercanları

Tilki mercanının bakımı kolaydır. Çok huzurlu bir mizacı vardır. Sırt mercanı olarak da bilinen bu mercanlar, gün boyunca yiyecek yakalamak için vücutlarının ötesine genişleyen büyük soluk poliplere sahiptir. Hassas olma eğilimindedirler. Bu yüzden onları uygun bir yere koyduğundan emin ol. Böylece genişlemeleri onları yerinden oynatmaz veya daha agresif mercanların önüne geçmez.

11) Yasemin Polipleri

Karanfil polipleri, sekiz dokunaçlı polip veya kabuk oluşturan polipler olarak da bilinen yasemin polipleri kahverengi ila pembe veya yeşil olur. Sekiz silahlı dokunaçları vardır. Yasemin çiçeğine benzeyen, akvaryumuna kolayca ekleyeceğin enerjik ve büyüleyici bir mercandır. Ancak su akışı ve ışık gereksinimleri konusunda telaşlı olma eğilimindedir. Narin dokunaçları kolayca zarar görebilir.

12) Lob Beyin Mercanı

Kapalı beyin mercanına çok benzeyen loblu beyin mercanı tipik olarak daha fazla bireysel polip içerir. Ancak aynı derecede kolay ve çok çeşitli renklerde gelir. Kolayca kültürlenirler ve herhangi bir akvaryuma eklemek kolaydır. Ancak belirli su akışı ve aydınlatma gereksinimleri vardır.

Resif akvaryumun için hangi mercanı eklemeye karar verirsen ver, akvaryumun ve mevcut canlı koleksiyonun için doğru türleri satın aldığından emin olmak için satın almadan önce araştırmanı yap. Mercanların, pek çok iz mineral ihtiyacı da dahil olmak üzere belirli su kalitesi gereksinimleri olduğunu ve ışık seviyelerinden, su akışından etkilendiklerini unutma. Onları düzgün beslediğinden emin ol. Onlar canlı hayvanlardır ve besine ihtiyaç duyarlar. Mercanlara ciddi şekilde yatırım yapmadan önce yukarıda listelenen daha kolay türlerden biriyle başlamak her zaman en iyisidir.

Paylaşan heymypet